1
Coraz cześciej pojawiaja się w internecie rozważania rekolekcji wielkopostnych. Za pomocą filmów, zdjęć, grafik i animacji przygotowywane są internetowe katechezy. Najczęściej adresowane są do młodzieży i do tych wszystkich, którym trudno pogodzić wymogi obowiazków pracowniczych z rekolekcyjnym rytmen parafii. Rekolekcje internetowe cechuje multimedialny charakter i ciekawa forma. Przedstawiamy najbardziej znane i sprawodzone źródła.
Najciekawsze wielkopostne rekolekcje internetowe (wg. KAI):
"Ja jestem, nie bój się żyć" - rozważania internetowo-radiowe przygotowane są przez Ignacjańskie Centrum Formacji Duchowej w Gdyni. Obok nagrań dostępnych w niektórych rozgłośniach radiowych i na stronie www.icfd.pl organizatorzy proponują podjęcie osobistej medytacji.
"Oto człowiek" - rekolekcje prowadzone przez dominikanina o. Adama Szustaka. Pretekstem do rozważań wielkopostnych jest wędrówka po ogrodach, placach i ulicach Jerozolimy. Do udziału w rekolekcjach portalu Stacja7.pl zgłosiło się już 21 tys. internautów.
"Powrót do ciemnych nocy Nikodema" - rozważania wielkopostne ks. Michała Olszewskiego SCJ, oparte na ewangelicznej historii spotkania Nikodema z Jezusem. Dostęp do katechez przez sercański portal ewangelizacyjny profeto.pl.
"Twoje Miłosierdzie" - cykl rozważań franciszkańskich o Bożym Miłosierdziu prowadzony przez zakonników pracujących na Litwie. Zamieszczane w internecie filmy poprowadzą uczestników przez życie św. s. Faustyny i ks. Michał Sopoćki. Rekolekcje dostępne są na platformie Franciszkanie.TV.
"Wielki Post z Ojcami Pustyni" - rekolekcyjna propozycja tynieckich benedyktynów, podczas której przybliżone zostanie nauczanie ojców pustyni na temat pokuty, postu i jałmużny. Materiały dostępne są na stronie benedyktyńskiego centrum duchowości ps-po.pl.
Arcybiskup Wiesław Śmigiel zainaugurował i poprowadził kolejny, szczeciński Orszak Trzech Króli, który przeszedł ulicami miasta, pomimo niesprzyjającej pogody, tradycyjną trasą od urzędu miasta aleją Jana Pawła II.
»Wydział Duszpasterstwa Rodzin Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej przy współpracy z Wydziałem Teologicznym US oraz Polskim Stowarzyszeniem Nauczycieli Naturalnego Planowania Rodziny zaprasza na cykl wykładów i zajęć warsztatowych w ramach Studium Życia Rodzinnego Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej.
»Rok Jubileuszowy rozpoczęto w Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej w miejscu pierwszego kościoła zbudowanego po misji św. Ottona w miejscu dzisiejszego Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. Było też uroczyste przejście przez otwarte drzwi katedry. „Niech ten rok będzie okazją do zmiany życia na lepsze”- mówił arcybiskup Wiesław Śmigiel w czasie mszy św. w Bazylice Archikatedralnej św. Jakuba.
Zdjęcia: Adam Szewczyk