Czwartek, 02 stycznia 2025 r. imieniny: Bazylego, Makarego, Narcyzy
Okres Narodzenia Pańskiego | Wspomnienie obowiązkowe Św. Bazylego Wielkiego i Grzegorza z Nazjanzu
Prawda Zmartwychwstania ma w sobie bowiem siłę, kształtującą nową mentalność. Człowiek wiary odnajduje w tej Prawdzie źródło miłości i staje się umocniony w działaniu ku przemianie świata.
Słowo Pasterskie
na Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego – 4 kwietnia 2010 r.
(Dz 10, 34a. 37-43; Kol 3, 1-4; J 20, 1-9)
Drodzy Bracia Kapłani,
Osoby życia konsekrowanego,
Wszyscy Siostry i Bracia – Umiłowany Ludu Boży Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej, a także wszyscy Drodzy Goście, którzy te Święta przeżywacie na Zachodnim Pomorzu.
W dzisiejszą, Wielką Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego, wszyscy uczniowie Chrystusa przeżywają razem z niewiastami przy otwartym Grobie, razem z Piotrem i z innymi Apostołami, wielką radość serca: Jezus Zmartwychwstał. Lakoniczne słowa Ewangelisty Jana o Piotrze, który: Ujrzał i uwierzył, zawierają głęboką prawdę o Tajemnicy Boga, która wnika w człowieka. Wymaga to jedynie uwierzenia. A jednocześnie wymaga to aż uwierzenia.
Zmartwychwstanie Jezusa jest ukoronowaniem Jego Paschy. Przez ostatnie trzy dni podążaliśmy za Jezusem poprzez Wieczernik, w którym Jezus swoją Arcykapłańską modlitwą, ustanawiając Sakramenty kapłaństwa i Eucharystii ustanawiał źródło duchowej jedności ludzi z Bogiem i ludzi pomiędzy sobą – Komunię. W kapłańskim Roku, który przeżywamy, ze szczególną wdzięcznością przyjęliśmy na nowo z rąk Chrystusa Dar i Tajemnicę Kapłaństwa. Podążaliśmy potem Drogą Krzyża, aż do Wykonało się. Podążaliśmy Drogą Wielkiego Czuwania, aż do dzisiejszej Wielkiej Nocy i do Radości Poranka. Jezus przeszedł przez całą głębię cierpień i śmierci, jakie naszymi ludzkimi grzechami wpisaliśmy w codzienność naszego ziemskiego bytowania. Mocą swojego Zmartwychwstania Jezus, zabity przez ludzi, zabity przez nas, zabity naszymi grzechami, powstał jednak Żywy. Otworzył w ten sposób nam wszystkim Drogę Życia. Oto Bóg jest ponad ludzkimi grzechami. Bóg jest ponad śmiercią.
Pascha Chrystusa stała się w ten sposób - dzięki naszej wierze – także naszą Paschą w Chrystusie. To jest ta najważniejsza Prawda naszej wiary – Zmartwychwstanie. To jest wiadomość, którą Piotr i Apostołowie ponieśli do wszystkich narodów. To jest wiadomość, którą Kościół Jezusa Chrystusa niesie także dzisiaj do każdego Narodu. To jest Prawda, która od ponad tysiąca lat kształtuje także dzieje naszego Narodu. Ta Prawda pozostanie najważniejsza także w pokoleniach następnych. Prawda Zmartwychwstania ma w sobie bowiem siłę, kształtującą nową mentalność. Człowiek wiary odnajduje w tej Prawdzie źródło miłości i staje się umocniony w działaniu ku przemianie świata. Świat, w którym można spotkać moc Zmartwychwstałego, ma nadzieję i siłę Życia. Taki świat ma sens. Jako uczniowie Chrystusa, wpatrzeni w Zmartwychwstałego, oczekując też Daru Zmartwychwstania, właśnie taki sensowny, uczciwy świat, chcemy z Chrystusem budować.
