1
Konkatedra św. Jana Chrzciciela w Kamieniu Pomorskim od 5 lat szczyci się mianem Sanktuarium Pana Jezusa Ukrzyżowanego i Matki Bożej Bolesnej. Kult Obrazu Jezusa Ukrzyżowanego i Matki Bolesnej w wizerunku Brzozdowieckim stał się przez całą powojenną historię życia kamieńskiej parafii ważnym asumptem do modlitwy, adoracji i zadumy nad charyzmatem płynącym z tajemnicy krzyża. W Święto Podwyższenia Krzyża Św. 14 września oddano hołd Bogu za pięć lat sanktuarium oraz za 70 lat od rekonsekracji katedry.
Według zapisów historycznych: „Kult Cudownego Obrazu Pana Jezusa Ukrzyżowanego i Matki Bożej Bolesnej rozpoczął się 16 maja 1746 r. W domu Jadwigi Dolińskiej, jej córka zauważyła na obrazie Pana Jezusa Ukrzyżowanego i Matki Bożej Bolesnej, że na ranach zaczęły się pojawiać krople cieczy przypominające ludzką krew. Od tego momentu wiadomość o cudownym zdarzeniu w Brzozdowcach rozeszła się bardzo szybko. Przybywały tu liczne pielgrzymki. Brzozdowce to miasteczko położone nad Dniestrem, 45 km na południe od Lwowa zamieszkałe było przez trzy narody Polaków, Rusinów i Żydów. Z czasem kościół Brzozdowiecki stał się sanktuarium z Obrazem słynącym licznymi łaskami i cudami. Trwało tak aż do II wojny światowej, gdy Brzozdowianie chronili się w kościele. Spędzili tam wszystkie noce w 1943-1944 roku, przed Cudownym Obrazem unikając mordu banderowców. Kiedy zakończyła się wojna Polacy zostali wypędzeni ze swoich stron i zmuszeni do wyjazdu na zachód w nieznane. W dniu 16 października 1945 r. została odprawiona ostatnia Msza św. w kościele brzozdowieckim. Wyjęto obraz z ołtarza, zabrano potajemnie pozostałe naczynia liturgiczne i ukryto, przewieziono na stację do Chodorowa. Tam Brzozdowianie czekali 2 tygodnie na podstawienie wagonów. Po załadowaniu na wagony, 24 grudnia 1945 r. transport dojechał do Golczewa a następnie ze swoim skromnym dobytkiem i Cudownym Obrazem przetransportowano ich do Trzebieszewa. Obraz umieszczono w miejscowym kościele. Po odzyskaniu katedry w Kamieniu Pomorskim Cudowny Obraz przeniesiono do Kamienia Pomorskiego gdzie przebywa do dzisiaj”. Pięć lat temu ks. abp. Andrzej Dzięga stosownym dekretem ustanowił w katedrze sanktuarium wychodząc naprzeciw wzrastającemu kultowi obrazu. W dekrecie czytamy min.: „Po dokładnym studium historii kultu Tego Wizerunku oraz przekonawszy się o czci, z jaką wierni otaczają obraz Brzozdowiecki Pana Jezusa Ukrzyżowanego i Matki Bożej Bolesnej, uznaję za wskazane, aby osobnym aktem potwierdzić to, co sprawiła Łaska Boża i pobożność ludu Bożego. Liczni, bowiem pielgrzymi przybywają do Konkatedry w Kamieniu Pomorskim, aby uczcić Pana Jezusa Ukrzyżowanego i Matkę Bożą Bolesną. Ponadto na tę decyzję wpłynęły następujące fakty:
1. Wierni, którzy przybyli na Pomorze Zachodnie z Kresów Wschodnich, przywożąc ze sobą Święty Wizerunek, nieustannie wypowiadają przekonanie, że obecność Cudownego Obrazu Brzozdowieckiego uchroniła ich od doświadczeń rzezi Polaków w roku 1944 i 1945. 2. Od momentu wprowadzenia Cudownego Obrazu do Konkatedry pw. św. Jana Chrzciciela w Kamieniu Pomorskim zrodził się w niej zwyczaj celebrowania uroczystości w dzień Święta Podwyższenia Krzyża Świętego. Na uroczystości odpustowe z roku na rok coraz liczniej przybywają wierni, wśród których w początkowym czasie najliczniejszą grupę stanowili Brzozdowianie z okolic Kamienia Pomorskiego, Golczewa i innych części Polski. Z upływem lat także pozostali wierni, przybyli na te tereny w powojennym czasie, odnajdywali w tym Wizerunku cudowną obecność Pana Jezusa Ukrzyżowanego i Matki Bożej Bolesnej. 3. W kaplicy, w której umieszczony jest w Konkatedrze Kamieńskiej Cudowny Obraz Brzozdowiecki, po każdej Mszy świętej, a także w ciągu dnia, bardzo często modlą się ludzie, polecając Panu Jezusowi Ukrzyżowanemu, za wstawiennictwem Matki Bożej Bolesnej swoje troski i radości. 4. W tejże kaplicy, w każdy piątek odprawiana jest uroczysta Msza św., która gromadzi dużą liczbę wiernych, a intencje modlitewne zawierają prośby o potrzebne łaski i dziękczynienia za łaski już otrzymane”.
