Poniedziałek, 06 grudnia 2021 r. imieniny: Dionizji, Leontyny, Mikołaja Poniedziałek II tygodnia adwentu | Wspomnienie dowolne Św. Mikołaja

Katedra na żywo

wiecej ... Fundusze europejskie Wydział Wychowania Katolickiego Wydział Duszpasterstwa Rodzin Ochrona dzieci i młodzieży Duszpasterstwo ministrantów Archidiecezjalne Duszpasterstwo Trzeźwości Apostolat Chorych

Polecamy:

WSPÓLNOTY

WSPÓLNOTY 28 marca 2007 19:05 wyświetleń: 11608

Zmarł ks. kan. Piotr Pryma

Z głębokim smutkiem zawiadamiamy, że 28 marca 2007 r. o godz. 17.10, po długiej i ciężkiej walce z chorobą nowotworową, odszedł do Pana ks. kan. Piotr Pryma. Polecamy zmarłego księdza Piotra pamięci przy ołtarzu Pańskim.
Uroczystości żałobne rozpoczęły się w piątek 30 marca br. o godz. 14.00 Mszą św. w kościele pw. Świętego Krzyża w Szczecinie. Liturgii przewodniczył abp Zygmunt Kamiński wraz z biskupami pomocniczymi. Po Mszy św. ciało zostało przewiezione do kościoła pw. Świętej Trójcy gdzie ks. Piotr był proboszczem. Czuwanie modlitewne parafian zakończyła Msza św. o godz. 19.00. 
Zgodnie z wolą zmarłego kapłana wyrażoną w testamencie, ks. Piotr został pochowany w Ińsku w sobotę 31 marca br. Uroczystości pogrzebowe rozpoczęła Msza św. o godz. 12.00 na cmentarzu w Ińsku.  
 
 
Ksiądz Piotr Pryma urodził się 17. maja 1961 roku w Chociwlu. Ochrzczony został 11. czerwca 1961 roku w kościele parafialnym w Ińsku, gdzie również przyjał sakrament bierzmowania 18. paździenika 1975 roku. Święcenia diakonatu przyjął 29 czerwca 1986 roku, a 14 grudnia tego samego roku przyjął święcenia kapłańskie w rąk ówczesnego biskupa szczecińsko - kamieńskiego Kazimierza Majdańskiego.
Pierwszą palcówką duszpasterską księdza Piotra była parafia pw. Najśw. Serca Pana Jezusa w Gryficach. Od 1993 roku był proboszczem parafii pw. Świętej Trójcy w Szczecinie (Krzekowo)
 
Gdy w roku 1991 dekretem Ks. Biskupa Kazimierza Majdańskiego został powołany CARITAS Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej, pierwszym dyrektorem został Ks. Piotr Pryma. Na przestrzeni 15 lat zbudował struktury działalności Caritas, którego celem jest niesienie pomocy drugiemu człowiekowi. By   dotrzeć do jak największej ilości osób propagowała powołał   Parafialnych Zespołów Caritas, które prowadzone są przez wolontariuszy przy współpracy z proboszczami parafii.
  
 
Ksiądz Piotr Pryma, wieloletni dyrektor Caritas Archidiecezji Szczecińsko - Kamieńskiej był laureatem wielu nagród za działalność charytatywną i społeczną m. in. szczecińskiego "Szczupaka", Medalu Zasługi dla Miasta Szczecina, oraz Srebrnego Krzyża Zasługi nadanego przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego.
 
Zobacz więcej:
oraz galerie zdjęć:
 
aktualizowano: 2013-01-29 15:58
Wszystkich rekordów:

Polecane:

Również w tym roku przedłużenie odpustów dla wiernych zmarłych na cały listopad

Również w tym roku, przez cały listopad, a nie tylko przez 8 dni od uroczystości Wszystkich Świętych, będzie można otrzymać odpust zupełny dla wiernych zmarłych. W związku z  pandemią Covid-19 Penitencjaria Apostolska przedłużyła, także na rok 2021, obowiązywanie specjalnego dekretu w tej sprawie.

»

Diecezjalny etap Synodu Biskupów w Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej

W niedzielę, 17 października, w szczecińskiej Katedrze, podczas Mszy Świętej z udziałem przedstawicieli stowarzyszeń, ruchów i wspólnot kościelnych, koncelebrowanej przez Księży Dziekanów i dekanalnych koordynatorów Synodu, pod przewodnictwem Księdza Arcybiskupa Metropolity Andrzeja Dzięgi, nastąpiła inauguracja diecezjalnego etapu Synodu Biskupów. 

»

Procesja ze świętymi w Szczecinie

Zapraszamy do udziału w Procesji ze świętymi w niedzielę,31 października br. Procesja wyruszy o godz. 20.00 z Jasnych Błoni, od Figury św. Jana Pawła II, do Katedry.

»

Msze św., kościoły

Społeczność

projektowanie stron www szczecin, design, strony dla parafii

Kuria Metropolitalna Szczecińsko-Kamieńska

ul. Papieża Pawła VI nr 4 71-459 Szczecin, tel. +48/91-45-42-292, fax +48/91-45-36-908 2015 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone / Polityka prywatności