1 Poświęcono organy w szczecińskiej katedrze | Kościół Szczecińsko-kamieński
Piątek, 19 kwietnia 2024 r. imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa Piątek III tygodnia okresu wielkanocnego

Katedra na żywo

wiecej ...

Fundusze europejskie Wydział Wychowania Katolickiego Wydział Duszpasterstwa Rodzin Ochrona dzieci i młodzieży Duszpasterstwo ministrantów Archidiecezjalne forum pastoralne Apostolat Chorych

Polecamy:

WSPÓLNOTY

WSPÓLNOTY 15 czerwca 2008 14:41 wyświetleń: 17851

Poświęcono organy w szczecińskiej katedrze

Abp Zygmunt Kamiński poświęcił jeden z największych instrumentów organowych w Polsce. W niedzielę 15 czerwca 2008 r. podczas mszy o godz. 12.00, zabrzmiały po raz pierwszy nowe organy w bazylice katedralnej pw. św. Jakuba Apostoła w Szczecinie.
/fot.: Marcin Miczkuła /
stare organy z przed II wojny światowej  /fot.: Webmaster /
stare organy z przed II wojny światowej
/fot.: Webmaster /
nowy poświęcony instrument organowy  /fot.: Webmaster /
nowy poświęcony instrument organowy
/fot.: Webmaster /
  /fot.: Marcin Miczkuła /
/fot.: Marcin Miczkuła /
  /fot.: Marcin Miczkuła /
/fot.: Marcin Miczkuła /
  /fot.: Marcin Miczkuła /
/fot.: Marcin Miczkuła /
► więcej
  /fot.: Marcin Miczkuła /
/fot.: Marcin Miczkuła /
  /fot.: Marcin Miczkuła /
/fot.: Marcin Miczkuła /
  /fot.: Marcin Miczkuła /
/fot.: Marcin Miczkuła /
  /fot.: Marcin Miczkuła /
/fot.: Marcin Miczkuła /
  /fot.: Marcin Miczkuła /
/fot.: Marcin Miczkuła /
  /fot.: Marcin Miczkuła /
/fot.: Marcin Miczkuła /
        Nowy instrument  posiada 66 głosów, co stawia go wśród organów na pierwszym miejscu na Pomorzy Zachodnim. Organy posiadają 4743 piszczałki w tym 183 tzw. trąbki hiszpańskie umieszczone w prospekcie organowym poziomo. Wysokość największej piszczałki z wibracjami rzędu 16 Hz (dolna granica słyszalności człowieka) - 10 m. Kontuar organowy posiada cztery manuały i jeden nożny. Całość waży ponad 36 ton. Instrument został umieszczony na chórze i zaplanowany tak, aby nie zasłaniał dużego witraża jaki został wykonany w 2000 r. kiedy jeszcze nie było planów jak zagospodarować chór. Dlatego też instrument podzielono symetrycznie eksponując witraż ufundowany przez abp Mariana Przykuckiego – pierwszego metropolitę szczecińsko-kamieńskiego. Nowy instrument organowy został wykonany przez firmę Dariusza Zycha z Wołomina koło Warszawy
        Katedra, której pierwszy etap odbudowy zakończył się w 1974 r. posiadała dotychczas tylko niewielki 8 głosowy instrument muzyczny wykonany przez firmę „Edmund Kamiński i Syn” z Warszawy.
        Na uroczystość poświecenia zostały skomponowane specjalne dwa utwory: Marak Jasińskiego „Lux et Veritas” oraz Zbigniewa Kozuba „Ad maiorem Dei gloriam”, które uroczyscie wybrzmiały w katedrze eksponując możliwości głosowe nowego instrumentu.
        Przedwojenny instrument którego budowę ukończono w 1699 r. i posiadał 46 głosów wielokrotnie przebudowywano i modernizowano. W bardzo dobrym stanie przetrwały do ostatniej wojny. Z inicjatywy duchownych kościoła św. Jakuba organy zostały rozłożone i wywiezione w lipcu 1944 r. do miejscowości Nemischhof (dziś Niemieńsko, gmina Drawno, powiat choszczeński, województwo zachodniopomorskie). W tym miejscu ślad starego instrumentu urywa się.
        Dzięki zabiegom proboszcza parafii ks. Jana Kazieczko i wielu życzliwych ludzi, przy pozyskaniu pomocy z Unii Europejskiej podjęto się realizacji wielkiego projektu związanego ze szczecińską katedrą. Oprócz instrumentu organowego finalizowany jest projekt dotyczący odbudowy hełmu wieży i przystosowania jej dla ruchu turystycznego. W środku wieży liczącej 110 m zamontowano dwie windy, które wyniosą turystów na taras mieszczący się na poziomie ok. 60 m. Tam będzie można oglądać panoramę pięknego Szczecina. Pomogą w tym cztery lunety widokowe. Na ukończeniu jest także projekt dotyczy ogrzewania świątyni. Cały dotychczasowy system grzewczy został przebudowany i umiejscowiony pod podłogą, na której układana jest ceramiczna posadzka nawiązująca do przedwojennego wystroju.
aktualizowano: 2013-01-29 13:43
Wszystkich rekordów:

Polecane:

Marsz dla Życia 2024

W niedzielę 14 kwietnia 2024 r., z Jasnych Błoni w Szczecinie do Bazylika Archikatedralnej przeszedł Marsz dla Życia pod hasłem: "Życie nie zna granic". Uczestnicy nieśli przepisany na płótno dokument papieski, adhortację Jana Pawła II "Ecclesia in Europa". Na zakończenie Marszu, w Bazylice Archikatedralnej, uczestniczący w Marszu administrator apostolski, Biskup Zbigniew Zieliński odprawiona Msza święta, z możliwością podjęcia Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego.

Zdjęcia: Małgorzata Machowska-Szewczyk

 

»

Słowo i życzenia Biskupa Zbigniewa Zielińskiego na Wielkanoc 2024

Słowo i życzenia Biskupa Zbigniewa Zielińskiego, Administratora Apostolskiego Archidecezji Szczecińsko-Kamieńskiej, na Uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego 2024.

»

Liturgia Męki Pańskiej - Wielki Piątek 2024

W wielkopiątkowy wieczór Biskup Zbigniew Zieliński przewodniczył Liturgii Męki Pańskiej w Bazylice Archikatedralnej w Szczecinie. Centralnym punktem celebracji jest adoracja Krzyża Świętego, poprzedzona odśpiewaniem Pasji wg św. Jana Ewangelisty. Tego dnia nie sprawuje się Mszy świętej, a po liturgii, w uroczystej procesji, przenosi się Najświętszy Sakrament w monstrancji do symbolicznego Bożego grobu.

Zdjęcia: Jakub Józefowicz

 

 

»

Msze św., kościoły

Społeczność

projektowanie stron www szczecin, design, strony dla parafii

Kuria Metropolitalna Szczecińsko-Kamieńska

ul. Papieża Pawła VI nr 4 71-459 Szczecin, tel. +48/91-45-42-292, fax +48/91-45-36-908 2015 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone / Polityka prywatności