W piatek, 7 maja, odbyły się uroczystości pogrzebowe Arcybiskupa Zygmunta Kamińskiego. Ostatnia droga zmarłego Pasterza rozpoczęła się o godz. 7 rano od Jutrzni za zmarłych i Mszy Świętej w szczeciński seminarium duchownym i zakończyła złożeniem w Krypcie Biskupów Szczecińsko-Kamieńskich w szczecińskiej katedrze.
Kardynał Józef Glemp przewodniczył piątkowej Mszy Świętej pogrzebowej o godz. 13.00 za zmarłego 1 maja 2010 r. Księdza Arcybiskupa Seniora Zygmunta Kamińskiego. W uroczystej koncelebrze w szczecińskiej Bazylice Archikatedralnej uczestniczyło, obok licznych kapłanów (ok. 300) 26 biskupów z kraju i za granicy, a wśród nich Prymas Polski abp Henryk Muszyński, Metropolita Gnieźnieński, Sekretarza KEP bp Stanisław Budzik, z diecezji pochodzenia abp Józef Życiński, Metropolita Lubelski, z poprzedniej diecezji posługiwania bp Piotr Libera, Biskup Płocki oraz abp Marian Gołębiewski, Metropolita Wrocławski, abp Stanisław Gądecki, Metropolita Poznański, abp Stanisław Nowak, Metropolita Częstochowski, jak również bp Włodzimierz Roman Juszczak z Eparchii Wrocławsko-Gdańskiej Kościoła Bizantyjsko-Ukraińskiego. Homilię wygłosił bp Andrzej Suski, Biskup Toruński. Wśród zebranych w katedrze byli szczecinianie, ale również wierni z Diecezji Płockiej - poprzedniej diecezji zmarłego. Władze samorządowe reprezentowali prezydent Szczecina Piotr Krzystek, marszałek województwa Władysław Husejko i wojewoda zachodniopomorski Marcin Zydorowicz.
- Pokochał kapłaństwo klarowne, czytelne, wyraziste i jednoznaczne - mówił w homilii podczas porannej Mszy Świętej o godz. 10.00 w Arcybiskupim Wyższym Seminarium Duchownym Metropolita Szczecińsko-Kamieński Arcybiskup Andrzej Dzięga. - Zależało mu również na sprawach świata, również tych, które należały do zakresu kompetencji świeckich.
Poranne modlitwy w seminarium, w obecności duchownych, sióstr zakonnych, alumnów i mieszkańców Szczecina rozpoczęły się o 7.00 jutrznią, którą prowadził bp Tadeusz Pieronek – osobisty przyjaciel zmarłego Arcybiskupa. Modlitewne czuwanie odbywało się początkowo przy otwartej trumnie. Przed Mszą Świętą o godz. 10.00 została ostatecznie zamknięta. Po liturgii trumna została przewieziona do katedry, gdzie odbyło się ostatnie pożegnanie.
Arcybiskup Senior Zygmunt Kamiński został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w normowaniu stosunków Państwo-Kościół, za osiągnięcia w działalności na rzecz rozwoju nauk teologicznych. Odznaczenie na ręce abpa Andrzeja Dzięgi przekazał, obecny na uroczystościach pogrzebowych, wicepremier Waldemar Pawlak.
- Był otwarty na ludzi, rozmawiał z każdym, ale nigdy za cenę zdrady Chrystusa, Kościoła i swego sumienia - mówił bp Andrzej Suski, ordynariusz Diecezji Toruńskiej w homilii w trakcie Mszy Świętej pogrzebowej.
Bp Suski podkreślał w kazaniu niezłomność poglądów zmarłego. - Poczucie wierności zasadom niepodważalnym kazało mu niejednokrotnie powiedzieć non possumus - kontynuował ordynariusz Diecezji Toruńskiej.
- 3 miesiące przed śmiercią Księdza Arcybiskupa lubelski oddział IPN zwrócił się do mnie z prośbą o udostępnienie fotografii z jego święceń biskupich lub prymicji kapłańskich, bo jest przygotowywany kolejny tom z serii IPN-owskiej "Niezłomni", który będzie poświęcony w dużym stopniu Arcybiskupowi ukazując jak bardzo władze starały się utrudniać jego działalność w czasach PRL-u - mówił abp Józef Życiński, Metropolita Lubelski. Zmarły Arcybiskup pochodził z Lubelszczyzny.
- Był zawsze zatroskany o człowieka - wspomina jedna z parafianek, która przyjechała z Płocka. Ci, którzy mieli okazję rozmawiać z nim podczas jego posługi na Pomorzu Zachodnim mówią, że wśród poruszanych tematów była ochrona życia i rodzina.
Arcybiskup Zygmunt Kamiński zmarł 1 maja. Miał 77 lat. Na czele Kościoła Szczecińsko-Kamieńskiego stał od 1999 do 2009 roku będąc drugim Metropolitą Szczecińsko-Kamieńskim. Spoczął w Krypcie Biskupów Szczecińsko-Kamieńskich w Bazylice Archikatedralnej, gdzie jest już pochowany jego poprzednik abp Marian Przykucki.
3 marca 2025 r. o godzinie 11.00, rozpoczął się etap diecezjalny XXXV. Olimpiady Teologii Katolickiej pt. „Świętowanie i odpusty w Kościele katolickim”. Celem tegorocznej Olimpiady, którym głównym koordynatorem została diecezja Sandomierska, jest pogłębienie wiedzy teologicznej poprzez zrozumienie roli świąt i odpustów w życiu Kościoła. Uczniowie po konkursowych zmaganiach odwiedzili Wydział Teologiczny Uniwersytetu Szczecińskiego.
Arcybiskup Wiesław Śmigiel razem z Biskupem Henrykiem Wejmanem przewodniczyli liturgii Dnia Życia Konsekrowanego w szczecińskiej katedrze. Po liturgii każda siostra zakonna i osoba konsekrowana otrzymały od Księży Biskupów białą różę jako znak wdzięczności za posługę i świadectwo życia konsekrowanego. Liturgię poprzedziła konferencja i adoracja Najświętszego Sakramentu oraz procesja światła.
Ojciec Święty Franciszek Bullą Spes non confundit ogłosił dzień 29 grudnia 2024 r. dniem rozpoczęcia we wszystkich katedrach i konkatedrach Roku Jubileuszowego. Aby jeszcze bardziej umożliwić stawanie się skutecznym znakiem działania Boga, zachęca się, by Rok ten był czasem kontemplacji tajemnicy chrześcijańskiej nadziei, o której św. Paweł pisze, że „nadzieja zawieść nie może, ponieważ miłość Boża rozlana jest w sercach naszych przez Ducha Świętego, który został nam dany” (Rz 5,1-2.5).