1 Archidiecezjalny Kongres Misyjny Dzieci w Szczecinie | Kościół Szczecińsko-kamieński
Piątek, 19 kwietnia 2024 r. imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa Piątek III tygodnia okresu wielkanocnego

Katedra na żywo

wiecej ...

Fundusze europejskie Wydział Wychowania Katolickiego Wydział Duszpasterstwa Rodzin Ochrona dzieci i młodzieży Duszpasterstwo ministrantów Archidiecezjalne forum pastoralne Apostolat Chorych

Polecamy:

Duszpasterstwa

Duszpasterstwa 30 października 2011 16:33 wyświetleń: 9069 ks. S.Z.

Archidiecezjalny Kongres Misyjny Dzieci w Szczecinie

Blisko 670 uczestników z całej Archidiecezji Szczecińsko – Kamieńskiej, goście z Warszawy oraz Misjonarze przybyli na Archidiecezjalny Kongres Misyjny Dzieci w Szczecinie. Hasło tegorocznego spotkania brzmiało: Jan Paweł II Wielki Misjonarz uczy nas modlitwy różańcowej. Dopisała pogoda i dobre humory. Mimo wielu godzin spędzonych w kościele uczestnicy wyszli zadowoleni z modlitwy oraz klimatu imprezy i zabaw, które jej towarzyszyły.

 

Gospodarzem kongresu był kustosz Sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa w Szczecinie ksiądz Adam Staszczak TChr, a organizatorem - Referat Misyjny Wydziału Duszpasterskiego w Archidiecezji Szczecińsko – Kamieńskiej - ks. Krzysztof Wąchała TChr oraz Wydział Duszpasterski – ks. dr Piotra Skiba przy współudziale Księży Chrystusowców i Sióstr Misjonarek Chrystusa Króla pracujących w szczecińskim Sanktuarium. Wśród zaproszonych gości byli dyrektor Papieskich Dzieł Misyjnych ks. dr Tomasz Atłas oraz sekretarz Papieskich Dzieł Misyjnych pani Anna Sobiech. Ks. dr Piotr Skiba – dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Kurii Metropolitalnej w Szczecinie odczytał przesłanie ks. Arcybiskupa Andrzeja Dzięgi do uczestników i organizatorów Kongresu.

Najważniejsza była dziecięca modlitwa, której towarzyszyła zabawa. Śpiew na kongres przygotował zespół Boże Światełka z parafii pw. Chrystusa Króla Wszechświata w Stargardzie Szczecińskim, a koło misyjne z tej parafii przedstawiło spektakl, dzięki któremu uczestnicy poznali postać Jana Pawła II jako misjonarza modlitwy.

Dzieci z zainteresowaniem wysłuchały opowieści misyjnych s. Ewy Szpargały MChR – misjonarki z Brazylii oraz o. Francesco Kapu – misjonarza Werbistę z Indoenezji, którzy zabrali je w wirtualną podróż do krajów misyjnych. Egzotyczna wyprawa zawsze wywołuje wielkie wrażenie na słuchających. Poznanie innych kultur, zrozumienie, że istnieje świat inny od tego, który znamy, pozwala dzieciom poznać wartość tego, co sami posiadają.


Ukoronowaniem modlitwy był udział w Eucharystii, której przewodniczył dyrektor krajowy PDM ks. dr Tomasz Atłas. Bardzo interesująca była procesja eucharystyczna, w której dary niosły dzieci przebrane w stroje z różnych kontynentów. W modlitwie powszechnej dzieci ponownie podkreśliły, że modlą się na tym kongresie za swoich rówieśników z innych krajów, które nie mają takich możliwości życia, dostępu do nauki, zdobyczy cywilizacyjnych jak oni – kilku- i kilkunastoletni Polacy żyjący w kolebce cywilizacji – w Europie. Dziękczynienie po Komunii Św. poprowadziły dzieci z Ukrainy ze swoim duchowym opiekunem ks. Ruslanem Marciszkiem z kościoła greckokatolickiego.

Po Mszy św. uczestnicy kongresu mieli czas na chwilę odpoczynku. Poświęcili ją zarówno na konsumpcję, jak i na zakupy w sklepiku misyjnych, do którego wszystkie produkty własnoręcznie wykonali uczestnicy spotkania.

Był także czas na współzawodnictwo – oczywiście misyjne. Uczestnicy przygotowali różańce, które oceniła niezawisła komisja ekspercka. Nie mogło, oczywiście, zabraknąć tego dnia modlitwy różańcowej w różnych językach świata, którą wypowiedzieli misjonarze i misjonarki obecni na kongresie.

Podsumowaniem spotkania był koncert zespołu Serduszka istniejącego przy parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Szczecinie.

Kolejny kongres archidiecezjalny dopiero za dwa lata, ale już w maju wszyscy chętni mogą wziąć udział w kongresie krajowym, na który serdecznie organizatorzy zapraszają.

 

Zobacz galerię zdjęć

aktualizowano: 2012-06-11 11:54
Wszystkich rekordów:

Polecane:

Marsz dla Życia 2024

W niedzielę 14 kwietnia 2024 r., z Jasnych Błoni w Szczecinie do Bazylika Archikatedralnej przeszedł Marsz dla Życia pod hasłem: "Życie nie zna granic". Uczestnicy nieśli przepisany na płótno dokument papieski, adhortację Jana Pawła II "Ecclesia in Europa". Na zakończenie Marszu, w Bazylice Archikatedralnej, uczestniczący w Marszu administrator apostolski, Biskup Zbigniew Zieliński odprawiona Msza święta, z możliwością podjęcia Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego.

Zdjęcia: Małgorzata Machowska-Szewczyk

 

»

Słowo i życzenia Biskupa Zbigniewa Zielińskiego na Wielkanoc 2024

Słowo i życzenia Biskupa Zbigniewa Zielińskiego, Administratora Apostolskiego Archidecezji Szczecińsko-Kamieńskiej, na Uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego 2024.

»

Liturgia Męki Pańskiej - Wielki Piątek 2024

W wielkopiątkowy wieczór Biskup Zbigniew Zieliński przewodniczył Liturgii Męki Pańskiej w Bazylice Archikatedralnej w Szczecinie. Centralnym punktem celebracji jest adoracja Krzyża Świętego, poprzedzona odśpiewaniem Pasji wg św. Jana Ewangelisty. Tego dnia nie sprawuje się Mszy świętej, a po liturgii, w uroczystej procesji, przenosi się Najświętszy Sakrament w monstrancji do symbolicznego Bożego grobu.

Zdjęcia: Jakub Józefowicz

 

 

»

Msze św., kościoły

Społeczność

projektowanie stron www szczecin, design, strony dla parafii

Kuria Metropolitalna Szczecińsko-Kamieńska

ul. Papieża Pawła VI nr 4 71-459 Szczecin, tel. +48/91-45-42-292, fax +48/91-45-36-908 2015 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone / Polityka prywatności