Uroczystości w Święto Podwyższenia Krzyża Świętego zgromadziły w konkatedrze św. Jana Chrzciciela przede wszystkim czcicieli Cudownego Wizerunku jeszcze z czasów jego przebywania na wschodnich kresach II Rzeczypospolitej. Z każdym rokiem jest ich coraz mniej, ale ich wiara, tradycje, patriotyzm są wzorcem dla wszystkich. Licznie przybyli również wierni z Kamienia Pomorskiego, dekanatu i całej archidiecezji a także władze samorządowe powiatu, gminy a także kuracjusze. Modlitwie dziękczynnej za 5 lecie istnienia sanktuarium przewodniczył ks. abp Andrzej Dzięga w asyście kanoników Kamieńskiej Kapituły wraz z prepozytem ks. prof. Wiesławem Dykiem i kustoszem ks. Kan. Dariuszem Żarkowskim. Słowa powitania wypowiedzieli przedstawiciele wspólnoty brzozdowieckiej, która od 5 lat wyraża wdzięczność za docenienie godności obrazu i jego 70-letniej obecności w katedrze poprzez ustanowienie sanktuarium. Tę wdzięczność wyraził także gospodarz sanktuarium, dziekan ks. Kan D. Żarkowski. W homilii metropolita szczecińsko – kamieński pozdrawiając pielgrzymów oddających hołd krzyżowi nawiązał najpierw do obecności w katedrze Krzyża Wiary Św. Ottona, który pielgrzymuje od pięciu lat po archidiecezji a zawsze we wrześniu przybywa do tego świętego miejsca by stać się szczególnym znakiem przypominającym o ofierze Wielkiego Piątku. Ksiądz arcybiskup przypomniał o zbliżającym się Roku Miłosierdzia wskazując na przestrzenie Bożego Miłosierdzia, które w najgłębszym fundamencie wypływają z daru krzyża.
Ukoronowaniem kamieńskiego świętowania było złożenie przez miejscową młodzież gimnazjalną na ręce księdza arcybiskupa próśb o udzielenie sakramentu bierzmowania. Po błogosławieństwie procesjonalnie wszyscy przeszli do kaplicy brzozdowieckiej by oddać hołd Chrystusowemu Krzyżowi i modlitwą uwiecznić jubileuszowe obchody.
ks. Robert Gołębiowski
W Zespole Szkół Salezjańskich w Szczecinie, ul. Ku Słońcu, miało miejsce zorganizowane przez fundację Life Surfers charyzmatyczne VI Forum Ogień z Nieba, we współpracy z ruchami i stowarzyszeniami naszej Archidiecezji.
»Dnia 31 października 2024 r. ulicami Szczecina po raz kolejny przeszła procesja z relikwiami świętych i błogosławionych.
»We wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych, zwanych potocznie Zaduszkami, tradycyjnie odbyła się w Świnoujściu szczególna modlitwa za tych, którzy nie powrócili z mórz i oceanów. Mszy świętej w kościele pw. Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Morza oraz modlitwie nad morskim brzegiem przewodniczył Ksiądz Arcybiskup Wiesław Śmigiel. Podczas modlitwy odczytano nazwy statków na których zginęli polscy marynarze, rybacy i żołnierze. Pamięć o ofiarach symbolizował wielki krzyż ułożony ze zniczy na plaży.
Zdjęcia: Daniel Szysz