Biskupi Szczecińsko-Kamieńscy_biografie

Biskupi Szczecińsko-Kamieńscy_biografie 9 stycznia 2007 12:26 wyświetleń: 42025 Webmaster

+ Abp Zygmunt Kamiński

ARCYBISKUP SENIOR 
Zygmunt Kamiński
 
Arcybiskup Zygmunt Kamiński urodził się 20 lutego 1933 r. we Wzgórzu Bełżycach na Lubelszczyźnie. Po ukończeniu Wyższego Seminarium Duchownego w Lublinie, 22 grudnia 1956 r. został wyświęcony na kapłana przez bp. Piotra Kałwę.
 
Był wikariuszem: w Piaskach (1957-1959), w parafii Najświętszego Serca Jezusowego w Lublinie (1961-1963) i parafii św. Teresy w Lublinie (1963-1966).
 
W latach 1959-1961 studiował ponadto na Wydziale Prawa Kanonicznego KUL, gdzie w 1971 r. uzyskał doktorat. Od 1966 r. pracował w Kurii Diecezjalnej Lubelskiej jako notariusz, referent ds. duszpasterstwa młodzieży i wizytator nauczania katechetycznego. Od 1975 r. był dyrektorem Wydziału Duszpasterskiego Kurii Diecezjalnej.
 
28 października 1975 r. papież Paweł VI mianował go biskupem tytularnym Midica i biskupem pomocniczym lubelskim. Sakrę biskupią przyjął 30 listopada 1975 r. z rąk bp. Bolesława Pylaka.
 
W latach 1975-1984 pełnił ponadto funkcję wikariusza generalnego, dziekana Kapituły Katedralnej Lubelskiej, wykładowcy prawa kanonicznego w seminarium lubelskim i Wydziale Teologicznym KUL. Jako biskup w latach 1976-1984 był także proboszczem parafii katedralnej w Lublinie.
 
10 stycznia 1984 r. mianowany koadiutorem biskupa płockiego Bogdana Sikorskiego, a 4 lutego 1988 r. został biskupem płockim.
 
1 maja 1999 r. decyzją Ojca Świętego Jana Pawła II przeniesiony z diecezji płockiej na stolicę metropolitalną archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej. Uroczysty ingres do katedry, poprzedzony kanonicznym objęciem archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej, odbył 23 maja 1999 r.
 
W Konferencji Episkopatu Polski był:
- przewodniczącym strony Kościelnej w zespole legislacyjnym przygotowującym ustawę normującą stosunki Państwo - Kościół,
- członkiem Komisji Wspólnej Episkopatu Polski i Rządu,
- członkiem Rady Ekonomicznej Konferencji Episkopatu Polski,
- wiceprezesem Stowarzyszenia "Wspólnota Polska"
- członkiem Kościelnej Komisji Konkordatowej
- przewodniczącym Rady Prawnej Konferencji Episkopatu Polski.  
 
 W dniu 21 lutego 2009 r., Ojciec Święty Benedykt XVI przyjąła rezygnację Arcybiskupa Zygmunta Kamińskiego z funkcji Metropolity Szczecińsko-Kamieńskiego i na Jego nastepcę mianował Biskupa Andrzeja Dzięgę, dotychczasowego biskupa Diecezji Sandomierskiej.  
 
Abp Kamiński lubi czytać utwory Mickiewicza, ks. Twardowskiego, literaturę prawniczą i społeczną. Chętnie ogląda transmisje z meczów piłki nożnej, siatkówki i zawodów lekkoatletycznych.
 
Jako Arcybiskup Senior  wspierał swoją mądrością duszpasterską, żarliwą modlitwą oraz nieustannie Bogu ofiarowywanym, ciągle pogłębiającym się cierpieniem.
 
Zmarł 1 maja 2010 r., w jedenastą rocznicą ogłoszenia Jego nominacji na Urząd Arcybiskupa Metropolity Szczecińsko-Kamieńskiego oraz w przeddzień święta swojego umiłowanego Patrona.
aktualizowano: 2017-03-25 17:02

Polecane:

II Akcja Misyjna - Okulary dla Afryki

Papieskie Dzieła Misyjne Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej przy współpracy z p. dr. hab. n. med. prof. PUM Jerzym Sieńko i Zachodniopomorskim Kuratorem Oświaty organizują II Akcję Misyjną zatytułowaną „Okulary dla Afryki”.

»

Orędzie Papieża Franciszka na Wielki Post 2019

Pościć, czyli uczyć się zmieniać nasz stosunek do innych i do stworzeń: przechodzić od pokusy „pożerania” wszystkiego, celem zaspokojenia naszej chciwości, do umiejętności cierpienia z miłości, która może wypełnić pustkę naszego serca. Modlić się, aby umieć wyrzec się bałwochwalstwa i samowystarczalności naszego ja i uznać, że potrzebujemy Boga i Jego miłosierdzia. Dawać jałmużnę, czyli porzucić nierozsądny styl życia i gromadzenie wszystkiego dla siebie w iluzji zabezpieczania przyszłości, która do nas nie należy - pisze w ogłoszonym orędziu na tegoroczny Wielki Post Ojciec Święty Franciszek

»

Święcenia diakonatu w Bazylice Archikatedralnej w Szczecinie 2019

W sobotę, dnia 2 marca 2019 r., w Bazylice Archikatedralnej św. Jakuba Apostoła w Szczecinie, ksiądz biskup Henryk Wejman udzielił trzem alumnom Arcybiskupiego Wyższego Seminarium Duchownego w Szczecinie święceń diakonatu. Nowo wyświęceni diakoni to: Maciej Czaczyk, Piotr Łosiewski i Paweł Szeloch.

Zdjęcia: Roman Karwowski

»

Msze św., kościoły

Społeczność

Polityka prywatności

projektowanie stron www szczecin, design, strony dla parafii

Kuria Metropolitalna Szczecińsko-Kamieńska

ul. Papieża Pawła VI nr 4 71-459 Szczecin, tel. +48/91-45-42-292, fax +48/91-45-36-908 2019 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone