1 Pyrzyckie dożynkowe dziękczynienie za plony | Kościół Szczecińsko-kamieński
Piątek, 10 stycznia 2025 r. imieniny: Ady, Jana, Wilhelma Okres Narodzenia Pańskiego

Katedra na żywo

wiecej ...

Fundusze europejskie Wydział Wychowania Katolickiego Wydział Duszpasterstwa Rodzin Ochrona dzieci i młodzieży Duszpasterstwo ministrantów Archidiecezjalne forum pastoralne Apostolat Chorych

Polecamy:

WSPÓLNOTY 1 września 2011 00:45 wyświetleń: 8339 ks. S. Z.

Pyrzyckie dożynkowe dziękczynienie za plony

Na błonia położone przy kościele NMP Bolesnej w Pyrzycach co roku przybywają rolnicy, ogrodnicy, działkowicze, pszczelarze, leśnicy – przedstawiciele 29 dekanatów centralnych i południowych naszej Archidiecezji by uwielbiać Boga za dar zrodzony przez ziemię i ofiarowany człowiekowi. Tegorocznym dożynkom, w niedzielę, 28 sierpnia 2011 r., przewodniczył Ks. Biskup Marian Błażej Kruszyłowicz.

Zobacz galerię wieńców dożynkowych

Zobacz galerię zdjęć z uroczystości


Metropolita Szczecińsko – Kamieński ks. abp. Andrzej Dzięga w zaproszeniu skierowanym do całego sektora rolniczego naszej archidiecezji napisał min.: „ W Piśmie Świętym poznajemy powołanie człowieka do pracy na roli. W Księdze Rodzaju czytamy: „ daje wam oto wszelka roślinę, ziarno po całej ziemi i wszelkie drzewo, którego owoc ma w sobie nasienie. Dla was będą one pokarmem ( Rdz 1,29). Bóg więc powierzył człowiekowi ziemię, aby swoją pracą pomnażał jej plony. To zadanie w szczególny sposób realizują rolnicy. Ich praca, jak żadna inna, jest związana z modlitwą o dobre urodzaje. Wiosną odbywają się poświęcenia pół i zasiewów. W ciągu całego kresu wzrastania upraw rolnicy modlą się o korzystną pogodę, o Boże błogosławieństwo dla swojej ciężkiej pracy. Natomiast od Uroczystości Wniebowzięcia NMP odbywają się dożynki.

 

Gospodarze i gospodynie z rodzinami niosą do świątyń chleb i żniwne wieńce, warzywa i owoce, kwiaty i zioła, które stanowią ukoronowanie pracy wielu osób. Rolnicy przynoszą przed ołtarze owoce swojej pracy, aby podziękować Bogu za zebrane plony i prosić o pomyślność w prowadzeniu gospodarstw. To wielkie dziękczynienie Bogu za zebrane plony wszystkich uprawiających ziemię i ich rodzin odbywa się podczas tradycyjnych dożynek. Jest to największe w roku święto gospodarskie rolników, stanowiące ukoronowanie ich całorocznego trudu”. Tak głębokie w swej treści słowa Pasterza Metropolii stały się podbudową uroczystości dziękczynnej w Pyrzycach. Przybyłe delegacje rolników wraz ze swoimi duszpasterzami, przywiozły ponad 40 wieńców, które odzwierciedlały trud i mozół pracy rolnika a także inwencję twórczą ich wykonawców.


