1
Szczecińska Piesza Pielgrzymka już po raz 26. dotarła na Jasną Górę. To jedna z najdłuższych, jeśli nie najdłuższa piesza pielgrzymka do jasnogórskiego sanktuarium. Grupa pielgrzymów wyruszająca ze Świnoujścia miała do pokonania 622 km podczas 19 dni marszu.
Szczecińska Piesza Pielgrzymka już po raz 26. dotarła na Jasną Górę. To jedna z najdłuższych, jeśli nie najdłuższa piesza pielgrzymka do jasnogórskiego sanktuarium. Grupa pielgrzymów wyruszająca ze Świnoujścia miała do pokonania 622 km podczas 19 dni marszu. Pielgrzymów na Jasną Górę wprowadził Arcybiskup Metropolita Andrzej Dzięga.
W tym roku na szlak wyruszyło 350 pielgrzymów w dwóch grupach: św. Ottona i św. Jakuba. Grupa św. Ottona gromadziła głównie pielgrzymów ze Szczecina, w którym to mieście mieszka połowa wiernych Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej. Grupa św. Jakuba to tzw. grupa promienista. Pielgrzymi w mniejszych grupach wychodzą w różnych miejscowości, m. in. ze Świnoujścia, z którego to wiedzie najdłuższy szlak na Jasną Górę oraz z Łukęcina i Myśliborza, aby połączyć się w Choszcznie w jedna grupę pielgrzymów i maszerować razem.
Obok troski o pielgrzymiego ducha przez modlitwy i konferencje, nie zabrakło na pielgrzymim szlaku troski o dobry humor i rozweselenie serca. Pielgrzymi tradycyjnie rozegrali mecz piłkarski księża i klerycy kontra służba porządkowa (3:1 dla duchowieństwa). Nie zabrakło więc emocji i gorącego kibicowania.
Pielgrzymom towarzyszyło w tym roku 14 kapłanów i 14 kleryków. Opiekę medyczną sprawowało 10 osób w tym pielęgniarki i studenci Wydziału Lekarskiego Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie. Pielgrzymce przez cała trasę towarzyszył także ambulans Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Szczecinie. Nad bezpiecznym przejściem czuwało 10 porządkowych, którzy już od kilku lat są systematycznie szkolenie przy współpracy ze szczecińska Policją.
Pielgrzymka od lat posiada swój własny portal internetowy www.szczecinska.pl, na którym umieszczane były bieżące relacje z trasy, a także i sami pielgrzymi mogli dołączać swoje zdjęcia tworząc własne galerie.
W tym roku po raz pierwszy został wydany Przewodnik Turystyczny "Szlakiem SZCZECIŃSKIEJ" autorstwa Małgorzaty i Tomasza Dudów, w którym można znaleźć w profesjonalny sposób opisaną całą trasę pielgrzymki ilustrowaną licznymi zdjęciami i mapami.
Przewodnik jest dostępny w biurze Fundacji SZCZECIŃSKA oraz niebawem w księgarniach przy Katedrze Szczecińskiej i Kurii Metropolitalnej.
W Zespole Szkół Salezjańskich w Szczecinie, ul. Ku Słońcu, miało miejsce zorganizowane przez fundację Life Surfers charyzmatyczne VI Forum Ogień z Nieba, we współpracy z ruchami i stowarzyszeniami naszej Archidiecezji.
»Dnia 31 października 2024 r. ulicami Szczecina po raz kolejny przeszła procesja z relikwiami świętych i błogosławionych.
»We wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych, zwanych potocznie Zaduszkami, tradycyjnie odbyła się w Świnoujściu szczególna modlitwa za tych, którzy nie powrócili z mórz i oceanów. Mszy świętej w kościele pw. Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Morza oraz modlitwie nad morskim brzegiem przewodniczył Ksiądz Arcybiskup Wiesław Śmigiel. Podczas modlitwy odczytano nazwy statków na których zginęli polscy marynarze, rybacy i żołnierze. Pamięć o ofiarach symbolizował wielki krzyż ułożony ze zniczy na plaży.
Zdjęcia: Daniel Szysz