1
Od października 2016 rusza kolejna edycja Szkoła Liturgicznego Animatora Muzycznego. Jest to propozycja dla wszystkich, którzy w Kościele chcą śpiewem służyć, a nie błyszczeć. I dla wszystkich, którzy po prostu czują tęsknotę za odkrywaniem piękna Boga w pięknie liturgii.
Szkoła Liturgicznego Animatora Muzycznego to inicjatywa, która wyrosła w Centrum Formacji Świeckich przy Wspólnocie Sióstr Uczennic Krzyża. Idea narodziła się z tęsknoty za swoistym "Bożym" rytmem liturgii i śpiewem, który byłby modlitewną odpowiedzią na Jezusową Miłość a jednocześnie byłby prowadzony w zgodzie z Tradycją i dokumentami Kościoła. Pierwsza edycja udowodniła, że taka tęsknota jest w wielu ludziach, któzy często z owej nie zdają sobie sprawy.
Spotkania SLAM-u odbywają się raz w miesiącu, podzielone są na bloki teoretyczne i praktyczne, a sercem każdego zjazdu jest wspólna Eucharystia. Czas Szkoły to okazja nie tylko do pogłębienia wiedzy religijnej, muzycznej, teologicznej, do poszerzenia repertuaru znanych pieśni kościelnych, ale to także okazja do budowania wspólnoty osób, które w rożnycm wieku, z różnym doświadczeniem czują liturgię w podobny sposób. Dowodem na to, że tak jest są regularne spotkania absolwentów Szkoły - pełne modlitwy, formacji i bratersko spędzanego czasu.
W minionej edycji "slamowicze" poznawali regularnie przepisy dotyczące muzyki kościelnej, ale także całej Mszy Świętej; nasiąkali informacjami o lekcjonarzu, roli psalmu responsoryjnego, rytmie roku liturgicznego, historii muzyki kościelnej; zastanawiali się nad obecnością łaciny w liturgii i dotknęli podstaw chorału gregoriańskiego. Wykładom towarzyszyły ćwiczenia, próby, zajęcia z emisji głosu i przede wszystkim wspólny śpiew. Oprócz wykładowców ze szczecińskiego ruchu liturgiczno-muzycznego, można było spotkać także specjalnie zaproszonych gości z innych części kraju i kleryków szczecińskiego seminarium, którzy zawsze dzielili się nie tylko wiedzą, ale i wiarą.
Patronką Szkoły jest od minonego roku św. Gertruda Wielka, która nieustannie przypomina, że można być fizycznie blisko Boga, ale sercem wędrować całe kilometry od Niego. Szkoła, idąc za wzorem Patronki, chce uczyć zbliżania się do Pana poprzez oddawanie Mu chwały, dbanie o piękno liturgii, pamięć, że to On jest najważniejszy. Na pewno św. Gertruda będzie wspierała wszystkich, którzy w śpiewie odnajdują swoją drogę do Nieba. I tych, którzy właśnie tą drogą chcą prowadzić innych.
Więcej informacji, zapisy konferencji i świadectw z poprzednich edycji: www.centrumformacji.eu
Uroczystość Zwiatowania Pańskiego - uroczysta liturgia z okazji 40. rocznicy powstania Karmelu Miłosci Miłosiernej w Szczecinie.
/fot. Krzysztof Adamski/
»
Zapraszamy do udziału w tradycyjnie organozowanych w Wielki Poście Misteriach Męki Pańskiej, które odbędą się w różnych parafiach i miejscach naszej Archdiecezji.
»Nawet jeśli nasze normalne obowiązki wymagają od nas pozostania w naszych zwykłych miejscach, przeżywając powszedniość często powtarzaną, a niekiedy nudną, to w okresie Wielkiego Postu jesteśmy zaproszeni do „wejścia na wysoką górę” razem z Jezusem, aby przeżyć wraz ze świętym ludem Bożym szczególne doświadczenie ascezy.
»