W sobotę, 3 grudnia 2011 r., Arcybiskup Metropolita Andrzej Dzięga dokonał uroczystego poświęcenia, czyli konsekracji, stałego kamiennego ołtarza w kościele parafialnym pw. Wniebowzięcia NMP w Nowogardzie, dopełniając tym samym poświęcenia tej świątyni, odremontowanej po pożarze z 3 grudnia 2005 r.
Kamienny stały ołtarz został wykonany z piaskowca, fundacji śp. ks. kan Grzegorza Zakliki - zmarłego przed rokiem nowogardzkiego proboszcza.
Zobacz galerie zdjęć
Pierwsza wzmianka o kościele pochodzi z 1325 r. W toku historii świątynia była kilkakrotnie niszczona w wyniku pożarów. Od XVI w. kościół służył wspólnocie ewangelickiej aż do dnia 5 sierpnia 1945 r., gdy został poświęcony przez ks. Bogdana Szczepanowskiego TChr jako katolicka świątynia parafialna. Dnia 3 grudnia 2005 r. pożar strawił doszczętnie wieżę, zabytkowe organy i chór oraz wydatnie zniszczył nawę kościoła. Staraniem ówczesnego Proboszcza, śp. ks. kan. Grzegorza Zakliki, natychmiast podjęto odbudowę świątyni, która została pobłogosławiona do kultu Bożego przez Biskupa Mariana Błażeja Kruszyłowicza dnia 3 grudnia 2008 r. Wstawienie stałego nowego ołtarza do prezbiterium umożliwiło uroczyste dopełnienie poświęcenia tej świątyni, którego dokanał Arcybiskup Metropolita Andrzej Dzięga w 6. rocznicę pożaru, 3 grudnia 2011r.
Historia kościoła pw. Wniebowzięcia Najświetszej Maryi Panny w Nowogardzie
Kościół Mariacki w Nowogardzie to jeden z najpiękniejszych, najcenniejszych i najstarszych zabytków na Pomorzu. Zbudowany z cegły gotyckiej w formie trzynawowej i trzyprzęsłowej pseudo-bazyliki z trójbocznie zakończonym prezbiterium i prostokątną w rzucie wieżą. Nawy przykryte sklepieniami gwiaździstymi i krzyżowo żebrowymi podpartymi dwoma parami ośmiobocznych filarów. Jest budowa gotycka, wielokrotnie remontowana z całkowicie wymieniona więźba, sklepieniami, zwieńczeniem wieży i detalem architektonicznym.
Budowę kościoła rozpoczęli mieszczanie około 1325 roku przy współudziale właścicieli miasta, którzy w tymże roku oddali kościołowi młyn w dzierżawę. W 1334 roku pierwszy etap budowy musiał być ukończony, bowiem w tym roku mieszczanie ufundowali do wnętrza ołtarz p.w. Marii Magdaleny i ofiarowali 14 włók ziemi na wyposażenie i stalle dla duchownych. Ukończoną częścią kościoła było najprawdopodobniej prezbiterium, do którego w XV wieku dobudowana została kaplica grobowa rodu Ebersteinów, a wcześniej zakrystia usytuowana po południowej stronie prezbiterium. W 1451 roku hrabia Albrecht ufundował do wnętrza owej kaplicy ołtarz p.w. św. Trójcy. Korpus nawowy i wieże dobudowano do prezbiterium w ciągu XIV wieku. Ukończenie prac uwieńczyła fundacja wielkiego dzwonu zwanego imieniem Marii o średnicy 102cm.
