W dniu 19 grudnia 2009 r., Biskup Marian Błażej Kruszyłowicz, działając de mandato speciale Arcybiskupa Metropolity Andrzeja Dzięgi, udzielił święceń kapłańskim dwóm diakonom Arcybiskupiego Wyższego Seminarium Duchownego w Szczecinie. Uroczystość ta odbyła się po raz pierwszy w kościele pw. św. Stanisława Kostki w Szczecinie.
Święcenia w stopniu prezbitera udzielone zostały 19 grudnia w parafii pw. św. Stanisława Kostki w Szczecinie. Przysięgi przed prezbiteratem przyjął Ks. Bp Marian Błażej podczas rekolekcji w kaplicy sióstr Jezusa Miłosiernego w Myśliborzu przewodniczył również uroczystości włączenia dwóch diakonów do grona prezbiterów.
W homilii wskazał wpierw na obowiązki i prawa, które wynikają z przyjętych święceń. Nawiązał do odczytanej Ewangelii, w której kobiety po zmartwychwstaniu szukają Jezusa, a następnie Jezus ukazuje się w wieczerniku Apostołom. Wtedy uczniowie poznają, że On jest Mesjaszem, Synem Bożym. Jezus zwraca się do uczniów: Pokój wam! Przekazuje uczniom misje do spełnienia w świecie. Dzieje Apostolskie ukazują obraz Kościoła pierwszego wieku. W Liście do Tymoteusza św. Paweł poucza swojego ucznia, daje mu wskazania pasterskie, aby prawdziwie i wiernie nauczał.
Zwracając się do diakonów Ks. Bp powiedział: „Tego wieczoru uczestniczymy i sprawujemy w tych wydarzeniach: z jednej strony Eucharystia – To czyńcie na moją pamiątkę, będą dokonywali tego od dzisiaj, będą sprawować Mszę św. po włożeniu na nich rąk i po modlitwie konsekracyjnej. Będą głosić słowo Boże, mają być świadkami Jezusa Chrystusa poprzez swój sposób życia. Jesteśmy wezwani do tego, aby być świadkami. My im życzymy, aby to swoje powołanie jak najpełniej i jak najgłębiej przyjęli, i dojrzewali w tym powołaniu, i żeby to powołanie spełnili”.
Po homilii nastąpił obrzęd święceń, podczas których Ks. Bp Marian Błażej wraz z kolegium prezbiterów włożyli na nich ręce udzielając święceń prezbiteratu. Następnie Ks. Bp namaścił dłonie neoprezbiterów krzyżmem św. oraz przekazał im kielich z pateną, potrzebne do sprawowania Mszy św. Na zakończenie Eucharystii podziękowanie Panu Bogu oraz wszystkim kapłanom i świeckim, którzy wspierali ich swoją modlitwą na drodze powołania złożył ks. Michał Barański. Następnego dnia, w czwartą niedzielę adwentu księża sprawowali w swoich parafiach rodzinnych Msze św. prymicyjne dziękując Bogu za dar i tajemnicę powołania.
Dziękujmy dobremu Bogu za łaskę nowych prezbiterów i diakonów. Niech wspierają posługą Lud Boży w naszej Archidiecezji. Nie zapominajmy o nich w modlitwie, aby swoją posługę pełnili gorliwie i z miłością.
Święcenia prezbiteratu przyjęli:
ks. Michał Barański – par. pw. św. Jana Chrzciciela w Szczecinie
ks. Przemysław Pyżanowski – par. pw. Miłosierdzia Bożego w Szczecinie
dk. Marcin Miczkuła
„Biskupi, naznaczeni pełnią sakramentu święceń, przez Ducha Świętego, który został im dany w święceniach, stali się prawdziwymi i autentycznymi nauczycielami wiary, kapłanami i pasterzami, i jako tacy, uobecniając sobą Chrystusa (in persona Christi), stoją na czele Pańskiej owczarni.
Prezbiterzy, choć nie posiadają pełni kapłaństwa i w wykonywaniu swej władzy zależni są od biskupów, związani są jednak z nimi godnością kapłańską i na mocy sakramentu święceń, na podobieństwo Chrystusa, najwyższego i wiekuistego Kapłana, wyświęcani są, aby głosić Ewangelię, być pasterzami wiernych i sprawować kult Boży jako prawdziwi kapłani Nowego Testamentu.
Diakonom nakłada się ręce nie dla kapłaństwa, lecz dla posługi. Umocnieni bowiem łaską sakramentalną, w posłudze liturgii, słowa i miłości służą Ludowi Bożemu w łączności z biskupem i jego prezbiterium” – tak czytamy we wstępie do obrzędów święceń.
Sakrament święceń jest zatem trójstopniowy: biskupstwo, prezbiterat i diakonat.
W Zespole Szkół Salezjańskich w Szczecinie, ul. Ku Słońcu, miało miejsce zorganizowane przez fundację Life Surfers charyzmatyczne VI Forum Ogień z Nieba, we współpracy z ruchami i stowarzyszeniami naszej Archidiecezji.
We wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych, zwanych potocznie Zaduszkami, tradycyjnie odbyła się w Świnoujściu szczególna modlitwa za tych, którzy nie powrócili z mórz i oceanów. Mszy świętej w kościele pw. Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Morza oraz modlitwie nad morskim brzegiem przewodniczył Ksiądz Arcybiskup Wiesław Śmigiel. Podczas modlitwy odczytano nazwy statków na których zginęli polscy marynarze, rybacy i żołnierze. Pamięć o ofiarach symbolizował wielki krzyż ułożony ze zniczy na plaży.