W tym kontekście chciałbym też zaznaczyć, że tegoroczny Czas Zmartwychwstania Pańskiego w naszej Archidiecezji pogłębiony będzie dodatkowym przeżyciem. W najbliższą środę, dnia 7 kwietnia, w Bazylice Archikatedralnej będzie sprawowana o godz. 11.00 uroczysta Msza św. w intencji zmarłego w listopadzie śp. Księdza Arcybiskupa Mariana Przykuckiego, pierwszego w historii tej ziemi Metropolity Szczecińsko-Kamieńskiego. Po Mszy świętej nastąpi przeniesienie trumny z ciałem Księdza Arcybiskupa z tymczasowego sarkofagu do nowo przygotowanej w archikatedrze Krypty Biskupów Szczecińsko-Kamieńskich. To nowe miejsce będzie gromadziło nas w dalszych miesiącach i latach na modlitwie w Jego intencji oraz w intencji innych zmarłych pasterzy Kościoła na tej ziemi. Ta krypta będzie też miejscem oczekiwania na zmartwychwstanie ciał. Naszym modlitwom w dniu 7 kwietnia będzie przewodniczył Prymas Polski. Do tej modlitwy gorąco zapraszam wszystkich Was, Siostry i Bracia, duchowni i świeccy, osoby życia konsekrowanego i samorządowcy, nauczyciele i uczniowie, instytucje i organizacje społeczne, ludzie kultury, poczty sztandarowe i wspólnoty modlitewne. Tak wielu z nas korzystało z pasterskiej posługi Księdza Arcybiskupa, dajmy mu teraz naszą modlitwę w czasie Zmartwychwstania, podobnie jak zatrzymywaliśmy się często w kaplicy Świętego Ottona, przy tymczasowym sarkofagu. Z góry wszystkim Wam dziękuję. Przy tej okazji gorąco proszę też wszystkich Czcigodnych Księży Proboszczów, by w okresie wielkanocnym, a przynajmniej do końca roku kapłańskiego, w każdej parafii została odprawiona Msza święta w intencji zmarłych Księży Biskupów oraz zmarłych kapłanów, którzy posługiwali w danej parafii. Każdemu z nich niech Zmartwychwstały Chrystus da udział w uczcie niebiańskiej.
Pragnę też poinformować, a właściwie przypomnieć, inną jeszcze inicjatywę, wpisującą się bardzo silnie w pełen nadziei Czas Zmartwychwstania. Jest to organizowany już po raz kolejny w Szczecinie Marsz dla Życia. Od tego roku Marsz ten jest organizowany w trzecią Niedzielę Wielkanocną, czyli tydzień po Święcie Miłosierdzia, zawsze od godz. 15.00, od Figury Jana Pawła II na Jasnych Błoniach. W tym roku przypada to 18 kwietnia. Marsz ten w minionym roku zgromadził kilka tysięcy uczestników – wykazy mówią, że jest to największy w Polsce Marsz dla Życia. Zapraszamy w tym roku już nie tylko mieszkańców Szczecina, i nie tylko młodzież, ale także pielgrzymów z innych miast i miejscowości naszej Archidiecezji. Wszyscy musimy dziękować Bogu za dar każdego Życia, gdyż za każdego człowieka, który zaistniał na tej ziemi, Jezus Chrystus złożył Ojcu swoją ofiarę Męki i Śmierci. Każdemu z nich Zmartwychwstanie powinno otworzyć drogę ku wybawieniu od skutków grzechu pierworodnego. Te dzieci, które zmarły przed narodzeniem bez winy człowieka, zawierzane są przez nas Bożej miłości, zgodnie zresztą z modlitwą rodziców. Gdzie jest to możliwe, przeprowadzany jest także obrzęd pogrzebu takiego dziecka, gdyż rodzice mają prawo pozostawać w duchowym kontakcie ze swoim zmarłym dzieckiem, w tajemnicy świętych obcowania. Te jednak dzieci, którym nie pozwolono się narodzić z winy człowieka, mają prawo oczekiwać od nas – od Kościoła, modlitwy przebłagalnej za grzech odebrania im świętego daru życia i za uniemożliwienie im przyjęcia chrztu świętego. Także sprawcy tego grzechu mają prawo do naszej modlitewnej pomocy. Te dzieci zawierzamy niewyczerpanemu Miłosierdziu Przedwiecznego Ojca, z nadzieją, że Pan wejrzy na to, iż dzieci te nie zaciągnęły własnych win, i z racji na Odkupieńczą Mękę swojego Syna Jezusa uwolni je od wiekuistego cierpienia. Oprócz tej modlitwy potrzebne jest także wielkie wołanie o zmianę prawa, dozwalającego legalnie zabijać w Polsce niewinne i bezbronne istoty ludzkie. To właśnie my, jako uczniowie Chrystusa Ukrzyżowanego i Zmartwychwstałego, mamy pierwszy obowiązek wołać w tej sprawie do wszystkich ludzi dobrej woli – wierzących i niewierzących, polityków i rodziców, aby wszyscy zechcieli wreszcie ukochać niepowtarzalny dar ludzkiego życia. Takim modlitewnym wołaniem do Boga jest też rozwijające się coraz bardziej Dzieło Duchowej Adopcji. Podczas Marszu dla Życia przyrzeczenia Duchowej Adopcji są ponawiane przez wielu uczestników Marszu. Jest to nasz duchowy dar dla Polski i dla Zachodniego Pomorza, niezależnie od wielu konkretnych działań ludzi wierzących na rzecz wsparcia i ochrony życia oraz rodzin. Niech Zmartwychwstały Chrystus poprowadzi nas także po Drodze tej modlitwy w intencji umiłowania Życia, modlitwy wynagradzającej i błagalnej.
