1
Od kilku lat grupa duchowieństwa Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej uczestniczy w rekolekcjach poza Polską, które są także pielgrzymowaniem do miejsc związanych historycznie i duchowo z Kościołem na Pomorzu Zachodnim i w Polsce. W tym roku, w dniach od 25 do 29 kwietnia, trzydziestu jeden księży udało się do Pragi z racji na jubileusz 1050-lecia chrztu Polski, a także ze względu na osobę św. Wojciecha.
Miejscem rekolekcji była parafia pw. św. Bartłomieja w praskiej dzielnicy Kyje, której proboszczem jest polski ksiądz Edward Walczyk. Kościół św. Bartłomieja należy do najstarszych w Pradze. Powstał w czasie gdy biskupem praskim był Jan II (1226-1236). Romański, prawie 800-letni kościół, w którym ostatnią Mszę św. w życiu sprawował św. Jan Nepomucen, tworzył niezwykłą przestrzeń modlitwy i refleksji.
Rekolekcje były połączone z pielgrzymowaniem do miejsc związanych z historią i duchowością Kościoła praskiego, a szczególnie z osobą i działalnością św. Wojciecha. Ważnym wydarzeniem dla uczestników rekolekcji było spotkanie z kard. Dominikiem Duką w rezydencji arcybiskupów praskich na Hradcanach. Kardynał przypomniał związki Kościoła Polski i Czech, szczególnie w kontekście 1050-lecia chrztu Mieszka I i przedstawił sytuację duszpasterską Kościoła w Czechach. Na zakończenie spotkania, na prośbę kardynała, wspólnie odśpiewano hymn „Bogurodzica”. W spotkaniu uczestniczył także biskup pomocniczy naszej Archidiecezji Henryk Wejman, który następnie przewodniczył Mszy św. koncelebrowanej w kaplicy arcybiskupów praskich.
Księża modlili się w katedrze praskiej przy grobie św. Wacława i św. Jana Nepomucena, a także przy grobie św. Norberta w klasztorze norbertanów na Strachovie. W pamięci uczestników pozostanie obecność w arcyopactwie benedyktyńskim w Brevnovie założonym przez samego św. Wojciecha biskupa praskiego (982-997) w 993 roku. Rekolekcje zakończyły się w kościele przyklasztornym uroczystą koncelebrowaną Mszą św., a po niej miało miejsce zwiedzanie opactwa z jego najstarszą romańską częścią odkrytą w trakcie prac archeologicznych.
Na zakończenie ks. Andrzej Krzystek odpowiedzialny za organizację rekolekcji, podziękował wszystkim uczestnikom, a szczególnie współprowadzącym ks. Daruszowi Knapikowi i ks. Zdzisławowi Kroplewskimu, a także ks. Ryszardowi Kamińskiemu za współpracę i zaangażowanie. Księża gremialnie wyrazili wolę kontynuowania tej formy rekolekcji kapłańskich i z radością przyjęli propozycję przeżycia ich w następnym roku w Wilnie. Wcześniej rekolekcje takie odbyły się w Bambergu i Kopenhadze.
W sobotę, 18 stycznia 2025 r., rozpoczniemy Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan, przeżywany pod hasłem: „Czy wierzysz w to?” (J 11, 26). Tradycją ostatnich lat jest obchodzony dzień wcześniej Dzień Judaizmu.
»Arcybiskup Wiesław Śmigiel zainaugurował i poprowadził kolejny, szczeciński Orszak Trzech Króli, który przeszedł ulicami miasta, pomimo niesprzyjającej pogody, tradycyjną trasą od urzędu miasta aleją Jana Pawła II.
»Wydział Duszpasterstwa Rodzin Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej przy współpracy z Wydziałem Teologicznym US oraz Polskim Stowarzyszeniem Nauczycieli Naturalnego Planowania Rodziny zaprasza na cykl wykładów i zajęć warsztatowych w ramach Studium Życia Rodzinnego Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej.
»