1 Piąta edycja Szkoły Liturgicznego Animatora Muzycznego | Kościół Szczecińsko-kamieński
Piątek, 19 kwietnia 2024 r. imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa Piątek III tygodnia okresu wielkanocnego

Katedra na żywo

wiecej ...

Fundusze europejskie Wydział Wychowania Katolickiego Wydział Duszpasterstwa Rodzin Ochrona dzieci i młodzieży Duszpasterstwo ministrantów Archidiecezjalne forum pastoralne Apostolat Chorych

Polecamy:

Duszpasterstwa

Duszpasterstwa 10 sierpnia 2016 13:44 wyświetleń: 17100 S.Z.

Piąta edycja Szkoły Liturgicznego Animatora Muzycznego

Od października 2016 rusza kolejna edycja Szkoła Liturgicznego Animatora Muzycznego. Jest to propozycja dla wszystkich, którzy w Kościele chcą śpiewem służyć, a nie błyszczeć. I dla wszystkich, którzy po prostu czują tęsknotę za odkrywaniem piękna Boga w pięknie liturgii.

Szkoła Liturgicznego Animatora Muzycznego to inicjatywa, która wyrosła w Centrum Formacji Świeckich przy Wspólnocie Sióstr Uczennic Krzyża. Idea narodziła się z tęsknoty za swoistym "Bożym" rytmem liturgii i śpiewem, który byłby modlitewną odpowiedzią na Jezusową Miłość a jednocześnie byłby prowadzony w zgodzie z Tradycją i dokumentami Kościoła. Pierwsza edycja udowodniła, że taka tęsknota jest w wielu ludziach, któzy często z owej nie zdają sobie sprawy.

Spotkania SLAM-u odbywają się raz w miesiącu, podzielone są na bloki teoretyczne i praktyczne, a sercem każdego zjazdu jest wspólna Eucharystia. Czas Szkoły to okazja nie tylko do pogłębienia wiedzy religijnej, muzycznej, teologicznej, do poszerzenia repertuaru znanych pieśni kościelnych, ale to także okazja do budowania wspólnoty osób, które w rożnycm wieku, z różnym doświadczeniem czują liturgię w podobny sposób. Dowodem na to, że tak jest są regularne spotkania absolwentów Szkoły - pełne modlitwy, formacji i bratersko spędzanego czasu.

W minionej edycji "slamowicze" poznawali regularnie przepisy dotyczące muzyki kościelnej, ale także całej Mszy Świętej; nasiąkali informacjami o lekcjonarzu, roli psalmu responsoryjnego, rytmie roku liturgicznego, historii muzyki kościelnej; zastanawiali się nad obecnością łaciny w liturgii i dotknęli podstaw chorału gregoriańskiego. Wykładom towarzyszyły ćwiczenia, próby, zajęcia z emisji głosu i przede wszystkim wspólny śpiew. Oprócz wykładowców ze szczecińskiego ruchu liturgiczno-muzycznego, można było spotkać także specjalnie zaproszonych gości z innych części kraju i kleryków szczecińskiego seminarium, którzy zawsze dzielili się nie tylko wiedzą, ale i wiarą.

Patronką Szkoły jest od minonego roku św. Gertruda Wielka, która nieustannie przypomina, że można być fizycznie blisko Boga, ale sercem wędrować całe kilometry od Niego. Szkoła, idąc za wzorem Patronki, chce uczyć zbliżania się do Pana poprzez oddawanie Mu chwały, dbanie o piękno liturgii, pamięć, że to On jest najważniejszy. Na pewno św. Gertruda będzie wspierała wszystkich, którzy w śpiewie odnajdują swoją drogę do Nieba. I tych, którzy właśnie tą drogą chcą prowadzić innych.

Więcej informacji, zapisy konferencji i świadectw z poprzednich edycji: www.centrumformacji.eu

aktualizowano: 2016-10-02 12:06
Wszystkich rekordów:

Polecane:

Marsz dla Życia 2024

W niedzielę 14 kwietnia 2024 r., z Jasnych Błoni w Szczecinie do Bazylika Archikatedralnej przeszedł Marsz dla Życia pod hasłem: "Życie nie zna granic". Uczestnicy nieśli przepisany na płótno dokument papieski, adhortację Jana Pawła II "Ecclesia in Europa". Na zakończenie Marszu, w Bazylice Archikatedralnej, uczestniczący w Marszu administrator apostolski, Biskup Zbigniew Zieliński odprawiona Msza święta, z możliwością podjęcia Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego.

Zdjęcia: Małgorzata Machowska-Szewczyk

 

»

Słowo i życzenia Biskupa Zbigniewa Zielińskiego na Wielkanoc 2024

Słowo i życzenia Biskupa Zbigniewa Zielińskiego, Administratora Apostolskiego Archidecezji Szczecińsko-Kamieńskiej, na Uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego 2024.

»

Liturgia Męki Pańskiej - Wielki Piątek 2024

W wielkopiątkowy wieczór Biskup Zbigniew Zieliński przewodniczył Liturgii Męki Pańskiej w Bazylice Archikatedralnej w Szczecinie. Centralnym punktem celebracji jest adoracja Krzyża Świętego, poprzedzona odśpiewaniem Pasji wg św. Jana Ewangelisty. Tego dnia nie sprawuje się Mszy świętej, a po liturgii, w uroczystej procesji, przenosi się Najświętszy Sakrament w monstrancji do symbolicznego Bożego grobu.

Zdjęcia: Jakub Józefowicz

 

 

»

Msze św., kościoły

Społeczność

projektowanie stron www szczecin, design, strony dla parafii

Kuria Metropolitalna Szczecińsko-Kamieńska

ul. Papieża Pawła VI nr 4 71-459 Szczecin, tel. +48/91-45-42-292, fax +48/91-45-36-908 2015 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone / Polityka prywatności