Wtorek, 01 grudnia 2020 r. imieniny: Blanki, Edmunda, Eligiusza Wtorek I tygodnia adwentu

Katedra na żywo

wiecej ... Fundusze europejskie Wydział Wychowania Katolickiego Wydział Duszpasterstwa Rodzin Ochrona dzieci i młodzieży Duszpasterstwo ministrantów Archidiecezjalne Duszpasterstwo Trzeźwości Apostolat Chorych

Polecamy:

WSPÓLNOTY

WSPÓLNOTY 9 maja 2016 15:48 wyświetleń: 7323 S.Z.

Zmarł Ks. Franciszek Moździerz

Z żalem, ale i z nadzieją wypływającą z wiary w zmartwychwstanie naszego Pana Jezusa Chrystusa informujemy, że w sobotę, 7 maja 2016 r., zmarł ks. Franciszek Moździerz, wieloletni proboszcz Parafii pw. św Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny w Trzebuszu.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się w kościele parafialnym w Trzebuszu wg następującego porządku:
 
w czwartek, 12 maja 2016 r.:
- Msza Święta za zamarłego Kapłana oraz pożegnanie dekanalne o godz. 19:00
 
w piątek, 13 maja 2016 r.:
- modlitwa różańcowa przy trumnie z ciałem Zmarłego o godz. 10:00;
- liturgia godzin za zamarłych o godz. 10:30; 
- Mszą Święta pogrzebowa w kościele parafialnym w Trzebuszu o godz. 11:00;
- po Mszy Świętej przewiezienie trumny z ciałem zmarłego Kapłana na cmentarz komunalny w Trzebiatowie;
- pochowanie w kwaterze kapłańskiej na cmentarzu w Trzebiatowie 
 
Ks. Franciszek Moździerz urodził się 18 czerwca 1931 r. w Zabłotowie; dawne województwo stanisławowskie.
Święcenia kapłańskie przyjął 24 czerwca 1956 r.
 
Posługiwał w następujących parafiach:
Szczecin, św. Stanisława Kostki     10.01.1957 - 01.08.1958 - wikariusz
Gryfino, Narodzenia NMP              01.08.1958 - 23.02.1959 - wikariusz
Wełtyń                                      23.02.1959 - 21.07.1967 - wikariusz
Pełczyce                                    21.03.1967 - 30.06.1974 - administrator
Resko                                       30.06.1974 - 12.03.1977 - administrator
Szczecin, Świętego Krzyża            12.03.1977 - 20.06.1983 - administrator
Trzebusz                                   20.06.1983 - 25.08.2010 - administrator
Trzebusz                                   25.08.2010 - 07.05.2016 - rezydent-emeryt
 
Polecajmy zmarłego Kapłana Bożemu Miłosierdziu.
 

