1
Z Łukęcina (25.07) oraz ze Świnoujścia, Kamienia Pomorskiego i Mrzeżyna (26.07) wyruszyli już pierwsi pątnicy 27. Szczecińskiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę. Grupa, która wyszła z Łukęcina, ma do pokonania 621 kilometrów. To najdłuższy w Polsce regularny szlak pielgrzymi na Jasną Górę.
W czwartek (28.07) dotrą do Szczecina, skąd - w zdecydowanie większej grupie i po oficjalnym starcie z Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na os. Słoneczne w Szczecinie - wyruszą w piątek (29.07) w dalszą drogę do Sanktuarium Czarnej Madonny.
W tym roku pielgrzymka jest dziękczynieniem za beatyfikację Jana Pawła II, a równocześnie prośbą o jego kanonizację. "Przygotowujemy się w duchu Jana Pawła II. Mamy 27. pielgrzymkę, prawie 27 lat trwał pontyfikat papieża-Polaka, równocześnie ta pielgrzymka przez wiele lat wpisywała się w nauczanie bł. Jana Pawła II. To w Szczecinie Jan Paweł II spotkał się z klerykami, to tu mówił o małżeństwie i rodzinie, więc o tych tematach nie zapominamy w trakcie drogi” – tłumaczy ks. Paweł Ostrowski, dyrektor Szczecińskiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę.
We środę (27.07) na pielgrzymi szlak wyruszyli pątnicy z Nowogradu i Gryfic, a w czwartek (28.07) z Reska.
Szczegóły pielgrzymki, relacje z trasy i zapisać na stronie www.szczecinska.pl
Zdjęcia z wyjścia pielgrzymów ze Świnoujścia: Michał Żurawski
W Zespole Szkół Salezjańskich w Szczecinie, ul. Ku Słońcu, miało miejsce zorganizowane przez fundację Life Surfers charyzmatyczne VI Forum Ogień z Nieba, we współpracy z ruchami i stowarzyszeniami naszej Archidiecezji.
»Dnia 31 października 2024 r. ulicami Szczecina po raz kolejny przeszła procesja z relikwiami świętych i błogosławionych.
»We wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych, zwanych potocznie Zaduszkami, tradycyjnie odbyła się w Świnoujściu szczególna modlitwa za tych, którzy nie powrócili z mórz i oceanów. Mszy świętej w kościele pw. Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Morza oraz modlitwie nad morskim brzegiem przewodniczył Ksiądz Arcybiskup Wiesław Śmigiel. Podczas modlitwy odczytano nazwy statków na których zginęli polscy marynarze, rybacy i żołnierze. Pamięć o ofiarach symbolizował wielki krzyż ułożony ze zniczy na plaży.
Zdjęcia: Daniel Szysz