Poniedziałek, 22 lipca 2019 r. imieniny: Magdaleny, Mileny, Wawrzyńca Poniedziałek XVI tygodnia okresu zwykłego | Wspomnienie obowiązkowe Św. Marii Magdaleny

WSPÓLNOTY

WSPÓLNOTY 25 lutego 2012 23:00 wyświetleń: 7512 ks. S. Z.

Pierwsza sesja Synodu Metropolii Szczecińsko-Kamieńskiej

Mszą Świętą pod przewodnictwem Metropolity Szczecińsko-Kamieńskiego Arcybiskupa Andrzeja Dzięgi rozpoczęła się, 25 lutego 2012 r., w koszalińskie katedrze, pierwsza sesja plenarna Synodu Metropolii Szczecińsko-Kamieńskiej. Homilię wygłosił Biskup Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej Stefan Regmunt. Mszę Świetą koncelebrowali wszyscy biskupi z terenu metropolii i ponad 50 kapłanów. Po Eucharystii obrady przeniosły się do gmachu Wyższego Seminarium Duchownego.

Zobacz też uroczyste rozpoczęcie Synodu oraz list biskupów zwołujący Synod

Przedmiotem obrad jest ujednolicenie prawa diecezjalnego w poszczególnych diecezjach, wyzwania duszpasterskie oraz refleksja nad wspólnym dziedzictwem duchowym i historycznym. W posiedzeniu uczestniczyli biskupi trzech diecezji: szczecińsko–kamieńskiej, zielonogórsko–gorzowskiej i koszalińsko–kołobrzeskiej oraz blisko 80 osób zaangażowanych w prace synodalne. „Synod metropolitalny to wydarzenie nie tylko religijne, czy kościelne, ale też społeczne, kulturowe i historyczne dla duchowych dziejów tej ziemi” – podkreślał podczas spotkania z dziennikarzami inicjator synodu abp Andrzej Dzięga. „Na całym Pomorzu Zachodnim jest ten sam syndrom-popegeerowskich terenów, biedy, apatii, strukturalnego bezrobocia, masowych migracji ludzi, starzenia się społeczeństwa. Będziemy musieli razem szukać rozwiązań tych problemów, wspierać w inicjatywach, by odpowiedzieć na potrzeby naszych wiernych, bo oczekiwanie jest- co Kościół może zrobić w lokalnej społeczności” - tłumaczy w rozmowie z KAI bp pomocniczy diecezji koszalińsko - kołobrzeskiej Krzysztof Zadarko.

W prace Synodu prowincjalnego zaangażowani są też świeccy eksperci, którzy zdaniem abp. Dzięgi wnoszą w prace swoją wiedzę, doświadczenia, „swoje zapasy sił i rezerwy nadziei”. „Jest wiele inicjatyw w parafiach, w środowiskach młodzieżowych, rodzinnych, nauczycielskich, kulturowych podejmowanych przez duchownych i świeckich - takich dobrych, Bożych szaleńców, którzy chcą taki ferment pozytywny czynić, przyciągając do siebie nie tylko gorliwych katolików, ale po prostu zwolenników tych dzieł i bądźmy razem w tej dobrej robocie”- uzasadniał abp. Hierarcha jednocześnie zastrzegł, że ten synod nie zastąpi inicjatyw oddolnych, parafialnych, w ośrodkach miejskich, natomiast chce pomóc we współpracy tych trzech diecezji. Praca synodu odbywa się w czterech komisjach zwanych "Wspólnota Kościoła", "Posługa nauczania", "Posługa uświęcania" i "Posługa pasterzowania". Efekty prac komisji będą przedstawiane na sesjach plenarnych. Planuje się zwołanie jeszcze dwóch sesji roboczych. Kolejne spotkanie odbędzie się w Szczecinie. Na końcu zespół redakcyjny zredaguje owoce synodu i przekaże to do aprobaty Stolicy Apostolskiej. Synod potrwa 2-3 lata, a jego kontynuacją będą synody diecezjalne.

Podczas dzisiejszej sesji plenarnej analizowany był dokument opracowany przez komisję synodalną, której tytuł brzmi „Wspólnota Kościoła metropolitalnego”. Treścią tego dokumentu jest wskazanie miejsca w Kościele prezbiterów, osób konsekrowanych i osób świeckich. „W ramach metropolii przygotowujemy liderów do pracy w parafiach, a także osoby świeckie do stałego diakonatu, którzy będą wspierać kapłanów w pracy parafialnej. Rozważamy, by te przygotowania prowadzić przy wydziale teologicznym” - poinformował promotor synodu ks. dr hab. Kazimierz Dullak z diecezji koszalińsko–kołobrzeskiej. Sesja inauguracyjna synodu miała miejsce w katedrze w Gorzowie Wielkopolskim 22 stycznia 2010 r. Od tamtej pory trwały prace w komisjach i zespołach eksperckich. To pierwszy Synod Metropolitalny w dziejach tych trzech diecezji i drugi synod metropolitalny zwołany w Polsce po II wojnie światowej. Pierwszy taki synod został zwołany w metropolii krakowskiej w 1971 r.

 

Oprac. KAI

Zdjęcia: Wojciech Pawlak i Tomasz Łaśko (WSD Koszalin)

aktualizowano: 2012-06-11 11:48
Wszystkich rekordów:

Polecane:

Neoprezbiterzy 2019

W uroczystość św. Apostołów Piotra i Pawła,  29 czerwca 2019 r., Ksiądz Arcybiskup Andrzej Dzięga, Metropolita Szczecińsko-Kamieński udzielił święceń kapłańskich trzem diakonom Arcybiskupiego Wyższego Seminarium Duchownego w Szczecinie.

»

Boże Ciało w Szczecinie 2019

W Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej, Ksiądz Arcybiskup Metropolita Andrzej Dzięga przewodniczył międzyparafialnej procesji Bożego Ciała w Szczecinie. Uroczystości rozpoczęła Msza święta w Bazylice św. Jana Chrzciciela, której przewodniczył Biskup Antoni Stankiewicz, emerytowany Dziekan Roty Rzymskiej, homilię zaś wygłosił Biskup Henryk Wejman. Procesja przeszła od Bazyliki św. Jan Chrzciciela do Bazyliki Archikatedralnej św. Jakuba Apostoła następującymi ulicami: Bogurodzicy, św. Wojciecha, pl. Zwycięstwa, Brama Portowa, Kard. Wyszyńskiego, Sołtysia i Grodzka. Na zakończenie procesji eucharystycznej Ksiądz Arcybiskuap Metroplita odprawił Mszę świętą w Bazylice Archikatedralnej.

Zdjęcia: Juliusz Samborski

»

Archidiecezja Szczecińsko-Kamieńska buduje szkołę i kościół na Madagaskarze

Papieskie Dzieła Misyjne Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej ogłosiły 12 czerwca 2019 r. nowy projekt misyjny. Jest nim wotum wdzięczności za zbliżające się 50-lecie istnienia Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej w postaci wybudowania szkoły i kościoła na Madagaskarze (misja Befasy, na terenie obszaru Misokitsy).

 

»

Msze św., kościoły

Społeczność

projektowanie stron www szczecin, design, strony dla parafii

Kuria Metropolitalna Szczecińsko-Kamieńska

ul. Papieża Pawła VI nr 4 71-459 Szczecin, tel. +48/91-45-42-292, fax +48/91-45-36-908 2015 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone / Polityka prywatności