1 Biskupi Archidiecezji | Kościół Szczecińsko-kamieński

Biskupi Archidiecezji

Biskupi Archidiecezji 22 września 2007 00:00 wyświetleń: 19290

Biskup Jan Gałecki przeszedł na emeryturę

Papież Benedykt XVI z dniem 22 września br. przychylił się do prośby biskupa Jana Gałeckiego, który zgodnie z przepisami Kodeksu Prawa Kanonicznego złożył na ręce Ojca Świętego swoją gotowość przejścia na emeryturę.

Publikujemy przesłanie pasterskie Ks. Arcybiskupa Zygmunta Kamińskiego Metropolity Szczecińsko-Kamieńskiego do odczytania w niedzielę 23 września br. we wszystkich kościołach Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej

Umiłowani Bracia i Siostry, papież Benedykt XVI z dniem 22 września br. przychylił się do prośby biskupa Jana Gałeckiego, który zgodnie z przepisami Kodeksu Prawa Kanonicznego złożył na ręce Ojca Świętego swoją gotowość przejścia na emeryturę.
     
Jesteśmy wdzięczni biskupowi Janowi Gałeckiemu za 33 lata posługi, którą jako biskup pomocniczy niestrudzenie pełnił w Kościele Szczecińsko-Kamieńskim. W tym czasie, zgodnie z biskupim mottem przyjętym w dniu konsekracji – Mitte me! (Poślij mnie!), spełniał rozliczne funkcje, oddając swoje siły Najwyższemu Pasterzowi Jezusowi Chrystusowi w służbie uświęcenia Ludu Bożego.

Pragnę, aby wdzięczność wobec utrudzonego Pasterza wyraziła się w naszej modlitwie. Niech z serc popłynie pełne wdzięczności podziękowanie Bogu za łaski otrzymane przez ręce biskupa Jana Gałeckiego. Niech towarzyszy mu w czasie zasłużonego odpoczynku nasza życzliwość i dobroć. Prośmy Boga o potrzebne dary dla Biskupa Jana, aby mógł dalej owocnie wspierać Kościół swoją modlitwą, ofiarą i, w miarę sił, posługą duszpasterską.
     
Wspólnotowo będziemy mogli wyrazić wdzięczność Bogu za posługę biskupa Jana Gałeckiego podczas Mszy św. w Bazylice Katedralnej, w środę 26. września br. o godz. 18.00, na którą serdecznie zapraszam.
     
Jezus Chrystus, Dobry Pasterz, niech błogosławi Dostojnego Seniora.

 

Ks. Arcybiskup Zygmunt Kamiński

Metropolita Szczecińsko-Kamieński

 

Biskup Jan Gałecki

 

BISKUP POMOCNICZY ARCYBISKUPA  SZCZECIŃSKO-KAMIEŃSKIEGO

 

BISKUP TYTULARNY MALUKI, WIKARIUSZ GENERALNY, CZŁONEK KOMISJI EPISKOPATU DO SPRAW ŚRODKÓW SPOŁECZNEGO PRZEKAZU, DOKTOR FILOZOFII

 

Urodzony 18 czerwca 1932 r. w Zalesiu, wyświęcony na kapła­na 23 czerwca 1957 r. w Gorzowie Wlkp., mianowany Biskupem tytularnym i ustanowiony Biskupem pomocniczym w Szczecinie 4 lutego 1974 r., konsekrowany w katedrze szczecińskiej przez Prymasa Polski, Kardynała Stefana Wyszyńskiego 17 marca 1974 r.