Umiłowani.
Nadzieja Zmartwychwstania prowadzi też nasze myśli do wielu, nawet nieznanych nam z imienia i nazwiska, dawnych mieszkańców naszej ziemi, i innych osób. Oto 65 lat temu odbyła się w Siekierkach wielka bitwa forsowania Odry, która pochłonęła tysiące ofiar żołnierskich. W samym Szczecinie trwały jeszcze wtedy naloty bombowe, zbliżał się front. Kości wielu żołnierzy oraz mieszkańców cywilnych pozostały w tej ziemi. Ci polegli i zmarli czekają więc na nasze modlitwy. Podobnie też czekają na naszą modlitwę pochowani na miejscowych cmentarzach dawniejsi mieszkańcy tej ziemi. Zmartwychwstanie Chrystusa usposabia nas, aby także i w ich intencji wołać do Boga. Dziękuję za takie modlitwy regularnie odmawiane przez Was prywatnie na cmentarzach oraz modlitwy wspólnotowe w świątyniach. Już teraz zapowiadam także modlitwy specjalne. Oto dnia 17 kwietnia udamy się tradycyjnie do Siekierek z modlitwą do Zmartwychwstałego Jezusa w intencji poległych żołnierzy. Zaś w niedzielę dnia 25 kwietnia międzywyznaniowe modlitwy będą zorganizowane w Szczecinie. Do tych modlitw już teraz zapraszamy.
Swoistym zwieńczeniem tych modlitw, podejmowanych i przeżywanych w nadziei Zmartwychwstania, będzie także 65-ta Rocznica przybycia naszych ojców na Ziemię nad Odrą i Bałtykiem oraz podjęcia posługi duszpasterskiej przez duchowieństwo zakonne i diecezjalne. Ówczesny Zarząd Szczecina, natychmiast po przejściu frontu, jeszcze w czasie trwania działań wojennych, wysłał specjalną delegację do Poznania, z prośbą do Arcybiskupa Walentego Dymka, aby jak najszybciej przysłał duszpasterzy na Ziemię Szczecińską. Pierwsza Msza św. została odprawiona w Szczecinie już dnia 6 maja 1945 roku, pośród dymiących jeszcze zgliszczy, przez przybyłego z Poznania kapłana - Chrystusowca. Potem przybywali kolejni księża, także z innych Zgromadzeń oraz kapłani diecezjalni. Dlatego w dniach 5-6 maja będziemy obchodzić w Szczecinie 65-tą Rocznicę tamtej Mszy św., która stała się jakby nowym zawierzeniem tej zbolałej Ziemi Zmartwychwstałemu Chrystusowi.
Umiłowani!
Powtarzajmy dzisiaj ze szczególną siłą nasze słowo wiary. Tą wiarą dzielmy się z innymi, gdy wypowiadamy do nich słowa życzeń. Życzmy też sobie głębokiego uwierzenia w Zmartwychwstanie oraz siły tej wiary zarówno w dzisiejszym świętowaniu jak też w dalszym codziennym życiu. Niech dzięki naszemu świadectwu inni ludzie przyjmą na nowo ten Boży Dar Życia ponad cierpieniem i ponad śmiercią. Niech w mocy tej Nadziei kształtują się nasze codzienne plany i działania. Niech miłość pogłębia się w życiu rodzin a nadzieja na przywrócenie społecznej wrażliwości podtrzymuje w działaniu wszystkich tęskniących za sprawiedliwością.
Na pełne nadziei uwielbienie Zmartwychwstałego Pana Jezusa, na wszystkie Wasze świąteczne Spotkania w gronie Rodzin i Gości, na Wasz odpoczynek i nabieranie nowych sił do dobrych, zbożnych Dzieł, wszystkim Wam z serca błogosławię: W imię Ojca i Syna i Ducha Świętego. Amen.
Wydział Duszpasterstwa Rodzin Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej przy współpracy z Wydziałem Teologicznym US oraz Polskim Stowarzyszeniem Nauczycieli Naturalnego Planowania Rodziny zaprasza na cykl wykładów i zajęć warsztatowych w ramach Studium Życia Rodzinnego Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej.
Rok Jubileuszowy rozpoczęto w Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej w miejscu pierwszego kościoła zbudowanego po misji św. Ottona w miejscu dzisiejszego Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. Było też uroczyste przejście przez otwarte drzwi katedry. „Niech ten rok będzie okazją do zmiany życia na lepsze”- mówił arcybiskup Wiesław Śmigiel w czasie mszy św. w Bazylice Archikatedralnej św. Jakuba.