W trakcie budowy korpusu nawowego zamierzonego początkowo jako wnętrze halowe, nastąpiła zmiana koncepcji i ostateczna realizacja wnętrza z wyższa nawa główna bez własnego oświetlenia. W miejscu okien zastosowano ostrołukowe blendy. Ten typ dyspozycji przestrzeni stosowany był na Pomorzu od XIV wieku, głownie na terenie Nowej Marchii, w kościołach w Gorzowie, Drawsku Pomorskim i Dobiegniewie,a na terenie księstwa zastosowany został w kościele św. Mikołaja w Wolinie a następnie w kościele farnym w Pyrzycach. Kształtem planu zbliżonego do poprzecznie ustawionego prostokąta, fara Nowogardzka nawiązuje do typu kołobrzesku stargardzkiego wykształconego na przełomie XIII/XIV wieku.
Ze średniowiecznego wyposażenia kościoła nie przetrwały żadne elementy. W 1534 roku kościół, w związku ze zmiana religii z katolickiej na protestancka, został dostosowany do nowej liturgii i do 1945 roku pełnił funkcje zboru protestanckiego. Uposażenie ziemskie kościoła oraz srebra kościelne przejęli właściciele miasta i te ostatnie sprzedali w 1546 roku w Szczecinie. W 1559 roku przeprowadzony został remont kościoła, gdyż wcześniej uszkodzony on został pożarem powstałym w wyniku uderzenia pioruna. W trakcie prac wymienione zostało zwieńczenie wieży i naprawione tynki. Prace finansował Ludwik von Eberstein, który ufundował również zachowany do dziś ołtarz. Po śmierci Ludwika, jego syn ufundował wykonany z drewna nagrobek z postaciami Ludwika i jego zony, zniszczony w XVIII wieku, a znany ze szkicu zamieszczonego w inwentarzu H. Lemeckego.
Pod koniec XVI wieku kościół dwukrotnie ulegał zniszczeniu. Po raz pierwszy w 1583 roku, a po raz drugi w 1595 roku. Wg. wizytacji kościelnej z 1607 roku zniszczony był dach, zawalone sklepienie w prezbiterium, uszkodzona była zakrystia, zawalony szczyt i zwieńczenie wieży. Organy zaś pogryzione zostały przez szczury. Z uwagi na wojnę trzydziestoletnia w takim stanie kościół pozostawał przez dłuższy czas, mając jedynie zabezpieczony dach pokryty trzcina i przeszklone okna. Gruntowny rok podjęto dopiero w 1686 roku, kiedy wykonano nowa więźbę dachowa, pokrycie dachu i wyposażenie wnętrz do którego wprowadzone zostały empory.
W czasie wielkiego pożaru miasta w 1699 roku kościół ocalał, jednak jego stan techniczny nie był zadowalający i w I połowie XVIII wieku mieszczanie dwukrotnie zwracali sie do króla pruskiego o pomoc w odbudowie świątyni. W 1736 roku sygnalizowany był zły stan wieży, a w 1742 roku mówiono o groźbie zawalenia sie sklepień w prezbiterium. Po uzyskaniu wsparcia, w 1744 roku rozpoczęto gruntowny remont, który z uwagi na skromne środki ciągnął sie kilka lat, a na dodatek w 1761 roku kolejny pożar świątyni zniweczył wcześniejsze wysiłki. Tym razem zawaliło sie sklepienie nad krypta w kaplicy Ebersteinów, skąd wydobyto 7 cynowych sarkofagów. Cześć z nich sprzedano, a cześć pozostawiono w kościele zamurowując wejście do krypty. Remont wieży, elewacji i stolarki prowadzono w latach 1770-1778. W 1789 roku odnowiono epitafia i wielki dzwon w wieży. W 1794 roku zamknięto cmentarz przy kościele przenosząc go na teren za Brama Gryficka.