 
Święto Patrona: 24 czerwca
 
      Ks. bp Jan Gałecki jest pierwszym biskupem diecezji szczecińsko-kamieńskiej wywodzącym się z miejscowego prezbiterium.
Ksiądz bp Jan Stefan Gałecki urodził się 18 czerwca 1932 r. w Zalesiu k. Ciechanowa (miejscowość ta należała do parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Krasnem, diecezja płocka), w rodzinie rolniczej. Po ukończeniu dziewięciu klas szkoły ogólnokształcącej – najpierw w Krasińcu, a następnie w Makowie Mazowieckim – wstąpił do Niższego Seminarium Duchownego w Słupsku (w 1950 r.) Po uzyskaniu świadectwa dojrzałości w 1952 r. (po dwóch latach nauki) rozpoczął studia w gorzowskim Wyższym Seminarium Duchownym w Gościkowie-Paradyżu.
      Święcenia kapłańskiego otrzymał 23 czerwca 1957 r. w katedrze Wniebowzięcia NMP w Gorzowie Wlkp., z rąk ks. bp. Teodora Benscha.
      Do roku 1970 ks. Jan Gałecki pracował kolejno w wikariatach w Zielonej Górze (parafia pw. Najświętszego Zbawiciela, od 1 lipca 1957 r. do 1959 r.), Szczecinie-Niebuszewie Najświętszego Zbawiciela (1959-1960), Zielonej Górze (parafia pw. św. Jadwigi Śląskiej, lata 1960-1966), Drawnie i Szczecinku. W latach 1970 – 1971 pełnił funkcję notariusza w kurii biskupiej (pracownikiem jej był już od 1964 r.).
       W 1970 r. podjął również studia na Wydziale Teologicznym KUL. Dwa lata później uzyskał w Instytucie Teologii Pastoralnej stopień magisterski. Doktorat, na podstawie dysertacji “Religijność rodziców a religijność dzieci w środowisku miejskim. Studium socjologiczne”, uzyskał w 1978 r. w Sekcji Filozofii Społecznej Wydziału Filozoficznego KUL.
       W latach 1971 – 1974 pełnił funkcję administratora i proboszcza parafii pw. NMP Królowej Świata w Stargardzie Szczecińskim.
4 grudnia 1973 r. ustanowiono go biskupem tytularnym Maiuca i biskupem pomocniczym diecezji szczecińsko-kamieńskiej. Prekonizowany został 4 lutego, a sakrę biskupią otrzymał 17 marca 1974 r. w katedrze św. Jakuba w Szczecinie z rąk kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz biskupów: Jerzego Stroby, ordynariusza szczecińsko-kamieńskiego, Bogdana Sikorskiego, ordynariusza płockiego. Następnego dnia ks. bp Jan został wikariuszem generalnym. 18 marca 1974 r. został ustanowiony wikariuszem generalnym
       Po kanonicznym objęciu przez dotychczasowego ordynariusza szczecińsko-kamieńskiego ks. bp. dr. Jerzego Strobę archidiecezji poznańskiej, zgodnie z przepisami prawa kanonicznego, kapituła katedralna szczecińska na nadzwyczajnym posiedzeniu w dniu 9 października 1978 r. wybrała ks. bp. dr. Jana Gałeckiego wikariuszem kapitulnym. Funkcję tę sprawował do 10 marca 1979 r., (1 marca 1979 r. komunikatem watykańskim nominowano ks. bp. Kazimierza Majdańskiego na ordynariusza diecezji szczecińsko-kamieńskiej, nowy biskup urzędowo diecezję objąl 10 mara 1979 r.).
       Czas, w którym ks. bp Jan Gałecki sprawował odpowiedzialność za diecezję szczecińsko-kamieńską, naznaczony był śmiercią papieża Jana Pawła I (29 września 1978 r.), jak również wyborem (16 października 1978 r.) Polaka, kardynała Karola Wojtyły na papieża, który przybrał imię Jana Pawła II. Na uroczystą inaugurację do Rzymu udała się liczna delegacja z diecezji, z ks. bp. Janem Gałeckim na czele.
       Wikariusz kapitulny starał się sprawować rządy w diecezji w duchu ks. bp. Jerzego Stroby. Spośród wielu zadań ks. bp. Jana Gałeckiego należy wymienić funkcję moderatora kurii biskupiej, moderatora Wydziału Duszpasterskiego, Sekcji Duszpasterstwa Sakramentalnego i Specjalnego oraz Rady Kapłańskiej. Od 15 maja 1978 r. pełni rolę prepozyta Kapituły Katedralnej. Od 1986 r. wykładał Katolicką Naukę Społeczną i Teologię Pastoralną w Wyższym Seminarium Duchownym w Szczecinie.
      W Episkopacie Polski był członkiem Komisji ds. Środków Społecznego Przekazu, Duszpasterstwa Ludzi Morza oraz Duszpasterstwa Turystycznego.

 

aktualizowano: 2013-01-29 15:47

Katedra na żywo

wiecej ...

Fundusze europejskie Wydział Wychowania Katolickiego Wydział Duszpasterstwa Rodzin Ochrona dzieci i młodzieży Duszpasterstwo ministrantów Archidiecezjalne forum pastoralne Apostolat Chorych

Polecamy:

Polecane:

VI Forum Ogień z Nieba w Szczecinie

W Zespole Szkół Salezjańskich w Szczecinie, ul. Ku Słońcu, miało miejsce zorganizowane przez fundację Life Surfers charyzmatyczne VI Forum Ogień z Nieba, we współpracy z ruchami i stowarzyszeniami naszej Archidiecezji. 

»

Procesja ze świętymi - Szczecin 2024

Dnia 31 października 2024 r. ulicami Szczecina po raz kolejny przeszła procesja z relikwiami świętych i błogosławionych. 

»

Morskie Zaduszki w Świnoujściu 2024

We wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych, zwanych potocznie Zaduszkami, tradycyjnie odbyła się w Świnoujściu szczególna modlitwa za tych, którzy nie powrócili z mórz i oceanów. Mszy świętej w kościele pw. Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Morza oraz modlitwie nad morskim brzegiem przewodniczył Ksiądz Arcybiskup Wiesław Śmigiel. Podczas modlitwy odczytano nazwy statków na których zginęli polscy marynarze, rybacy i żołnierze. Pamięć o ofiarach symbolizował wielki krzyż ułożony ze zniczy na plaży.

Zdjęcia: Daniel Szysz

»

Msze św., kościoły

Społeczność

Polityka prywatności

projektowanie stron www szczecin, design, strony dla parafii

Kuria Metropolitalna Szczecińsko-Kamieńska

ul. Papieża Pawła VI nr 4 71-459 Szczecin, tel. +48/91-45-42-292, fax +48/91-45-36-908 2024 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone