1
Jubileuszowa, 20. Szczecińska Pielgrzymka Rowerowa dotarła na Jasną Górę w niedzielę, 17 lipca. Była ona rekordowa pod względem zarówno ilości uczestników (310 osób), jak i długości trasy (grupa z Łukecina nawet 700 km). Wiek pielgrzymów był bardzo zróżnicowany od 8 do78 lat.
Pielgrzymka rozpoczęła się 9 lipca pod krzyżem znajdującym się pod klasztorem OO. Paulinów nad morzem, w Łukęcinie. W poniedziałek, 11 lipca pielgrzymka wyruszyła ze Szczecina. Uroczyste rozpoczęcie odbyło się podczas Mszy św. w szczecińskiej katedrze św. Jakuba. Eucharystię celebrował Biskup Marian Błażej Kruszyłowicz.
Trasa pielgrzymki wiodła przez Barlinek, Rokitno, Obrę, Górę, Trzebnicę, Kluczbork. Pątnicy przejeżdżali średnio ok 100 km dziennie w dziewiętnastu grupach, dobranych pod względem wieku i kondycji fizycznej.
Na trasie pielgrzymki w Sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie uczestniczyli w uroczystej Mszy Świętej prymicyjnej ks. Bartosza Rajewskiego. Jak sam przyznaje, na jego powołanie kapłańskie wpłynęło uczestnictwo w pielgrzymkach rowerowych, na które nieprzerwanie jeździł już od 14-tego roku życia.
Z okazji jubileuszu dwudziestolecia trasa pielgrzymki została nieco zmodyfikowana i wiodła w tym roku przez Świebodzin. W programie znalazło się spotkanie z ks. prałatem Sylwestrem Zawadzkim, inicjatorem powstania pomnikiem Chrystusa Króla. Przedstawił on historię budowy tego pomnika, który należy do największych tego typu obiektów na świecie.
W przepięknym klasztorze w Trzebnicy pielgrzymi korzystali z gościnności Kongregacji Sióstr Miłosierdzia św. Karola Boromeusza. Następnego dna rano uczestniczyli we Mszy Świętej przy relikwiach św. Jadwigi Śląskiej, założycielki zgromadzenia Boromeuszek w Polsce.
Po dotarciu na Jasną Górę, podczas swojej uroczystej Mszy Świętej o godz. 17.00, pielgrzymi rowerowi złożyli na ołtarzu pod Cudownym Obrazem księgę intencji, z którymi zmierzali w tym roku. Eucharystii przewodniczył ks. Paweł Niewiadomski, natomiast homilię wygłosił ks. Adam Krzykała.
„Tutaj czujemy się tak samo, jak czuł się Mojżesz na pustyni, kiedy Jahwe mówił do niego: ‘zdejmij sandały’. Bo to miejsce, ziemia, po której chodzisz jest święta – mówił ks. Adam Krzykała podczas homilii - I człowiek tego doświadcza tutaj od młodych lat, kiedy pielgrzymuje czy na rowerze, czy pieszo, czy niewiadomo jeszcze czym. Ziemia, po której stąpamy jest święta, uświęcona królami, władcami tego świata, i oto stajesz ty, władca swego życia. To, co masz najcenniejszego, to jest twoje życie, nie masz cenniejszego daru, jesteś władcą swojego życia i jako władca stajesz na tej ziemi, by spojrzeć na to oblicze nieodgadnione, w którym to obliczu odnajdziesz wszystko, tylko trzeba się dobrze przyjrzeć”.
Część z uczestników z Częstochowy udała się dalej do Zakopanego, aby zakończyć pielgrzymowanie pod krzyżem na Giewoncie, zamykając swoistą trasę „od Bałtyku po gór szczyty”.
Główną intencją tegorocznej pielgrzymki była modlitwa o świętość rodzin. Te swoiste rekolekcje w drodze były znakomitym czasem kontemplacji, modlitwy, wyciszenia i służby bliźniemu.
Szczecińska Rowerowa Pielgrzymka na Jasną Górę należy do najstarszych pielgrzymek rowerowych w Polsce. Co roku rośnie liczba jej uczestników. Biorą w niej udział nie tylko pielgrzymi z województwa zachodniopomorskiego, ale specjalnie przyjeżdżają na nią rowerzyści z innych części kraju, i nawet z zagranicy. W tym roku uczestniczył w niej także specjalny gość - ksiądz misjonarz z Afryki (Kongo).
Znany jest już termin przyszłorocznej pielgrzymki. Odbędzie się ona w dniach 9-15 lipca 2012 roku.
/z relacji Biura Prasowego Jasnej Góry/
Arcybiskup Wiesław Śmigiel zainaugurował i poprowadził kolejny, szczeciński Orszak Trzech Króli, który przeszedł ulicami miasta, pomimo niesprzyjającej pogody, tradycyjną trasą od urzędu miasta aleją Jana Pawła II.
»Wydział Duszpasterstwa Rodzin Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej przy współpracy z Wydziałem Teologicznym US oraz Polskim Stowarzyszeniem Nauczycieli Naturalnego Planowania Rodziny zaprasza na cykl wykładów i zajęć warsztatowych w ramach Studium Życia Rodzinnego Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej.
»Rok Jubileuszowy rozpoczęto w Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej w miejscu pierwszego kościoła zbudowanego po misji św. Ottona w miejscu dzisiejszego Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. Było też uroczyste przejście przez otwarte drzwi katedry. „Niech ten rok będzie okazją do zmiany życia na lepsze”- mówił arcybiskup Wiesław Śmigiel w czasie mszy św. w Bazylice Archikatedralnej św. Jakuba.
Zdjęcia: Adam Szewczyk