1 Pierwsza rocznica koronacji w Trzebiatowie - 19.05.2007 | Kościół Szczecińsko-kamieński
Czwartek, 26 grudnia 2024 r. imieniny: Dionizego, Kaliksta, Szczepana Oktawa Narodzenia Pańskiego | Święto Św. Szczepana

Katedra na żywo

wiecej ...

Fundusze europejskie Wydział Wychowania Katolickiego Wydział Duszpasterstwa Rodzin Ochrona dzieci i młodzieży Duszpasterstwo ministrantów Archidiecezjalne forum pastoralne Apostolat Chorych

Polecamy:

WSPÓLNOTY

WSPÓLNOTY 11 maja 2007 22:07 wyświetleń: 8288

Pierwsza rocznica koronacji w Trzebiatowie - 19.05.2007

Początki tej czci NMP w Trzebiatowie i okolicach należy wiązać z pojawieniem się w 1208 r. norbertanów w Białobokach, przybyłych z Mariengarten we Fryzji. Zakonnicy ci w swojej regule mieli nabożeństwo ku czci Matki Bożej. Koronowany obraz ołtarzowy pochodzi z 1867 r., a jego twórcą jest Ernest Deger.
Program Rocznicy Koronacji Cudownego obrazu w Trzebiatowie, która odbędzie się 19 maja 2007 roku.
  
6-13 maja 2007 - Misje Święte przed Uroczystością Rocznicy Koronacji prowadzone przez oo. Franciszkanów z Krakowa;
 
 
16-18 maja 2007 - Triduum przed Uroczystością Rocznicy Koronacji;
 
 
19 maja 2007
- od godz. 9.00 możliwość gromadzenia się pielgrzymów w Sanktuarium i oraz na placu przy świątyni,
- o godz. 11.00 rozpoczęcie uroczystej Mszy Świętej;
- o godz. 12.30 procesja z Cudownym Obrazem na plac przy ratuszu i zawierzenie Archidiecezji Matce Bożej oraz modlitwa w intencji Ojczyzny. Powrót do Sanktuarium i instalacja Obrazu w ołtarzu.
 
Pielgrzymki piesze na Uroczystość Rocznicy Koronacji z parafii Dekanatu:
Cerkwica - wyjście o godz. 7.00
Gosław - wyjście o godz. 8.00
Konarzewo - wyjście z Sadlna o godz. 9.00
Mrzeżyno - wyjście o godz. 8.00
Niechorze i Rewal - wyjście z Lędzina o godz. 6.00
Trzebusz - wyjście o godz. 9.30
 
 Rys historyczny
 
 
Początki tej czci NMP w Trzebiatowie i okolicach należy wiązać z pojawieniem się w 1208 r. norbertanów w Białobokach, przybyłych z Mariengarten we Fryzji. Zakonnicy ci w swojej regule mieli nabożeństwo ku czci Matki Bożej. To pod ich opieką pozostawała trzebiatowska świątynia mariacka, której wyposażenie zawierało również wiele wątków maryjnych.
Koronowany obraz ołtarzowy pochodzi z 1867 r., a jego twórcą jest Ernest Deger – najznakomitszy przedstawiciel katolickiego malarstwa kościelnego. Malowidło przedstawia Matkę Bożą, z wieńcem gwiazd nad głową, długimi włosami aż po pas, księżycem pod stopami, trzymającą w lewej ręce Dzieciątko Jezus. Prawie identyczny obraz znajduje się w kościele św. Andrzeja w Düsseldorfie. Z tym jednak, że oryginał przedstawia Maryję jako Królową Nieba, trzebiatowski zaś Maryję biblijną z Apokalipsy św. Jana rozdz. 12 wiersze 1-5.
Pomimo formalnych zarządzeń władz Kościoła ewangelickiego, aby obraz Matki Bożej usunąć, mieszkańcy opowiadali się za jego pozostawieniem, tak iż przetrwał on do roku 1945, kiedy świątynia znowu zo­stała katolicką.
Po II wojnie światowej, zasiedlający te ziemie Polacy, przetrwanie obrazu w Kościele ewangelickim odczytali jako niezwykłe. Na nowo stał się on więc przedmiotem kultu maryjnego dla Trzebiatowa i okolic. Mieszkańcy czcili go pod wezwaniem Matki Bożej Łaskawej. W 1990 r. rozpoczęto przed nim Nowennę do Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Doceniając powyższe fakty ks. abp Marian Przykucki erygował 7 października 1996 r. trzebiatowskie sanktuarium.
 
