1
Jak co roku w monumentalnym, odbudowywanym Kościele Mariackim w Chojnie odbyło się już XXII Nabożeństwo Ekumeniczne, które od trzynastu lat wpisuje się jako centralny punkt obchodzonych w Chojnie Dni Integracji, Przyjaźni i Ekumenizmu.
Zobacz galerię zdjęć
We wnętrzu gotyckiej świątyni, w sobotę 27 sierpnia, zebrało się liczne grono dawnych mieszkańców Chojny oraz obecnych, by pełni troski o wartość ekumenicznego pojednania modlić się także o trwały pokój na świecie czego widomym znakiem stać się ma rekonstruowana mariacka kolegiata.
Każde spotkanie ekumeniczne naznaczone jest refleksją nad wybraną przez obydwie strony myślą stanowiącą kanwę modlitwy i konkretnych postanowień realizowanych w codzienności przez katolików i ewangelików. Obecne spotkanie przebiegało w duchu zastanowienia się nad znaczącymi słowami: „Gdzie jest Bóg tam jest przyszłość” a także drugim hasłem – pytaniem: „Ecclesia - quo vadis?”. Bogata w treści liturgia, której przewodniczyli: ks. bp. Błażej Kruszyłowicz, ks. bp. Ryszard Bogusz – Biskup Diecezji Wrocławskiej Kościoła Ewangelicko – Augsburskiego w asyście kapłanów dekanatów Chojna, Cedynia i Banie, pastorów z Polski i Niemiec, przypomniała o korzeniach ekumenizmu oraz o wartości egzystencji człowieka przeżywanej w prawdzie i wzajemnej miłości. Homilię wygłosił bp Ryszard Bogusz, który skupił się nad teologiczną i egzystencjalną wymową kwestii wzajemnego ludzkiego pojednania i budowania nowej, opartej na miłości i dialogu dalszej rzeczywistości życia. Ukoronowaniem chojeńskiego nabożeństwa była dwujęzyczna modlitwa wiernych, Modlitwa Pańska a także pełne głębokiej wymowy błogosławieństwo chleba i wzajemne dzielenie się nim wśród wszystkich zebranych.
Kolejne nabożeństwo ekumeniczne z pietyzmem przygotowane przez głównych jego inspiratorów ks. prał. Antoniego Chodakowskiego oraz pastora Berta Schwarza ukazało jak przy natchnieniu Ducha Świętego możliwym jest wspólne wielbienie Boga oraz szukanie dróg do jedności. Tradycyjnie również niezwykle wartościowy był cały program Dni Integracji, Przyjaźni i Ekumenizmu. W przededniu nabożeństwa w ratuszu chojeńskim spore grono słuchaczy wysłuchało wykładu dr Reinharda Schmooka, dyr. Muzem Nadodrzańskiego w Bad Freienwalde na temat: „Intencje i postęp w odbudowie Kościoła Mariackiego w Chojnie – o polsko – niemieckim projekcie”. W podobnym duchu w niedzielę 28 sierpnia, również w Ratuszu, odbyła się bardzo cenna prezentacja pracy dyplomowej Teresy Łopuskiej pt. „ Adaptacja ruin Kościoła Mariackiego w Chojnie do funkcji kulturalnych”, która połączona była z dyskusją o możliwości utworzenia muzeum w Chojnie i adaptacji do tego przedsięwzięcia wnętrz świątyni. Dopełnieniem zaś programu kulturalnego było popołudnie literackie, podczas którego nastąpiło korelacyjne czytanie polsko – niemieckie przez cenioną poetkę chojeńską Dorotę Dobak – Hadrzyńską i pastora Berta Schwarza fragmentów utworu „ Tak czuła była Suleyken”, opowieści z Mazur Siegfreda Lenza oraz koncert barokowy zespołu Concerto Grosso z Berlina, podczas którego zebrani melomani wysłuchali utworów Vivaldiego, Telemana, Bacha i Pergolesiego.
Tekst i zdjęcia: ks. Robert Gołębiowski
Arcybiskup Wiesław Śmigiel zainaugurował i poprowadził kolejny, szczeciński Orszak Trzech Króli, który przeszedł ulicami miasta, pomimo niesprzyjającej pogody, tradycyjną trasą od urzędu miasta aleją Jana Pawła II.
»Wydział Duszpasterstwa Rodzin Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej przy współpracy z Wydziałem Teologicznym US oraz Polskim Stowarzyszeniem Nauczycieli Naturalnego Planowania Rodziny zaprasza na cykl wykładów i zajęć warsztatowych w ramach Studium Życia Rodzinnego Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej.
»Rok Jubileuszowy rozpoczęto w Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej w miejscu pierwszego kościoła zbudowanego po misji św. Ottona w miejscu dzisiejszego Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. Było też uroczyste przejście przez otwarte drzwi katedry. „Niech ten rok będzie okazją do zmiany życia na lepsze”- mówił arcybiskup Wiesław Śmigiel w czasie mszy św. w Bazylice Archikatedralnej św. Jakuba.
Zdjęcia: Adam Szewczyk