1
Licznie zgromadzeni mieszkańcy Szczecina zgromadzili się w poniedziałkowy wieczór przed Bazyliką Św. Jana Chrzciciela w oczekiwaniu na przyjazd samochodu - kaplicy, w którym znajdowały się Symbole Światowych Dni Młodzieży.
Kiedy wybiła godzina 20.00 zebrani kapłani, z biskupem Henrykiem Wejmanem na czele przywitali przy biciu dzwonów Święte Znaki. Młodzież parafii pw. św. Jana Chrzciciela przeniosła Krzyż i Ikonę na próg świątyni, gdzie biskup Henryk rozpoczął wspólną modlitwę. Po wejściu do Bazyliki, jej kustosz i dziekan Dekanatu Szczecin Śródmieście - proboszcz tej parafii, ks. prałat Aleksander Ziejewski dokonał kolejnych stacji wprowadzenia Symboli i zostały one umieszczone w prezbiterium świątyni. Po przywitaniu przez młodzież, ksiądz proboszcz oddał cześć i pokłon Krzyżowi i Ikonie, przypominając nam postać św. Jana Pawła II. Ks. Paweł Olewiński przybliżył historię peregrynacji i zachęcił byśmy wspólnie wyruszyli ulicami Szczecina w procesji wiary ze znakiem krzyża. Niosący krzyż co chwilę przystawali, aby wierni mogli go ucałować i adorować.
Ikona Maryi została przewieziona do Bazyliki Archikatedralnej pw. Św. Jakuba Apostoła w Szczecinie, dokąd wyruszyła procesja z krzyżem. Krzyż ŚDM wynieśli z Bazyliki parafianie, którzy ponieśli go aż do I stacji, u zbiegu ulic Bogurodzicy i Św. Wojciecha. Kolejne Stacje miały miejsce na skrzyżowaniach ulic Św. Wojciecha i Obrońców Stalingradu, na Placu Żołnierza, oraz przy zbiegu ulic Plac Żołnierza i Farna. Na każdej z tych czterech stacji diakon odczytywał fragment Ewangelii, następnie kapłani - duszpasterze młodzieży z parafii św. Jana Chrzciciela i katedralnej wygłaszali krótkie zachęty, by być świadkami wiary, by iść za krzyżem przez całe swoje życie, by w życiu dawać świadectwo krzyżowi. Każdą stację kończył Biskup Henryk modlitwą zanoszoną do Boga za nasze miasto, za młodzież, za tych, którzy podejmują swoje wybory życiowe i o rozeznanie życiowego powołania.
Przy biciu dzwonu procesja weszła na plac katedralny a potem przez Bramę Miłosierdzia do wnętrza świątyni. Do Bazyliki Archikatedralnej Krzyż i Ikonę wnieśli kapłani i klerycy prowadzeni przez Biskupa Henryka. Poszczególne stacje wewnątrz katedry prowadził proboszcz katedralnej parafii ks. prałat Dariusz Knapik, który następnie przywitał zgromadzonych i zaprosił wszystkich, by w godzinie Apelu Jasnogórskiego być, pamiętać i czuwać przy Maryi. W rozważaniu apelowym Biskup Henryk zachęcił do trwania w tym wieczornym i nocnym czuwaniu. Przypomniał o tym wielkim darze jakim jest możliwość trwania przy Symbolach ŚDM.
Następnie modlitwę przed Ikoną poprowadził proboszcz prawosławnej parafii Św. Mikołaja w Szczecinie ks. Paweł Stefanowski. Błogosławieństwo apelowe przyjęliśmy od Biskupa Henryka. Kolejny etap czuwania poprowadził ks. Paweł Olewiński z grupą młodzieży, po czym ks. Bartłomiej Bugajak przewodniczył liturgii odnowienia przyrzeczeń chrzcielnych. Każdy zgromadzony mógł od paschału odpalić swoją święcę, którą otrzymał, aby świadomie wyznać wiarę w Boga. O godzinie 23.00 rozpoczęła się Droga Krzyżowa. Nabożeństwu przewodniczył proboszcz Bazyliki Archikatedralnej ks. prałat Dariusz Knapik. Zwieńczeniem czuwania przy Symbolach była wspólna Eucharystia sprawowana w katedrze przez kilkunastu kapłanów pod przewodnictwem ks. abpa Andrzeja Dzięgi, metropolity szczecińsko-kamieńskiego. W homilii Ksiądz Arcybiskup wskazał m.in. na to, że na drzewie szatan wygrał w raju, na drzewie też został ostatecznie pokonany – na drzewie krzyża. Po zakończeniu uroczystej celebry każdy mógł jeszcze adorować Krzyż i Ikonę Matki Bożej.
16 lutego rano Siostry Jadwiżanki w kaplicy Najświętszego Sakramentu poprowadziły modlitwę Liturgii Godzin – Jutrznię. O godzinie 7.00 przed rozpoczęciem porannej Mszy św. ks. Dariusz wraz ze zgromadzonymi wiernymi odprowadził przez Bramę Miłosierdzia Święte Symbole, które powędrowały do innych miejsc archidiecezji.
Ks. Michał Mikołajczak
Słowo i życzenia Księdza Arcybiskupa Wiesława Śmigla, Metropolity Szczecińsko - Kamieńskiego, na Uroczystość Narodzenia Pańskiego 2024.
»Informujemy, że Arcybiskup Wiesław Śmigiel, udzielił wiernym Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej i wszystkim przebywającym na jej terenie dyspensy od obowiązku zachowania dnia pokuty w piątek w Oktawie Narodzenia Pańskiego, tj. 27 grudnia 2024 r.
»Zgodnie z wieloletnią tradycją, komendantka Zachodniopomorskiej Chorągwi ZHP, hm. Dagmara Korbel-Gołąb, przekazała na ręce Arcybiskupa Metropolity Betlejemskie Światło Pokoju. Tegoroczne hasło Betlejemskiego Światła Pokoju "Kochaj czynem" nawiązuje również do codziennych, czasem małych i z pozoru nieznacznych sytuacji, w których możemy otworzyć się na drugiego człowieka.
»