1 Słowo i życzenia Arcybiskupa Metropolity na Wielkanoc 2022 | Kościół Szczecińsko-kamieński
Niedziela, 21 kwietnia 2024 r. imieniny: Jarosława, Konrada, Selmy III Niedziela okresu wielkanocnego | Wspomnienie dowolne Św. Anzelma

Katedra na żywo

wiecej ...

Fundusze europejskie Wydział Wychowania Katolickiego Wydział Duszpasterstwa Rodzin Ochrona dzieci i młodzieży Duszpasterstwo ministrantów Archidiecezjalne forum pastoralne Apostolat Chorych

Polecamy:

WSPÓLNOTY

WSPÓLNOTY 16 kwietnia 2022 17:56 wyświetleń: 2390 S.Z.

Słowo i życzenia Arcybiskupa Metropolity na Wielkanoc 2022

Słowo i życzenia Księdza Arcybiskupa Andrzeja Dzięgi, Metropolity Szczecińsko-Kamieńskiego, na Uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego 2022.


„Boże, miłosierny Ojcze, Twój Syn przybity do krzyża
ustanowił swoją Rodzicielkę, Najświętszą Maryję Pannę,
naszą Matką, spraw, aby za wstawiennictwem miłującej Matki
Twój Kościół wzrastał, radował się świętością swoich dzieci,
i pociągał do siebie wszystkie narody”
/Kolekta, NMP Matki Kościoła/Życzenia Świateczne Arcybskupa Metropolity
z okazji Uroczystości Zmartwychwstania Pańskiego 2022 r.

Umiłowani Bracia i Siostry, zarówno nasi diecezjanie jak też wszyscy Drodzy Goście, którzy tegoroczne Święta Paschalne przeżywacie na szczecińskiej ziemi.

Oto stajemy przy pustym Grobie Jezusa Chrystusa. To, co wydawało się końcem i tragedią, w blasku Zmartwychwstania nabiera nowego, pełnego znaczenia. Przenika i porusza nas wiadomość: Jezus żyje, pokonał cierpienie i śmierć! Zmartwychwstał! Wesoły nam dziś Dzień nastał!

Ta radość opromienia dziś nasze serca i umysły, staje się wyznacznikiem naszej drogi i naszych zmagań. Zmartwychwstały Pan nie pozostawia nas w tej dalszej drodze samych. Już z Krzyża zawierzył nas, jako Wspólnotę Kościoła, swojej Bolesnej Matce – Maryi. Dlatego w tegorocznym świętym Czasie Zmartwychwstania, gdy tak wiele niewinnych serc ludzkich w Polsce, na Ukrainie, w Rosji, a także w tylu innych miejscach świata, doznaje cierpienia, stajemy wszyscy razem, jako Uczniowie Jezusa Chrystusa Zmartwychwstałego, jako jedna Boża Rodzina, także w naszym Archidiecezjalnym Wieczerniku. W tym szczególnym Roku Jubileuszowym, z głębi mijających Pięćdziesięciu lat duchowej Drogi Świętego Kościoła Szczecińsko -Kamieńskiego, wołamy jako synowie i córki Maryi, Matki Kościoła:

Matko Miłosierdzia… uproś u Twego Syna łaskę Miłosierdzia dla wszystkich, którzy żyją w grzechu, z dala od Boga; którzy Go obrażają i lekceważą; łamią Jego przykazania i wyśmiewają Jego Naukę, niech zawrócą ze zgubnej drogi, a wtedy – opromienieni blaskiem Chrystusowego Zmartwychwstania – powrócą na drogę dobra, prawdy i życia.

Pociecho migrantów… miej w opiece wszystkich przybyłych na naszą ziemię; uciekających przed przemocą agresora i złem wojny, dotkniętych skutkami grzesznych decyzji ludzi bezbożnych, niech pośród nas otrzymają balsam miłości na wojenne zranienia, ukojenie skołatanych serc, a w świętym czasie Wielkiej Nocy niech poczują, że w tajemnicy Wiary przenika ich Nadzieja i ogarnia Miłość. Niech poczują się jak jedna rodzina Dzieci Boga i dzieci Kościoła.

Królowo pokoju… wyjednaj u twego Syna, Księcia Pokoju, łaskę pokoju dla całego świata, szczególnie w Ukrainie. Niech ustaną tam wszelkie walki i przemoc, niech umilkną wybuchy i zgaśnie ogień zniszczenia; uproś opamiętanie dla zło czyniących, dla siewców gwałtu i śmierci.