 
Jak to byo rok temu - Koronacja obrazu Macierzyństwa NMP w Trzebiatowie
 
„Wierzę, że tą dokonana koronacją raduje się z nieba Sługa Boży Jan Paweł II”. Tymi słowami podsumował uroczystości koronacyjne obrazu Macierzyństwa NMP w Trzebiatowie (archidiecezja szczecińsko – kamieńska) Nuncjusz Apostolski Abp Józef Kowalczyk, który przewodniczył uroczystej Eucharystii sprawowanej w intencji rychłej beatyfikacja Sługi Bożego Jana Pawła II i osobiście nałożył złote korony – dar mieszkańców Trzebiatowa.
Na trzebiatowskim stadionie miejski wobec zebranych kilku tysięcy wiernych Nuncjusz zachęcał zebranych, aby „uświadomić sobie, że troska o rodzinę, szacunek dla macierzyństwa, dla każdego poczętego życia, to przyszłość ludzkości, to przyszłość naszej Ojczyzny Polski. Maryja dzisiaj staje przed nami i uczy nas tej miłości. Tylko taka postawa życiowa, jakiej wzór daje Maryja, może skutecznie przyczynić się do utrzymania ładu społecznego i moralnego.” Jeśli zabraknie tej postawy służby wypływającej z miłości, której uczy NMP to wówczas – jak pokreślił w homilii bp toruński Andrzej Sususki – rozpadają się wspólnoty ludzkie. Jeśli wśród małżonków nie ma ducha służby to rozpadają się rodziny. Jeśli wśród polityków nie ma ducha służby to zaczyna się niepohamowana pogoń za zyskiem i karierą zamiast tworzenia wspólnego dobra.
Po koronacji Arcybiskup Szczecińsko – Kamieński Zygmunt Kamiński zawierzył macierzyńskiej opiece Maryi całą diecezją, a szczególnie tych, którzy są bez pracy, którzy znajdują się w obliczu bezrobocia, wszystkich, którzy przeżywają uczucie lęku przed przyszłością spowodowana brakiem mieszkania, bezradnością i opuszczeniem, a także wszystkich chorych i cierpiących.
W uroczystości koronacyjnej wziął też udział bp Piotr Libera, bp Alojzy Orszulik oraz biskupi z sąsiednich diecezji. Były tez reprezentowane władze wojewódzkie z wojewodą zachodniopomorskim Robertem Krupowiczem.
aktualizowano: 2013-01-29 15:53
Wszystkich rekordów:

Polecane:

Słowo i życzenia Arcybiskupa Metropolity na Boże Narodzenie 2024

Słowo i życzenia Księdza Arcybiskupa Wiesława Śmigla, Metropolity Szczecińsko - Kamieńskiego, na Uroczystość Narodzenia Pańskiego 2024.

»

Dyspensa od obowiązku zachowania dnia pokuty w piątek, 27 grudnia 2024 r.

Informujemy, że Arcybiskup Wiesław Śmigiel, udzielił wiernym Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej  i wszystkim przebywającym na jej terenie dyspensy od obowiązku zachowania dnia pokuty w piątek w Oktawie Narodzenia Pańskiego, tj. 27 grudnia 2024 r.

»

Betlejemskie Światło Pokoju w szczecińskiej Kurii

Zgodnie z wieloletnią tradycją, komendantka Zachodniopomorskiej Chorągwi ZHP, hm. Dagmara Korbel-Gołąb, przekazała na ręce Arcybiskupa Metropolity Betlejemskie Światło Pokoju. Tegoroczne hasło Betlejemskiego Światła Pokoju "Kochaj czynem" nawiązuje również do codziennych, czasem małych i z pozoru nieznacznych sytuacji, w których możemy otworzyć się na drugiego człowieka.

»

Msze św., kościoły

Społeczność

projektowanie stron www szczecin, design, strony dla parafii

Kuria Metropolitalna Szczecińsko-Kamieńska

ul. Papieża Pawła VI nr 4 71-459 Szczecin, tel. +48/91-45-42-292, fax +48/91-45-36-908 2015 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone / Polityka prywatności