Wtorek, 09 marca 2021 r. imieniny: Dominika, Franciszki, Katarzyny Wtorek III tygodnia Wielkiego Postu | Wspomnienie dowolne Św. Franciszki Rzymskiej

Katedra na żywo

wiecej ... Fundusze europejskie Wydział Wychowania Katolickiego Wydział Duszpasterstwa Rodzin Ochrona dzieci i młodzieży Duszpasterstwo ministrantów Archidiecezjalne Duszpasterstwo Trzeźwości Apostolat Chorych

Polecamy:

WSPÓLNOTY

WSPÓLNOTY 15 czerwca 2008 14:41 wyświetleń: 13739

Poświęcono organy w szczecińskiej katedrze

Abp Zygmunt Kamiński poświęcił jeden z największych instrumentów organowych w Polsce. W niedzielę 15 czerwca 2008 r. podczas mszy o godz. 12.00, zabrzmiały po raz pierwszy nowe organy w bazylice katedralnej pw. św. Jakuba Apostoła w Szczecinie.
/fot.: Marcin Miczkuła /
stare organy z przed II wojny światowej /fot.: Webmaster /
stare organy z przed II wojny światowej
/fot.: Webmaster /
nowy poświęcony instrument organowy /fot.: Webmaster /
nowy poświęcony instrument organowy
/fot.: Webmaster /
 /fot.: Marcin Miczkuła /
/fot.: Marcin Miczkuła /
 /fot.: Marcin Miczkuła /
/fot.: Marcin Miczkuła /
 /fot.: Marcin Miczkuła /
/fot.: Marcin Miczkuła /
► więcej
 /fot.: Marcin Miczkuła /
/fot.: Marcin Miczkuła /
 /fot.: Marcin Miczkuła /
/fot.: Marcin Miczkuła /
 /fot.: Marcin Miczkuła /
/fot.: Marcin Miczkuła /
 /fot.: Marcin Miczkuła /
/fot.: Marcin Miczkuła /
 /fot.: Marcin Miczkuła /
/fot.: Marcin Miczkuła /
 /fot.: Marcin Miczkuła /
/fot.: Marcin Miczkuła /
        Nowy instrument  posiada 66 głosów, co stawia go wśród organów na pierwszym miejscu na Pomorzy Zachodnim. Organy posiadają 4743 piszczałki w tym 183 tzw. trąbki hiszpańskie umieszczone w prospekcie organowym poziomo. Wysokość największej piszczałki z wibracjami rzędu 16 Hz (dolna granica słyszalności człowieka) - 10 m. Kontuar organowy posiada cztery manuały i jeden nożny. Całość waży ponad 36 ton. Instrument został umieszczony na chórze i zaplanowany tak, aby nie zasłaniał dużego witraża jaki został wykonany w 2000 r. kiedy jeszcze nie było planów jak zagospodarować chór. Dlatego też instrument podzielono symetrycznie eksponując witraż ufundowany przez abp Mariana Przykuckiego – pierwszego metropolitę szczecińsko-kamieńskiego. Nowy instrument organowy został wykonany przez firmę Dariusza Zycha z Wołomina koło Warszawy
        Katedra, której pierwszy etap odbudowy zakończył się w 1974 r. posiadała dotychczas tylko niewielki 8 głosowy instrument muzyczny wykonany przez firmę „Edmund Kamiński i Syn” z Warszawy.
        Na uroczystość poświecenia zostały skomponowane specjalne dwa utwory: Marak Jasińskiego „Lux et Veritas” oraz Zbigniewa Kozuba „Ad maiorem Dei gloriam”, które uroczyscie wybrzmiały w katedrze eksponując możliwości głosowe nowego instrumentu.
        Przedwojenny instrument którego budowę ukończono w 1699 r. i posiadał 46 głosów wielokrotnie przebudowywano i modernizowano. W bardzo dobrym stanie przetrwały do ostatniej wojny. Z inicjatywy duchownych kościoła św. Jakuba organy zostały rozłożone i wywiezione w lipcu 1944 r. do miejscowości Nemischhof (dziś Niemieńsko, gmina Drawno, powiat choszczeński, województwo zachodniopomorskie). W tym miejscu ślad starego instrumentu urywa się.
        Dzięki zabiegom proboszcza parafii ks. Jana Kazieczko i wielu życzliwych ludzi, przy pozyskaniu pomocy z Unii Europejskiej podjęto się realizacji wielkiego projektu związanego ze szczecińską katedrą. Oprócz instrumentu organowego finalizowany jest projekt dotyczący odbudowy hełmu wieży i przystosowania jej dla ruchu turystycznego. W środku wieży liczącej 110 m zamontowano dwie windy, które wyniosą turystów na taras mieszczący się na poziomie ok. 60 m. Tam będzie można oglądać panoramę pięknego Szczecina. Pomogą w tym cztery lunety widokowe. Na ukończeniu jest także projekt dotyczy ogrzewania świątyni. Cały dotychczasowy system grzewczy został przebudowany i umiejscowiony pod podłogą, na której układana jest ceramiczna posadzka nawiązująca do przedwojennego wystroju.
aktualizowano: 2013-01-29 13:43
Wszystkich rekordów:

Polecane:

Orędzie Papieża Franciszka na Wielki Post 2021

„W tym czasie nawrócenia odnówmy naszą wiarę, zaczerpnijmy 'żywej wody nadziei' i przyjmijmy z otwartym sercem miłość Boga, która przemienia nas w braci i siostry w Chrystusie" - zachęca papież Franciszek w Orędziu na Wielki Post 2021 r. Ojciec Święty przypomina w nim, że odnowa wiary, nadziei i miłości nie jest opcją, ale pilną koniecznością w życiu każdego chrześcijanina, możliwą do zrealizowania poprzez konkretne praktyki: post, spowiedź, pełną skupienia modlitwę i konkretne, nawet drobne gesty miłości.

»

Dzień Życia Konsekrowanego 2021

W święto Ofiarowania Pańskiego, 2 lutego 2021 r., w Bazylice Archikatedralnej św. Jakuba w Szczecinie obchodzono XXV Światowy Dzień Życia Konsekrowanego, ustanowiony przez św. Jana Pawła II.

Zdjęcia: S. Michaela Szczepańska

»

Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan 2021

W poniedziałek, 18 stycznia br., rozpocznie się Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan, który w tym roku odbędzie się pod hasłem: „Trwajcie w mojej miłości, a przyniesiecie obfity owoc” (por. J 15,5-9).

»

Msze św., kościoły

Społeczność

projektowanie stron www szczecin, design, strony dla parafii

Kuria Metropolitalna Szczecińsko-Kamieńska

ul. Papieża Pawła VI nr 4 71-459 Szczecin, tel. +48/91-45-42-292, fax +48/91-45-36-908 2015 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone / Polityka prywatności