Czwartek, 19 lipca 2019 r. imieniny: Alfreny, Rufina, Wincentego Piątek XV tygodnia okresu zwykłego

WSPÓLNOTY

WSPÓLNOTY 11 maja 2007 22:07 wyświetleń: 6578

Pierwsza rocznica koronacji w Trzebiatowie - 19.05.2007

Początki tej czci NMP w Trzebiatowie i okolicach należy wiązać z pojawieniem się w 1208 r. norbertanów w Białobokach, przybyłych z Mariengarten we Fryzji. Zakonnicy ci w swojej regule mieli nabożeństwo ku czci Matki Bożej. Koronowany obraz ołtarzowy pochodzi z 1867 r., a jego twórcą jest Ernest Deger.
Program Rocznicy Koronacji Cudownego obrazu w Trzebiatowie, która odbędzie się 19 maja 2007 roku.
  
6-13 maja 2007 - Misje Święte przed Uroczystością Rocznicy Koronacji prowadzone przez oo. Franciszkanów z Krakowa;
 
 
16-18 maja 2007 - Triduum przed Uroczystością Rocznicy Koronacji;
 
 
19 maja 2007
- od godz. 9.00 możliwość gromadzenia się pielgrzymów w Sanktuarium i oraz na placu przy świątyni,
- o godz. 11.00 rozpoczęcie uroczystej Mszy Świętej;
- o godz. 12.30 procesja z Cudownym Obrazem na plac przy ratuszu i zawierzenie Archidiecezji Matce Bożej oraz modlitwa w intencji Ojczyzny. Powrót do Sanktuarium i instalacja Obrazu w ołtarzu.
 
Pielgrzymki piesze na Uroczystość Rocznicy Koronacji z parafii Dekanatu:
Cerkwica - wyjście o godz. 7.00
Gosław - wyjście o godz. 8.00
Konarzewo - wyjście z Sadlna o godz. 9.00
Mrzeżyno - wyjście o godz. 8.00
Niechorze i Rewal - wyjście z Lędzina o godz. 6.00
Trzebusz - wyjście o godz. 9.30
 
 Rys historyczny
 
 
Początki tej czci NMP w Trzebiatowie i okolicach należy wiązać z pojawieniem się w 1208 r. norbertanów w Białobokach, przybyłych z Mariengarten we Fryzji. Zakonnicy ci w swojej regule mieli nabożeństwo ku czci Matki Bożej. To pod ich opieką pozostawała trzebiatowska świątynia mariacka, której wyposażenie zawierało również wiele wątków maryjnych.
Koronowany obraz ołtarzowy pochodzi z 1867 r., a jego twórcą jest Ernest Deger – najznakomitszy przedstawiciel katolickiego malarstwa kościelnego. Malowidło przedstawia Matkę Bożą, z wieńcem gwiazd nad głową, długimi włosami aż po pas, księżycem pod stopami, trzymającą w lewej ręce Dzieciątko Jezus. Prawie identyczny obraz znajduje się w kościele św. Andrzeja w Düsseldorfie. Z tym jednak, że oryginał przedstawia Maryję jako Królową Nieba, trzebiatowski zaś Maryję biblijną z Apokalipsy św. Jana rozdz. 12 wiersze 1-5.
Pomimo formalnych zarządzeń władz Kościoła ewangelickiego, aby obraz Matki Bożej usunąć, mieszkańcy opowiadali się za jego pozostawieniem, tak iż przetrwał on do roku 1945, kiedy świątynia znowu zo­stała katolicką.
Po II wojnie światowej, zasiedlający te ziemie Polacy, przetrwanie obrazu w Kościele ewangelickim odczytali jako niezwykłe. Na nowo stał się on więc przedmiotem kultu maryjnego dla Trzebiatowa i okolic. Mieszkańcy czcili go pod wezwaniem Matki Bożej Łaskawej. W 1990 r. rozpoczęto przed nim Nowennę do Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Doceniając powyższe fakty ks. abp Marian Przykucki erygował 7 października 1996 r. trzebiatowskie sanktuarium.
 
