1
Rodzina to najlepszy pomysł Pana Boga dla człowieka.
Doskonale wiemy, że dojrzała miłość jest najlepszym wsparciem, jaki człowiek może udzielić człowiekowi i jak bardzo ona jest potrzebna i wręcz konieczna do właściwego rozwoju.
Jedną z ważnych spraw jest opieka nad osobami starszymi i chorymi. W sytuacjach trudnych otrzymujemy pomoc w szpitalach, domach pomocy społecznej, hospicjach.
Z informacji przekazanych prze księży proboszczów wiemy, że z comiesięczną posługą kapłani w naszej archidiecezji w roku 2023 odwiedzali ponad 5 tyś. osób chorych i starszych w domach. Ta comiesięczna obecność Jezusa w Eucharystycznej Postaci jest niejednokrotnie z wielkim utęsknieniem wyczekiwana przez wielu chorych. Wiemy też, że wciąż wielu ludzi trwa w swoistych skutkach ubocznych obostrzeń pocovidowych. Z historii wiemy, że ok. 15 lat temu z comiesięczna posługą sakramentalną odwiedzanych było ok. 7 tyś chorych w domach.
W naszej archidiecezji od ponad 40 lat działa Apostolat Chorych – Rodzina Miłości Miłosiernej, założony przez śp. Barbarę Oskólską. Wspólnota ta stara się być wsparciem dla osób chorych i ich rodzin.
W swojej tak długiej historii wypracowała różne metody posługiwania. Do dziś najbardziej rozpoznawanymi są:
1) wydawanie miesięcznika: List do chorych i ich rodzin
2) Piesza pielgrzymka dostosowana do możliwości chorych – przez lata do Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Osiedlu Słonecznym w Szczecinie, a obecnie do Sanktuarium Dzieci Fatimskich na Osiedlu Kasztanowym w Szczecinie
3) Coroczne rekolekcje wakacyjne dla osób chorych, niepełnosprawnych i starszych często wraz z młodzieżą jako wolontariuszami
4) Diecezjalne spotkanie opłatkowe dla chorych i ich rodzin.
5) Korespondencyjny apostolat chorych.
W swoim działaniu Rodzina Miłości Miłosiernej – bo od wielu lat w naszej archidiecezji taka także funkcjonuje dopełniająca nazwa apostolatu chorych, dzięki zaangażowaniu świeckich, księży, sióstr i braci zakonnych podejmowała inne inicjatywy np. białe soboty (organizacja we współpracy z Diecezjalną Caritas konsultacji ze specjalistami różnych dziedzin medycyny, osobami, które chciały ofiarować swój czas, wiedzę i umiejętności innym bezinteresownie), dni skupienia, rekreacje.
Nie sposób wszystkich inicjatyw wymienić.
Już w najbliższą sobotę 11. maja 2024 r. odbędzie się kolejna piesza pielgrzymka dedykowana osobom chorym, niepełnosprawnym i starszym. Dostosowana jest ona do możliwości tej grupy osób, którzy jeśli mogą to samodzielnie, albo jeśli trzeba przy pomocy swoich bliskich czy wolontariuszy przemierzają trasę z Sanktuarium Dzieci Fatimskich na Osiedlu Kasztanowym do kościoła pw. Przemienienia Pańskiego w Szczecinie – Załomiu.
Jak zostało podane na profilu fb Apostolatu Chorych Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej:
Spotykamy się o godz. 8:45 w Sanktuarium Dzieci Fatimskich
(Osiedle Kasztanowe 85).
Plan spotkania:
9:00 – nabożeństwo eucharystyczne + litania loretańska
(możliwość spowiedzi)
10:30 – wyjście pielgrzymki
11:30 – przybycie do kościoła pw. pw. Przemienienia Pańskiego
w Załomiu (ul. Łąkowa 2)
12:00 – Msza Święta
12:45 – Poczęstunek
Ci, którzy się obawiają, że sobie nie poradzą przesyłam link, gdzie można obejrzeć relacje z ubiegłorocznej pielgrzymki. A jeśli masz wątpliwości proszę zadzwoń. Informacje i kontakt mozna odnaleźć na profilu Apostolatu Chorych
Słowo i życzenia Księdza Arcybiskupa Wiesława Śmigla, Metropolity Szczecińsko - Kamieńskiego, na Uroczystość Narodzenia Pańskiego 2024.
»Informujemy, że Arcybiskup Wiesław Śmigiel, udzielił wiernym Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej i wszystkim przebywającym na jej terenie dyspensy od obowiązku zachowania dnia pokuty w piątek w Oktawie Narodzenia Pańskiego, tj. 27 grudnia 2024 r.
»Zgodnie z wieloletnią tradycją, komendantka Zachodniopomorskiej Chorągwi ZHP, hm. Dagmara Korbel-Gołąb, przekazała na ręce Arcybiskupa Metropolity Betlejemskie Światło Pokoju. Tegoroczne hasło Betlejemskiego Światła Pokoju "Kochaj czynem" nawiązuje również do codziennych, czasem małych i z pozoru nieznacznych sytuacji, w których możemy otworzyć się na drugiego człowieka.
»