Na początku XIX wieku stan kościoła był zadowalający. W jego wnętrzu oprócz ołtarza i ambony znajdowały sie empory ozdobione polichromiami figuralnymi, na ścianach wisiały miecze, ostrogi i pieczecie rodziny von Eberstein i portrety pastorów. W posadzkach znajdowały sie liczne płyty nagrobne. W 1821 roku elewacje kościoła otynkowano, a do wnętrza ufundowano nowe organy. Gruntowna restauracje wnętrza przeprowadzono w latach 1832/33. W tym czasie kaplice Ebersteinów nazywana kaplica sw. Trójcy zamieniono na magazyn., a nabożeństwa odprawiano na placu przed Brama Gryficka. W 1883 roku w oknach założono nowe witraże.
W 1918 roku rozebrano zniszczone zwieńczenie wieży i wybudowano nowe. W latach 1928 - 1931 zrekonstruowano zniszczone w 1925 roku sklepienie nad prezbiterium i nad nawami bocznymi. Wzmocniono filary, obniżono posadzkę likwidując krypty pod nawa główna. Odrestaurowano również ołtarz, ambonę, nawy i organy.
Do 1945 roku w kościele znajdowała sie biblioteka z wieloma cennymi starodrukami z XVI i XVII wieku. W 1945 roku kościół ocalał i juz w czerwcu został otwarty dla służby Bożej. W 1954/55 prowadzono remont wnętrz oraz naprawiono dachy. W latach 1957-69 odnawiano wnętrze usuwając empory boczne. Odbudowano zakrystie, przebito przejście z prezbiterium do wnętrza kaplicy św. Trójcy. Ściany naw pokryto polichromiami projektu Joanny Spychalskiej ze Szczecina. W 1960 roku wykonano nowa stolarkę okien, a w 1977 roku zbito tynki na elewacjach i odsłonięte ceglane lico murów. Prace ukończono w 1978 roku.
Z historycznego wyposażenia kościoła przetrwał ołtarz z XVI wieku i ambona z XVIII wieku. Pozostałe sprzęty wykonane zostały po 1945 roku. Dnia 3 grudnia 2005 r. pożar strawił doszczętnie wieżę, zabytkowe organy i chór oraz wydatnie zniszczył nawę kościoła i dzwony. Staraniem ówczesnego Proboszcza, śp. ks. kan. Grzegorza Zakliki, natychmiast podjęto odbudowę świątyni, która została pobłogosławiona do kultu Bożego przez Biskupa Mariana Błażeja Kruszyłowicza dnia 3 grudnia 2008 r. Nowe organy wykonane zostały przez Zakład Pana Władysława Cepki, dzwony przez Zakład Felczyńskich z Taciszowa.
Wstawienie stałego nowego ołtarza do prezbiterium (fundacja ks. kan Grzegorza Zakliki) umożliwiło uroczyste dopełnienie poświęcenia tej świątyni, którego dokanał Arcybiskup Metropolita Andrzej Dzięga w 6. rocznicę pożaru, 3 grudnia 2011r.
Arcybiskup Wiesław Śmigiel udzielił 10 osobom dorosłych sakramentu chrztu i bierzmowania w czasie Wigilii Paschalnej w Bazylika Archikatedralna pw. Świętego Jakuba Apostoła w Szczecinie. Nocną celebrację Wigilii Paschalnej rozpoczął obrzęd poświęcenia ognia i zapalenia paschału, a zakończyła procesja rezurekcyjna.
»Słowo i życzenia Arcybiskupa Wiesława Śmigla, Metropolity Szczecińsko - Kamieńskiego, na Uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego 2025 r.
»Liturgią Mszy Wieczerzy Pańskie w Bazylice Archikatedralnej w Szczeciniej Arcybiskup Wiesław Śmigiel rozpoczął obchody Triduum Paschalnego. Podczas liturgii Ksiądz Arcybiskup umył nogi 12 mężczyznom, nawiązując do gestu Chrystusa Pana umywającego nogi 12 Apostołom. Na zakończenie liturgii Najświętszy Sakrament został przeniesiony do tzw. "ciemnicy" jako wspomnienie pojmania Jezusa w Ogrójcu i uwiezienia.
Zdjęcia: Franciszek Janczak
»