1
15 września w Sanktuarium Nadodrzańskiej Królowej Pokoju w Siekierkach odbyła się III Pielgrzymka Samorządowców Województwa Zachodniopomorskiego. Głównym tematem rozważań i konferencji była w tym roku refleksja nad samorządnością i godnym sprawowaniem władzy.
Od początku budowania ładu społecznego i publicznego w dziejach świata istniał dualizm władzy. Zawsze byli ci, którzy rządzili i ci, którzy byli poddanymi. Ten podział wiąże się ze stanowieniem władzy i jej realizacją w konkrecie. Współcześnie, polski układ władzy nacechowany jest samorządnością lokalną, która jest owocem demokratycznej transformacji ustrojowej. Refleksji nad samorządnością poświęcona była już III Pielgrzymka Samorządowców Województwa Zachodniopomorskiego, która miała miejsce 15 września w Sanktuarium Nadodrzańskiej Królowej Pokoju w Siekierkach.
U stóp Maryi królującej na siekierkowskim wzgórzu zgromadzili się przedstawiciele różnych stopni władzy – od wojewódzkiej poprzez powiatową aż do najniższego szczebla wiążącego się z gminą. Pielgrzymki te w swojej głębokiej naturze mają najpierw na celu wspólnotowe spotkanie tych, którzy uzyskali społeczny mandat ku pełnieniu władzy a po wtóre związane są z zamyśleniem nad godnością pełnienia służebnej władzy. Właśnie ten wymiar władzy, po modlitwie wstępnej i wprowadzeniu w atmosferę pielgrzymki przez kustosza sanktuarium ks. Bogdana Przybysza, stał się podstawą konferencji, którą wygłosił ks. Kan. Janusz Szczepaniak – Ojciec Duchowny AWSD w Szczecinie. Tematem konferencji była kwestia: „ Sprawowanie władzy, jako łaska wiary dana i zadana”. Wychodząc od podstaw biblijnych prelegent starał się mocno zaakcentować fundamentalne prawdy dotyczące bycia człowiekiem, który decyduje czasem o losach i niemal życiu tych, dla których ma służyć. Przypomniał ks. J. Szczepaniak o biblijno – katechetycznych motywach godnego pełnienia jakiejkolwiek władzy. Treścią najistotniejszych wyznaczników władzy są chociażby takie filary jak: uczciwość, prawdomówność, pokora, pracowitość czy umiejętność przepraszania. Przy tej okazji wskazał także na zagrożenia wynikające z tego, że ktoś, mimo iż został wybrany, aby ofiarować siebie dla innych nadużywa jednak swojej władzy. Z władzą, więc mogą się wiązać pycha, chciwość, zazdrość i zawiść. Wszystkie te negatywne cechy zostały gruntownie omówione ze wskazaniem na aspekt moralny jak i egzystencjalny.
Koncelebrowaną Mszę świętą w asyście 10 kapłanów sprawował ks. bp. Błażej Kruszyłowicz. W Słowie Bożym przypominając o przypadającym w tym dniu wspomnieniu NMP Bolesnej mocno położył na serca słuchaczy ważny motyw godności bycia wybranym do służby drugiemu człowiekowi. Akcentował odniesienie tej postawy do codziennej, wytrwałej posługi wobec społeczeństwa ukazując wybór Maryi do misji służby wobec bliźniego. To w niej warto odnaleźć wzorzec do tego, by w ten szlachetny sposób sprawować jakikolwiek służebny urząd. Bardzo symboliczny wymiar miała procesja z darami, w której samorządowcy ofiarowali dla sanktuarium kolejne niezbędne wyposażenie liturgiczne a także przynieśli obraz śp. Ks. abp Kazimierza Majdańskiego, który został umieszczony na ścianie światy ni, niedaleko prezbiterium, tuż obok tablicy pamiątkowej, którą ufundował Sejmik Województwa Zachodniopomorskiego. Tablicę tę odsłonięto i poświęcono po zakończeniu Mszy świętej. Niezwykle cenna jest inskrypcja, która umieszczona została na tablicy a która zaczerpnięto z jednej z wielu homilii wygłoszonych tutaj przez założyciela tego sanktuarium: „ Trzeba żebyśmy się przyzwyczaili przychodzić tutaj do Siekierek z naszymi sprawami całego Pomorza. Prosimy Cię Maryjo, bądź z nami, bądź nam Matką, ucz nas miłości i wypraszaj nam pokój. Zmarłym, poległym za Ojczyznę i w obronie życia ludzkiego bądź Orędowniczką u Twojego Syna. Amen”. Ukoronowaniem zaś całej pielgrzymki samorządowców była wizyta na cmentarzu wojennym w Starych Łysogórkach, gdzie wspólnie odmówiono Koronkę do Miłosierdzia Bożego i oddano hołd żołnierzom spoczywającym w tym miejscu.
Tekst i zdjęcia: ks. Robert Gołębiowski
W Zespole Szkół Salezjańskich w Szczecinie, ul. Ku Słońcu, miało miejsce zorganizowane przez fundację Life Surfers charyzmatyczne VI Forum Ogień z Nieba, we współpracy z ruchami i stowarzyszeniami naszej Archidiecezji.
»Dnia 31 października 2024 r. ulicami Szczecina po raz kolejny przeszła procesja z relikwiami świętych i błogosławionych.
»We wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych, zwanych potocznie Zaduszkami, tradycyjnie odbyła się w Świnoujściu szczególna modlitwa za tych, którzy nie powrócili z mórz i oceanów. Mszy świętej w kościele pw. Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Morza oraz modlitwie nad morskim brzegiem przewodniczył Ksiądz Arcybiskup Wiesław Śmigiel. Podczas modlitwy odczytano nazwy statków na których zginęli polscy marynarze, rybacy i żołnierze. Pamięć o ofiarach symbolizował wielki krzyż ułożony ze zniczy na plaży.
Zdjęcia: Daniel Szysz