 
Jak to byo rok temu - Koronacja obrazu Macierzyństwa NMP w Trzebiatowie
 
„Wierzę, że tą dokonana koronacją raduje się z nieba Sługa Boży Jan Paweł II”. Tymi słowami podsumował uroczystości koronacyjne obrazu Macierzyństwa NMP w Trzebiatowie (archidiecezja szczecińsko – kamieńska) Nuncjusz Apostolski Abp Józef Kowalczyk, który przewodniczył uroczystej Eucharystii sprawowanej w intencji rychłej beatyfikacja Sługi Bożego Jana Pawła II i osobiście nałożył złote korony – dar mieszkańców Trzebiatowa.
Na trzebiatowskim stadionie miejski wobec zebranych kilku tysięcy wiernych Nuncjusz zachęcał zebranych, aby „uświadomić sobie, że troska o rodzinę, szacunek dla macierzyństwa, dla każdego poczętego życia, to przyszłość ludzkości, to przyszłość naszej Ojczyzny Polski. Maryja dzisiaj staje przed nami i uczy nas tej miłości. Tylko taka postawa życiowa, jakiej wzór daje Maryja, może skutecznie przyczynić się do utrzymania ładu społecznego i moralnego.” Jeśli zabraknie tej postawy służby wypływającej z miłości, której uczy NMP to wówczas – jak pokreślił w homilii bp toruński Andrzej Sususki – rozpadają się wspólnoty ludzkie. Jeśli wśród małżonków nie ma ducha służby to rozpadają się rodziny. Jeśli wśród polityków nie ma ducha służby to zaczyna się niepohamowana pogoń za zyskiem i karierą zamiast tworzenia wspólnego dobra.
Po koronacji Arcybiskup Szczecińsko – Kamieński Zygmunt Kamiński zawierzył macierzyńskiej opiece Maryi całą diecezją, a szczególnie tych, którzy są bez pracy, którzy znajdują się w obliczu bezrobocia, wszystkich, którzy przeżywają uczucie lęku przed przyszłością spowodowana brakiem mieszkania, bezradnością i opuszczeniem, a także wszystkich chorych i cierpiących.
W uroczystości koronacyjnej wziął też udział bp Piotr Libera, bp Alojzy Orszulik oraz biskupi z sąsiednich diecezji. Były tez reprezentowane władze wojewódzkie z wojewodą zachodniopomorskim Robertem Krupowiczem.
aktualizowano: 2013-01-29 15:53
Wszystkich rekordów:

Polecane:

Neoprezbiterzy 2019

W uroczystość św. Apostołów Piotra i Pawła,  29 czerwca 2019 r., Ksiądz Arcybiskup Andrzej Dzięga, Metropolita Szczecińsko-Kamieński udzielił święceń kapłańskich trzem diakonom Arcybiskupiego Wyższego Seminarium Duchownego w Szczecinie.

»

Boże Ciało w Szczecinie 2019

W Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej, Ksiądz Arcybiskup Metropolita Andrzej Dzięga przewodniczył międzyparafialnej procesji Bożego Ciała w Szczecinie. Uroczystości rozpoczęła Msza święta w Bazylice św. Jana Chrzciciela, której przewodniczył Biskup Antoni Stankiewicz, emerytowany Dziekan Roty Rzymskiej, homilię zaś wygłosił Biskup Henryk Wejman. Procesja przeszła od Bazyliki św. Jan Chrzciciela do Bazyliki Archikatedralnej św. Jakuba Apostoła następującymi ulicami: Bogurodzicy, św. Wojciecha, pl. Zwycięstwa, Brama Portowa, Kard. Wyszyńskiego, Sołtysia i Grodzka. Na zakończenie procesji eucharystycznej Ksiądz Arcybiskuap Metroplita odprawił Mszę świętą w Bazylice Archikatedralnej.

Zdjęcia: Juliusz Samborski

»

Archidiecezja Szczecińsko-Kamieńska buduje szkołę i kościół na Madagaskarze

Papieskie Dzieła Misyjne Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej ogłosiły 12 czerwca 2019 r. nowy projekt misyjny. Jest nim wotum wdzięczności za zbliżające się 50-lecie istnienia Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej w postaci wybudowania szkoły i kościoła na Madagaskarze (misja Befasy, na terenie obszaru Misokitsy).

 

»

Msze św., kościoły

Społeczność

projektowanie stron www szczecin, design, strony dla parafii

Kuria Metropolitalna Szczecińsko-Kamieńska

ul. Papieża Pawła VI nr 4 71-459 Szczecin, tel. +48/91-45-42-292, fax +48/91-45-36-908 2015 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone / Polityka prywatności