1
W sobotę, 15 października, będziemy obchodzić VIII Dzień Dziecka Utraconego. Zapraszamy wszystkich przeżywających żałobę po stracie dziecka na wspólne nabożeństwo różańcowe, które odbędzie się w tym dniu na Cmentarzu Centralnym przy Pomniku Dziecka Utraconego (kwatera 80 f, blisko wejścia od ul. Wierzbowej), o godz. 16.00.
Jest on wyrazem solidarności z osieroconymi rodzicami i stanowi okazję do modlitwy w ich intencji oraz w intencji dzieci, które zmarły w różnych okolicznościach. Idea tego dnia - zapoczątkowanego w Stanach Zjednoczonych już w 1988 r. - jest związana również z potrzebą zmiany sposobu postrzegania przez społeczeństwo problemów, z jakimi borykają się rodzice po stracie dziecka w okresie prenatalnym. W Polsce dochodzi do ok. 40.000 samoistnych poronień rocznie, a ok. 2.000 dzieci rodzi się martwych. Dla rodziców jest to dramat, który pozostawia ślady na całe życie. Ich ból jest jednak często niezrozumiały dla otoczenia. W naszym Kraju wciąż nie ma społecznego przyzwolenia na przeżywanie przez rodziców żałoby po wczesnej utracie dziecka (poronieniu samoistnym). Brak pomocy psychologicznej, uregulowań prawnych w zakresie pogrzebu i wydawania ciał przedwcześnie urodzonych dzieci, odmawianie kościelnego pogrzebu dzieciom martwo urodzonym świadczą o tym, że śmierć tych dzieci często nie jest rozumiana właściwie.
W związku z tym zapraszamy wszystkich przeżywających żałobę po stracie dziecka na wspólne nabożeństwo różańcowe, które odbędzie się w tym dniu na Cmentarzu Centralnym przy Pomniku Dziecka Utraconego (kwatera 80 f, blisko wejścia od ul. Wierzbowej), o godz. 16.00.
W załączeniu przekazujemy propozycję modlitwy wiernych i zachęcamy do skorzystania z niej 15 października br. według uznania w duszpasterstwie.
DZIEŃ DZIECKA UTRACONEGO – 15 PAŹDZIERNIKA 2011 r.
MODLITWA WIERNYCH
Wprowadzenie:
Przeżywając VIII Dzień Dziecka Utraconego módlmy się za wstawiennictwem Św. Teresy od Jezusa w intencji rodziców, którzy utracili swoje dzieci, a także w intencjach, które powierzamy Bogu w tej liturgii.
1. Boże, który pragniesz zbawienia wszystkich ludzi, uczyń nas głosicielami Jezusa Chrystusa. Usuń z naszych serc lęk i daj nam odwagę i moc Ducha Świętego, abyśmy potrafili przyznawać się do Ciebie przed ludźmi. Ciebie prosimy …
2. Kochający Ojcze, razem z Maryją, Bolesną Matką, błagamy za rodzicami, którzy utracili przedwcześnie swoje dzieci. Niech Twoja miłość leczy ich rany, aby mimo bólu potrafili przyjąć wolę Bożą w codziennym życiu. Ciebie prosimy…
3. Boże, Ty powołujesz do istnienia to, co nie istnieje, obdarz długim życiem, pełnym miłości i dobroci dzieci poczęte, zagrożone śmiercią z powodu poronienia, przedwczesnego porodu, powikłań w czasie lub po nim. Ciebie prosimy...
4. Kościół zaprasza dziś wiernych do podejmowania dzieła nowej ewangelizacji. Prośmy Pana, aby Duch Święty, wskazywał nam sposoby jak głosić innym Dobrą Nowinę o zbawieniu w Jezusie Chrystusie, aby nauczył nas co należy mówić, aby dawać świadectwo wyznawanej wiary. Ciebie prosimy …
5. Polecamy Ci, Dobry Ojcze, zakony karmelitańskie i dzisiejsze solenizantki. Obdarzaj je swoją łaską i błogosławieństwem. Ciebie prosimy …
6. „Świadectwo o Mnie da Duch prawdy i wy także świadczyć będziecie”. Dobry Boże spraw, abyśmy umocnieni Twoim Ciałem i Krwią, potrafili świadczyć o Twojej miłości w małżeństwach, rodzinach, szkołach i miejscach pracy. Ciebie prosimy…
Zakończenie:
Odwieczny Boże, Ojcze, wejrzyj na nasze serca i spraw, abyśmy za przykładem św. Teresy całym sercem otwierali się na Ducha Świętego, który uzdalnia nas do dawania świadectwa. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen.
W Zespole Szkół Salezjańskich w Szczecinie, ul. Ku Słońcu, miało miejsce zorganizowane przez fundację Life Surfers charyzmatyczne VI Forum Ogień z Nieba, we współpracy z ruchami i stowarzyszeniami naszej Archidiecezji.
»Dnia 31 października 2024 r. ulicami Szczecina po raz kolejny przeszła procesja z relikwiami świętych i błogosławionych.
»We wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych, zwanych potocznie Zaduszkami, tradycyjnie odbyła się w Świnoujściu szczególna modlitwa za tych, którzy nie powrócili z mórz i oceanów. Mszy świętej w kościele pw. Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Morza oraz modlitwie nad morskim brzegiem przewodniczył Ksiądz Arcybiskup Wiesław Śmigiel. Podczas modlitwy odczytano nazwy statków na których zginęli polscy marynarze, rybacy i żołnierze. Pamięć o ofiarach symbolizował wielki krzyż ułożony ze zniczy na plaży.
Zdjęcia: Daniel Szysz