Arcybiskup Marian Przykucki urodzł się 27 stycznia 1924 r. w Skokach. Po zakończeniu wojny zgłosił się do Arcybiskupiego Seminarium Duchownego w Poznaniu. 19 lutego 1950 r. przyjął święcenia kapłańskie z rąk arcybiskupa Walentego Dymka, który 1 kwietnia 1954 r. powołał go na stanowisko swego sekretarza i kapelana. Od 1957 r. tę samą posługę pełnił u boku arcybiskupa Antoniego Baraniaka. 27 listopada 1973 roku przez papieża Pawła VI mianowany biskupem tytularnym Glenndalochy i biskupem pomocniczym metropolity poznańskiego. Konsekrowany 3 lutego 1974 roku w poznańskiej bazylice katedralnej. Od 15 sierpnia 1977 r . do 7 października 1978 r. był wikariuszem kapitulnym archidiecezji poznańskiej. Dnia 29 maja 1981 r. mianowany biskupem chełmińskim. Decyzją Jana Pawła II z dnia 25 marca 1992 r. przeniesiony z Diecezji Chełmińskiej na stolicę nowo utworzonej Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej i mianowany pierwszym Arcybiskupem Metropolitą. Uroczysty ingres do katedry odbył 12 kwietnia 1992 r. Zadania Arcybiskupa Metropolity sprawował do 23 maja 1999 r.
Za czasów Jego posługi pasterskiej została ukończona budowa gmachu seminaryjnego, erygował Archidiecezjalne Kolegium Teologiczne w Szczecinie, powołał do istnienia Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. św. Maksymiliana Kolbego oraz szkoły katolickie w Świnoujściu i Stargardzie Szczecińskim.
Abp. Marian Przykucki, obok istniejących już sanktuariów maryjnych – w Siekierkach i na osiedlu Słonecznym – powołał sanktuaria maryjne w Brzesku, Choszcznie, Resku i Trzebiatowie; Miłosierdzia Bożego w Myśliborzu i Szczecinie oraz Najświętszego Serca Pana Jezusa w Szczecinie.
Od początku swojej posługi Abp Marian Przykucki podnosił odpowiedzialność laikatu za misję Kościoła. Zainaugurowana została m. in. Akcja Katolicka. Dużą wagę przywiązywał także do rozwoju mediów katolickich. Wspierał rozwój katolickiego radia „As”, przekształconego później w Radio VOX Szczecin. Powstała także „Arwizja” – Radiowo-Telewizyjna Redakcja Programów Katolickich, a wcześniejszy diecezjalny dwutygodnik „Kościół nad Odrą i Bałtykiem” zaczął ukazywać się jako tygodnik w ramach dodatku do tygodnika katolickiego „Niedziela”.
W trosce o starszych i chorych kapłanów, z inicjatywy Abp. Mariana Przykuckiego powstał w Kamieniu Pomorskim pierwszy Dom Księży Emerytów.
Za przyczynienie się do budowania pojednania polsko-niemieckiego, a także za ożywienie na nowo historycznych stosunków Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej z arcybiskupstwami w Bambergu i Berlinie został uhonorowany Wielkimi Krzyżami Zasługi Republiki Federalnej Niemiec.
To tylko niektóre dokonania i zasługi pierwszego Metropolity Szczecińsko-Kamieńskiego.
Uroczystości pogrzebowe w Bazylice katedralnej pw. św. Jakuba w Szczecinie rozpoczną się w czwartek (22 października) o godz. 18.00 Mszą Świętą z nieszporami za zmarłych, której przewodniczyć będzie Arcybiskup Józef Kowalczyk, Nuncjusz Apostolski w Polsce, a homilię wygłosi Arcybiskup Edmund Piszcz, emerytowany Metropolita Warmiński.
Po Mszy Świętej czuwanie modlitewne przy trumnie z ciałem do godz. 24.00.
W piątek (23 października) o godz. 11.00 Msza Święta pogrzebowa, której przewodniczyć będzie Arcybiskup Stanisław Gądecki, Metropolita Poznański, Zastępca Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, a homilię wygłosi Arcybiskup Henryk Muszyński, Metropolita Gnieźnieński.
Po Mszy Świętej nastąpi złożenia ciała w kaplicy św. Ottona, do czasu przygotowania krypty biskupów szczecińsko-kamieńskich w Bazylice katedralnej.