Czwartek, 22 października 2020 r. imieniny: Haliszki, Lody, Przybysłąwa Czwartek XXIX tygodnia okresu zwykłego

Katedra na żywo

wiecej ... Fundusze europejskie Wydział Wychowania Katolickiego Wydział Duszpasterstwa Rodzin Ochrona dzieci i młodzieży Duszpasterstwo ministrantów Archidiecezjalne Duszpasterstwo Trzeźwości Apostolat Chorych

Polecamy:

WSPÓLNOTY

WSPÓLNOTY 19 grudnia 2006 09:25 wyświetleń: 10804

Złoty jubileusz arcybiskupa Kamińskiego

 50 lat kapłaństwa świętował w niedzielę 17 grudnia 2006 r metropolita szczecińsko-kamieński abp Zygmunt Kamiński. Na mszę do katedry św. Jakuba w szczecinie przybyło kilkunastu biskupów, a wśród nich kardynał Stanisław Dziwisz. Specjalny list wystosował papież Benedykt XVI.

Wśród tych, którzy składali życzenia abp. Kamińskiemu, byli m.in. kardynał krakowski Stanisław Dziwisz i nuncjusz apostolski w Polsce abp Józef Kowalczyk. Na mszy obecni byli także wojewoda zachodniopomorski, posłowie, senatorowie, prezydent Szczecina i przedstawiciele sejmiku zachodniopomorskiego. Jubileuszowe nabożeństwo zgromadziło pełny kościół wiernych.

- Przybywam, aby razem z wami wyśpiewać Te Deum, "Ciebie Boga wysławiamy" za 50 lat kapłaństwa waszego arcybiskupa - powiedział w kazaniu kardynał Dziwisz. Nawoływał do tego, by nie tracić ideałów "Solidarności". - Solidarność to nie tylko przeszłość, wspomnienie, zamknięty rozdział historii. To także wyzwanie, jakie staje dzisiaj przed kolejnym pokoleniem - mówił Dziwisz. - Nigdy: jeden przeciw drugiemu. I nigdy brzemię dźwigane przez człowieka samotnie. Nie może być walka silniejsza od solidarności. Inaczej rosną zbyt ciężkie brzemiona.

Specjalny list gratulacyjny "czcigodnemu bratu Zygmuntowi Kamińskiemu" z życzeniami przysłał papież Benedykt XVI. Przypomniał zasługi biskupa: przygotowanie konkordatu między Stolicą Apostolską i RP, rozpoczęcie obrad synodu diecezjalnego, starania na rzecz utworzenia Wydziału Teologicznego na Uniwersytecie Szczecińskim. "Raduje mnie wraz z Tobą złoty jubileusz Twojego kapłaństwa. Proszę usilnie Boskiego Pasterza, aby za pośrednictwem Błogosławionej Dziewicy Maryi Królowej Polski wspomagał Cię swoimi łaskami i wzmacniał" - napisał papież.
 
aktualizowano: 2013-01-29 16:05
Wszystkich rekordów:

Polecane:

„Różaniec do granic” – Różaniec za Polskę

Zapraszamy wszystkich na wspólny różaniec w intencji Polski w ramach inicjatywy „Różaniec do granic”, która w naszej Archidiecezji odbędzie się w środę, 7 października br., w Święto Matki Bożej Różańcowej, o godz. 15.00. Poniżej podajemy informacje o wszystkich miejscach modlitwy różańcowej nad granicą.

»

Koronacja obrazu Najświętszej Maryi Panny w Gryfinie

W sobotnie, 5 września 2020 r., w kościele pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Gryfinie, Ksiądz Arcybiskup Metropolita A ndrzej Dzięga przewodniczył Eucharystii, w czasie której dokonał aktu koronacji obrazu NMP Królowej Korony Polskiej. Korony są wyrazem wdzięczności za okazane łaski i nieustanną opiekę Maryi nad mieszkańcami Gryfina i całej Ojczyzny. 
Obraz autorstwa Stanisława Kaczora-Baczewskiego, powstał na przełomie 1931-1932 roku dla kościoła w Kałuszu (archidiecezja lwowska) jako wotum wdzięczności za odzyskaną niepodległość, przywiązanie do wiary, czci Bogarodzicy i jako akt głębokiej miłości do Ojczyzny. Do Gryfina przybył wraz z mieszkańcami i proboszczem ks. Janem Palicą z Kałusza. 
Zdjęcia: UMiG Gryfino
»

Dożynki Archidiecezjalne 2020 – Mieszkowice

W Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej przez niemal 20 lat uroczystości dożynkowe organizowano w Pyrzycach; w dwóch ubiegłych latach miały miejsce w Gryfinie. W tym roku odbyły się w liczących 3,5 tys. mieszkańców, położonych w powiecie gryfińskim Mieszkowicach. 

»

Msze św., kościoły

Społeczność

projektowanie stron www szczecin, design, strony dla parafii

Kuria Metropolitalna Szczecińsko-Kamieńska

ul. Papieża Pawła VI nr 4 71-459 Szczecin, tel. +48/91-45-42-292, fax +48/91-45-36-908 2015 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone / Polityka prywatności