Biogram ks. Franciszka Moździerza

Ks. Franciszek Antoni Moździerz urodził się 18.06.1931 roku. Rodzicami byli Marian i Rozalia, miał jednego starszego brata Józefa-Edwarda. Ojciec zginął w czasie II wojny światowej. Matka z dziećmi w niemal cudowny, opatrznościowy sposób uratowała się. Po zawierusze wojennej wdowa z dziećmi zamieszkała na ziemiach zachodnich.  Tu Franciszek został uczniem Niższego Seminarium Duchownego w Gorzowie, przy ul. Łokietka 17, rektorem był wówczas ks. Jan Wujda, a prokuratorem ks. Mieczysław Marszalik. Często odwiedzała go mama i brat, czuć było wyjątkową więź życia rodzinnego. Należał do Sodalicji Mariańskiej, której opiekunem był ojciec duchowny ks. Wiktor Panecki.
W 1951 roku wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Gorzowie Wlkp., którego rektorem był wówczas ks. Gerard Dogiel. Święcenia kapłańskie przyjął w katedrze gorzowskiej w 24.06.1956 roku z rąk biskupa Michała Klepacza.
Po święceniach pracował w Szczecinie w parafii św. Stanisława Kostki, gdzie proboszczem był wówczas ks. Lisowski. Był kapłanem pełnym kultury urobienia i rozmachu w pracy duszpasterskiej. Procował jako katecheta oraz prowadził zespół chóru parafialnego. Po dwóch latach został wikarym w Gryfinie. Tutaj proboszczem był ks. Kowalski. Po roku pracy w Gryfinie w 1959 roku został proboszczem w Wełtyniu. Oczkiem w głowie proboszcza staje się zabytkowy kościół parafialny, zdobywa też lokum na plebanię. W Wełtyniu pracuje do 1967 roku. W tym czasie zostaje przeniesiony do Pełczyc, pracując tam do 1974 roku, mając do pomocy wikarego. Od 1974 do 1977 pracuje jako proboszcz w Resku, kładąc podwaliny pod przyszłe sanktuarium maryjne. W 1977 roku zostaje proboszczem parafii św. Krzyża na Pogodnie w Szczecinie, gdzie kontynuuje budowę kościoła parafialnego, pogłębia też swoją wiedzę uzyskując tytuł magistra teologii. W trudnym okresie przełomu ustrojowego 1980 r. ks. Franciszek jako proboszcz parafii, na terenie której mieszkało kilka tysięcy stoczniowców, ofiarnie angażował się w pomoc duchową, a podczas stanu wojennego także w materialną niesioną wszystkim rodzinom szczególnie internowanych.
W roku 1983, został proboszczem parafii św. Józefa w Trzebuszu. Troską otoczył kościół parafialny i filialny. Zorganizował kaplicę w Gorzysławiu. Proboszczem w Trzebuszu był 27 lat. Został w parafii jako rezydent aktywnie włączając się w duszpasterstwo w dekanacie trzebiatowskim. Od 2005 do 2015 był kapelanem Domu Pomocy Społecznej w Jarominie.
Zmarł 7 maja 2016 r. o godz. 23:30

opr. al. Jakub  Suszyński
 

 
 
aktualizowano: 2016-05-22 22:05
Wszystkich rekordów:

Polecane:

Stolica Apostolska: odpust dla wiernych zmarłych – przez cały listopad

Przez cały listopad, a nie tylko przez 8 dni od uroczystości Wszystkich Świętych, będzie można otrzymać odpust zupełny dla wiernych zmarłych. W związku z  pandemią Covid-19 Penitencjaria Apostolska wydała specjalny dekret w tej sprawie.

»

Dyspensa od obowiązku uczestnictwa we Mszy Świętej w niedziele i święta w miejscu i czasie obowiązywania czerwonej strefy epidemicznej

Informujemy, że Ksiądz Arcybiskup Andrzej Dzięga, Metropolita Szczecińsko-Kamieński, udzielił dyspensy od obowiązku uczestnictwa we Mszy Świętej w niedziele i święta w miejscu i czasie obowiązywania czerwonej strefy epidemicznej. Dyspensa jest ważna do czasu obowiązywania poziomu obostrzeń włąściwych dla strefy czerwonej.

»

Kardynał Stefan Wyszyński a Pomorze Zachodnie

7 czerwca 2020 r. kard. Stefan Wyszyński miał być ogłoszonym błogosławionym. Niestety czekamy na nowy termin. Niemniej jego posługa mocno wpisuje się w dzieje tych ziem. To w Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej miał cud uzdrowienia osoby dokonany przez Boga za wstawiennictwem Prymasa Tysiąclecia. Przygotowujące się do tej wyjątkowej chwili, pragnę ukazać związek kard. Stefana Wyszyńskiego z Pomorzem Zachodnim, a głównie Archidiecezją Szczecińsko-Kamieńską.

»

Msze św., kościoły

Społeczność

projektowanie stron www szczecin, design, strony dla parafii

Kuria Metropolitalna Szczecińsko-Kamieńska

ul. Papieża Pawła VI nr 4 71-459 Szczecin, tel. +48/91-45-42-292, fax +48/91-45-36-908 2015 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone / Polityka prywatności