1
W sobotę 9 września 2017 roku, Ks. Arcybiskup Metropolita Szczecińsko – Kamieński Andrzej Dzięga poświęcił pierwsze na świecie sanktuarium, którego patronami są Dzieci Fatimskie. W wypełnionym po brzegi kościele w parafii p.w. św. Tomasza na Os. Kasztanowym w Szczecinie Mszę św. koncelebrowało kilkudziesięciu kapłanów.
Pomysłodawcą i osobą zabiegającą o powstanie tego sanktuarium, a następnie dbającą o to, by zostało ono zbudowane w „duchu fatimskim”, tzn. m.in. z repliką Kaplicy Objawień Fatimskich jest ks. kan. Marek Maciążek, kustosz sanktuarium. 13 lat pracy i modlitwy zaowocowało nie tylko piękną budowlą sakralną, ale przede wszystkim pogłębieniem wiary i wiedzy o Fatimie parafian oraz gości odwiedzających to miejsce.
9 września br., dokładnie w piątą rocznicę wprowadzenia przez Ks. Biskupa Fatimy Antonio Marto - relikwii św. Franciszka i Hiacynty Marto przybyli do sanktuarium księżą ze swoim Arcypasterzem, parafianie oraz wierni z całej Archidiecezji. Wszyscy przeżywali tę uroczystość z wielką radością, a także z wielkim wzruszeniem. Mówili, że czuli się jak w Fatimie, bo przecież jest tutaj obecna Pani Fatimska, a i sceneria jest identyczna.
Metropolita w swoim słowie zwrócił uwagę na aktualność orędzia, codzienne życie pastuszków oraz rolę i ważność rodziny jak i na zagrożenia wynikające z atakowania jej w dzisiejszych czasach. Mówił: „Warto patrząc na tę tajemnicę, uświadomić sobie na nowo i w naszym pokoleniu, jak ważne jest, byśmy umieli jako pokolenie ochronić dzieci i jak ważne jest, byśmy umieli jako pokolenie ochronić sakramentalne małżeństwa i ochronić rodziny pełne miłości i Bożego życia”. Ks. Arcybiskup zapraszał słuchaczy, by otwierali swoje serca na Boga, nie bali się żyć maryjnym orędziem i z modlitwą różańcową szli w codzienność – jako odpowiedź na orędzie fatimskie i kanonizację Dzieci Fatimskich.
Mieszkańcy Osiedla Kasztanowego twierdzą, że w czasie powstawania sanktuarium zmieniali się też ludzie. Wyraźnie widać, że wzrosła pobożność i gorliwość parafian. Tak liczna obecność wiernych przybyłych na konsekrację sanktuarium daje nadzieję na to, że będzie ono miejscem, gdzie będą się gromadzili na modlitwie nie tylko parafianie, czy mieszkańcy Prawobrzeża, ale również będą tutaj chętnie pielgrzymowali mieszkańcy całego Szczecina i Archidiecezji. Ks. Kustosz zaprasza wszystkich, również spoza diecezji, obiecując serdeczne przyjęcie oraz wierzy, że wszyscy będą się tutaj czuli dobrze, bo przecież będą w gościnie u kochającej Matki i świętych pastuszków.
Ks. Paweł Płaczek
W Zespole Szkół Salezjańskich w Szczecinie, ul. Ku Słońcu, miało miejsce zorganizowane przez fundację Life Surfers charyzmatyczne VI Forum Ogień z Nieba, we współpracy z ruchami i stowarzyszeniami naszej Archidiecezji.
»Dnia 31 października 2024 r. ulicami Szczecina po raz kolejny przeszła procesja z relikwiami świętych i błogosławionych.
»We wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych, zwanych potocznie Zaduszkami, tradycyjnie odbyła się w Świnoujściu szczególna modlitwa za tych, którzy nie powrócili z mórz i oceanów. Mszy świętej w kościele pw. Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Morza oraz modlitwie nad morskim brzegiem przewodniczył Ksiądz Arcybiskup Wiesław Śmigiel. Podczas modlitwy odczytano nazwy statków na których zginęli polscy marynarze, rybacy i żołnierze. Pamięć o ofiarach symbolizował wielki krzyż ułożony ze zniczy na plaży.
Zdjęcia: Daniel Szysz