Królowo Polski… niech nasza Ojczyzna opromieniona będzie blaskiem Paschalnej Światłości Chrystusa Zmartwychwstałego, niech wszyscy Polacy uznają szczerze Twojego Syna za Pana i Króla, niech wyjdą z mroków grzechu i śmierci, niech budują cywilizację życia i miłości, dobra i piękna, pokoju i szczęścia.

Matko Kościoła… Twój Syn, Zmartwychwstały Bóg, Zwycięzca grzechu i śmierci, cierpienia i łez, beznadziei i smutku, powierzył nas Tobie z wysokości krzyża, uczynił nas Twoimi synami i córkami. Kiedy, jako Kościół Szczecińsko-Kamieński, świętujemy Jubileusz 50-lecia naszej Diecezji, a wraz z całą metropolią także 30-lecie Archidiecezji, pragniemy na nowo zawierzyć się Tobie – naszej Matce i Patronce. Prosimy, abyś jako najlepsza i najczulsza z Matek opiekowała się Świętym Kościołem nad Odrą i Bałtykiem, Ludem wiernym, pozwalając zwyciężać wszystko, co oddziela od Twego Syna, co jest przeszkodą i barierą naszego zbawienia i życia wiecznego w Chrystusie.

Umiłowani!

Na tegoroczny, trudniejszy nieco Czas Paschalny, życzę Wam Mocy, którą może dać tylko Chrystus Zmartwychwstały; Światła, które opromieni każde Wasze działanie; Nadziei, która nigdy w Was nie zagaśnie oraz Miłości, która pomoże Wam przezwyciężyć wszelkie trudności i cierpienia.

W Waszych sercach i na drogach Waszego życia spotkajcie Zmartwychwstałego Pana, który niech będzie teraz i po wszystkie czasy Panem i Królem Waszego życia! Maryja, Ta, która pozostała z Apostołami i czuwała w Wieczerniku, Matka Kościoła, niech także w naszych czasach czuwa nad Kościołem Świętym i wszystkimi swoimi córkami i synami!

Życzę wszystkim Wam błogosławionego świętowania w Bożym Pokoju. 

Chrystus Zmartwychwstał! Prawdziwie powstał! Alleluja!
 

/-/ + Andrzej Dzięga     
Arcybiskup Metropolita   
  Szczecińsko-Kamieński   

Szczecin, Uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego 2022 r.

aktualizowano: 2022-05-07 12:53
Wszystkich rekordów:

Polecane:

Marsz dla Życia 2024

W niedzielę 14 kwietnia 2024 r., z Jasnych Błoni w Szczecinie do Bazylika Archikatedralnej przeszedł Marsz dla Życia pod hasłem: "Życie nie zna granic". Uczestnicy nieśli przepisany na płótno dokument papieski, adhortację Jana Pawła II "Ecclesia in Europa". Na zakończenie Marszu, w Bazylice Archikatedralnej, uczestniczący w Marszu administrator apostolski, Biskup Zbigniew Zieliński odprawiona Msza święta, z możliwością podjęcia Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego.

Zdjęcia: Małgorzata Machowska-Szewczyk

 

»

Słowo i życzenia Biskupa Zbigniewa Zielińskiego na Wielkanoc 2024

Słowo i życzenia Biskupa Zbigniewa Zielińskiego, Administratora Apostolskiego Archidecezji Szczecińsko-Kamieńskiej, na Uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego 2024.

»

Liturgia Męki Pańskiej - Wielki Piątek 2024

W wielkopiątkowy wieczór Biskup Zbigniew Zieliński przewodniczył Liturgii Męki Pańskiej w Bazylice Archikatedralnej w Szczecinie. Centralnym punktem celebracji jest adoracja Krzyża Świętego, poprzedzona odśpiewaniem Pasji wg św. Jana Ewangelisty. Tego dnia nie sprawuje się Mszy świętej, a po liturgii, w uroczystej procesji, przenosi się Najświętszy Sakrament w monstrancji do symbolicznego Bożego grobu.

Zdjęcia: Jakub Józefowicz

 

 

»

Msze św., kościoły

Społeczność

projektowanie stron www szczecin, design, strony dla parafii

Kuria Metropolitalna Szczecińsko-Kamieńska

ul. Papieża Pawła VI nr 4 71-459 Szczecin, tel. +48/91-45-42-292, fax +48/91-45-36-908 2015 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone / Polityka prywatności