1 Pierwsza sesja Synodu Metropolii Szczecińsko-Kamieńskiej | Kościół Szczecińsko-kamieński
Niedziela, 27 kwietnia 2025 r. imieniny: Sergiusza, Teofila, Zyty II Niedziela okresu wielkanocnego | Uroczystość Miłosierdzia Bożego

Katedra na żywo

wiecej ...

Fundusze europejskie Wydział Wychowania Katolickiego Wydział Duszpasterstwa Rodzin Ochrona dzieci i młodzieży Duszpasterstwo ministrantów Archidiecezjalne forum pastoralne Apostolat Chorych

Polecamy:

WSPÓLNOTY

WSPÓLNOTY 25 lutego 2012 23:00 wyświetleń: 10420 ks. S. Z.

Pierwsza sesja Synodu Metropolii Szczecińsko-Kamieńskiej

Mszą Świętą pod przewodnictwem Metropolity Szczecińsko-Kamieńskiego Arcybiskupa Andrzeja Dzięgi rozpoczęła się, 25 lutego 2012 r., w koszalińskie katedrze, pierwsza sesja plenarna Synodu Metropolii Szczecińsko-Kamieńskiej. Homilię wygłosił Biskup Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej Stefan Regmunt. Mszę Świetą koncelebrowali wszyscy biskupi z terenu metropolii i ponad 50 kapłanów. Po Eucharystii obrady przeniosły się do gmachu Wyższego Seminarium Duchownego.

Zobacz też uroczyste rozpoczęcie Synodu oraz list biskupów zwołujący Synod

Przedmiotem obrad jest ujednolicenie prawa diecezjalnego w poszczególnych diecezjach, wyzwania duszpasterskie oraz refleksja nad wspólnym dziedzictwem duchowym i historycznym. W posiedzeniu uczestniczyli biskupi trzech diecezji: szczecińsko–kamieńskiej, zielonogórsko–gorzowskiej i koszalińsko–kołobrzeskiej oraz blisko 80 osób zaangażowanych w prace synodalne. „Synod metropolitalny to wydarzenie nie tylko religijne, czy kościelne, ale też społeczne, kulturowe i historyczne dla duchowych dziejów tej ziemi” – podkreślał podczas spotkania z dziennikarzami inicjator synodu abp Andrzej Dzięga. „Na całym Pomorzu Zachodnim jest ten sam syndrom-popegeerowskich terenów, biedy, apatii, strukturalnego bezrobocia, masowych migracji ludzi, starzenia się społeczeństwa. Będziemy musieli razem szukać rozwiązań tych problemów, wspierać w inicjatywach, by odpowiedzieć na potrzeby naszych wiernych, bo oczekiwanie jest- co Kościół może zrobić w lokalnej społeczności” - tłumaczy w rozmowie z KAI bp pomocniczy diecezji koszalińsko - kołobrzeskiej Krzysztof Zadarko.

W prace Synodu prowincjalnego zaangażowani są też świeccy eksperci, którzy zdaniem abp. Dzięgi wnoszą w prace swoją wiedzę, doświadczenia, „swoje zapasy sił i rezerwy nadziei”. „Jest wiele inicjatyw w parafiach, w środowiskach młodzieżowych, rodzinnych, nauczycielskich, kulturowych podejmowanych przez duchownych i świeckich - takich dobrych, Bożych szaleńców, którzy chcą taki ferment pozytywny czynić, przyciągając do siebie nie tylko gorliwych katolików, ale po prostu zwolenników tych dzieł i bądźmy razem w tej dobrej robocie”- uzasadniał abp. Hierarcha jednocześnie zastrzegł, że ten synod nie zastąpi inicjatyw oddolnych, parafialnych, w ośrodkach miejskich, natomiast chce pomóc we współpracy tych trzech diecezji. Praca synodu odbywa się w czterech komisjach zwanych "Wspólnota Kościoła", "Posługa nauczania", "Posługa uświęcania" i "Posługa pasterzowania". Efekty prac komisji będą przedstawiane na sesjach plenarnych. Planuje się zwołanie jeszcze dwóch sesji roboczych. Kolejne spotkanie odbędzie się w Szczecinie. Na końcu zespół redakcyjny zredaguje owoce synodu i przekaże to do aprobaty Stolicy Apostolskiej. Synod potrwa 2-3 lata, a jego kontynuacją będą synody diecezjalne.

Podczas dzisiejszej sesji plenarnej analizowany był dokument opracowany przez komisję synodalną, której tytuł brzmi „Wspólnota Kościoła metropolitalnego”. Treścią tego dokumentu jest wskazanie miejsca w Kościele prezbiterów, osób konsekrowanych i osób świeckich. „W ramach metropolii przygotowujemy liderów do pracy w parafiach, a także osoby świeckie do stałego diakonatu, którzy będą wspierać kapłanów w pracy parafialnej. Rozważamy, by te przygotowania prowadzić przy wydziale teologicznym” - poinformował promotor synodu ks. dr hab. Kazimierz Dullak z diecezji koszalińsko–kołobrzeskiej. Sesja inauguracyjna synodu miała miejsce w katedrze w Gorzowie Wielkopolskim 22 stycznia 2010 r. Od tamtej pory trwały prace w komisjach i zespołach eksperckich. To pierwszy Synod Metropolitalny w dziejach tych trzech diecezji i drugi synod metropolitalny zwołany w Polsce po II wojnie światowej. Pierwszy taki synod został zwołany w metropolii krakowskiej w 1971 r.

 

Oprac. KAI

Zdjęcia: Wojciech Pawlak i Tomasz Łaśko (WSD Koszalin)

aktualizowano: 2012-06-11 11:48
Wszystkich rekordów:

Polecane:

Msze św. dziękczynne i normy liturgiczne po śmierci śp. Papieża Franciszka

W Poniedziałek Wielkanocny dotarła do nas informacja o odejściu do wieczności umiłowanego Ojca Świętego Franciszka.

»

Odszedł Papież Franciszek

Zmarł papież Franciszek (Jorge Mario Bergoglio SJ). Odszedł w Poniedziałek Wielkanocny o godz. 7.35. Miał 88 lat. Był 266. Następcą Świętego Piotra i zasiadał na Stolicy Apostolskiej od 13 marca 2013 do 21 kwietnia 2025 r.

 

»

Liturgia Wigilii Paschalnej 2025 w szczecińskiej katedrze

Arcybiskup Wiesław Śmigiel udzielił 10 osobom dorosłych sakramentu chrztu i bierzmowania w czasie Wigilii Paschalnej w Bazylika Archikatedralna pw. Świętego Jakuba Apostoła w Szczecinie. Nocną celebrację Wigilii Paschalnej rozpoczął obrzęd poświęcenia ognia i zapalenia paschału, a zakończyła procesja rezurekcyjna.

»

Msze św., kościoły

Społeczność

projektowanie stron www szczecin, design, strony dla parafii

Kuria Metropolitalna Szczecińsko-Kamieńska

ul. Papieża Pawła VI nr 4 71-459 Szczecin, tel. +48/91-45-42-292, fax +48/91-45-36-908 2015 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone / Polityka prywatności