Pyrzyckie dożynkowe uwielbienie Boga za szczęśliwe i błogosławione zakończenie tegorocznych zbiorów żniwnych rozpoczęło się od prezentacji przywiezionych wieńców żniwnych. Każda delegacja ukazywała przed ołtarzem swój wytwór nie tylko dokonując swego przedstawienia się ale także starając się przybliżyć taki a nie inny wymiar symboliki wieńca żniwnego. W ten sposób powstała imponująca mozaika fascynujących i zadziwiających swym pięknem wieńców oraz niezapomniana opowieść o ich tworzeniu. Eucharystii Dożynkowej przewodniczył ks. bp. Marian Błażej Kruszyłowicz w asyście ks. bp. Jana Gałeckiego oraz ponad 50 kapłanów. Obecni byli również, szczecińscy parlamentarzyści, przedstawiciele władz wojewódzkich, władz samorządowych powiatów i gmin, służb mundurowych, rektorzy wyższych uczelni Szczecina, reprezentanci szeroko pojętego świata pracy. Szczególny powód do świętowania mieli członkowie NSZZ Rolników Indywidualnych, którzy obchodzą 30 lecie swego istnienia w środowisku wiejskim. Przybyłych gości powitał ks. Waldemar Gasztkowski – diecezjalny duszpasterz rolników. Następnie Starostowie Dożynek: Sylwia i Dariusz Janik z Lipian przynieśli do ołtarza chleb ofiarowując go Dostojnemu Celebransowi, prosząc jednocześnie o odprawienie mszy św. w intencji rolników oraz sprawiedliwego dzielenia chleba przez cały rok. W Słowie Bożym ks. bp. M. Kruszyłowicz nawiązał do początkowych kart Biblii mówiących o stworzeniu człowieka oraz do czynienia sobie ziemi poddanej aby ja uprawiać wskazując na współczesne zagrożenia egzystencji ludzkiej. Wskazywał na to, że człowiekowi została powierzona piecza nad rzeczywistością ziemską aby szczególnie w wymiarze gospodarki rolnej w ten sposób godnie sobie wzajemnie służyć. Po homilii nastąpiło poświęcenie chlebów oraz wszystkich misternie przygotowanych wieńców a następnie w długiej procesji z darami przedstawiciele szeroko pojętego sektora rolniczego przynieśli do ołtarza wszystkie dary ziemi i pracy rąk ludzkich.


Jak zawsze ukoronowaniem dożynkowego dziękczynienia były wystąpienia marszałka województwa, wojewody, starosty pyrzyckiego oraz burmistrza Pyrzyc po czym tradycyjnie rolnicy podzielili się chlebem z przedstawicielami władz oraz mieszkańcami miast. Niezwykle piękny i bogaty w treści był również program festynu dożynkowego podczas, którego wystąpił zespół ludowy „Balbiny” z Polic, który uświetnił również liturgię Mszy św. podziwiać także można było zespół ludowy „ Ru Maccature” z Carpione we Włoszech, regionalny zespół pyzrycki „ Kapela Irlandzka” a także degustować regionalnych potraw przygotowanych przez sołectwa z Rzepnowa, Brzeska, Nieborowa, Nowielina i Lutnina. Ubogaceniem podniosłej uroczystości dożynkowej była także wystawa Pyrzyckiej Biblioteki Publicznej pt. „ Szlak Ottona”.

 

Ks. Robert Gołębiowski

aktualizowano: 2012-06-11 12:01
Wszystkich rekordów:

Polecane:

Orszak Trzech Króli 2025 przeszedł ulicami Szczecina

Arcybiskup Wiesław Śmigiel zainaugurował i poprowadził kolejny, szczeciński Orszak Trzech Króli, który przeszedł ulicami miasta, pomimo niesprzyjającej pogody, tradycyjną trasą od urzędu miasta aleją Jana Pawła II.

»

Studium Życia Rodzinnego Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej 2025/26

Wydział Duszpasterstwa Rodzin Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej przy współpracy z Wydziałem Teologicznym US oraz Polskim Stowarzyszeniem Nauczycieli Naturalnego Planowania Rodziny zaprasza na cykl wykładów i zajęć warsztatowych w ramach Studium Życia Rodzinnego Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej.

»

Rok Jubileuszowy 2025 w Archidiecezji rozpoczęty

Rok Jubileuszowy rozpoczęto w Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej w miejscu pierwszego kościoła zbudowanego po misji św. Ottona w miejscu dzisiejszego Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. Było też uroczyste przejście przez otwarte drzwi katedry. „Niech ten rok będzie okazją do zmiany życia na lepsze”- mówił arcybiskup Wiesław Śmigiel w czasie mszy św. w Bazylice Archikatedralnej św. Jakuba.

Zdjęcia: Adam Szewczyk

»

Msze św., kościoły

Społeczność

projektowanie stron www szczecin, design, strony dla parafii

Kuria Metropolitalna Szczecińsko-Kamieńska

ul. Papieża Pawła VI nr 4 71-459 Szczecin, tel. +48/91-45-42-292, fax +48/91-45-36-908 2015 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone / Polityka prywatności