1 Pielgrzymi rowerowi ze Szczecina dotarli na Jasną Górę | Kościół Szczecińsko-kamieński
Niedziela, 28 kwietnia 2024 r. imieniny: Bogny, Walerii, Witalisa IV Niedziela okresu wielkanocnego | Wspomnienie dowolne Św. Piotra Chanela, św. Ludwika Marii Grignion de Monfort

Katedra na żywo

wiecej ...

Fundusze europejskie Wydział Wychowania Katolickiego Wydział Duszpasterstwa Rodzin Ochrona dzieci i młodzieży Duszpasterstwo ministrantów Archidiecezjalne forum pastoralne Apostolat Chorych

Polecamy:

WSPÓLNOTY

WSPÓLNOTY 18 lipca 2011 18:57 wyświetleń: 8191 ks. S. Zyga

Pielgrzymi rowerowi ze Szczecina dotarli na Jasną Górę

Jubileuszowa, 20. Szczecińska Pielgrzymka Rowerowa dotarła na Jasną Górę w niedzielę, 17 lipca. Była ona rekordowa pod względem zarówno ilości uczestników (310 osób), jak i długości trasy (grupa z Łukecina nawet 700 km). Wiek pielgrzymów był bardzo zróżnicowany od 8 do78 lat.

 

Pielgrzymka rozpoczęła się 9 lipca pod krzyżem znajdującym się pod klasztorem OO. Paulinów nad morzem, w Łukęcinie. W poniedziałek, 11 lipca pielgrzymka wyruszyła ze Szczecina. Uroczyste rozpoczęcie odbyło się podczas Mszy św. w szczecińskiej katedrze św. Jakuba. Eucharystię celebrował Biskup Marian Błażej Kruszyłowicz.

Trasa pielgrzymki wiodła przez Barlinek, Rokitno, Obrę, Górę, Trzebnicę, Kluczbork. Pątnicy przejeżdżali średnio ok 100 km dziennie w dziewiętnastu grupach, dobranych pod względem wieku i kondycji fizycznej.

Na trasie pielgrzymki w Sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie uczestniczyli w uroczystej Mszy Świętej prymicyjnej ks. Bartosza Rajewskiego. Jak sam przyznaje, na jego powołanie kapłańskie wpłynęło uczestnictwo w pielgrzymkach rowerowych, na które nieprzerwanie jeździł już od 14-tego roku życia.

Z okazji jubileuszu dwudziestolecia trasa pielgrzymki została nieco zmodyfikowana i wiodła w tym roku przez Świebodzin. W programie znalazło się spotkanie z ks. prałatem Sylwestrem Zawadzkim, inicjatorem powstania pomnikiem Chrystusa Króla. Przedstawił on historię budowy tego pomnika, który należy do największych tego typu obiektów na świecie.

W przepięknym klasztorze w Trzebnicy pielgrzymi korzystali z gościnności Kongregacji Sióstr Miłosierdzia św. Karola Boromeusza. Następnego dna rano uczestniczyli we Mszy Świętej przy relikwiach św. Jadwigi Śląskiej, założycielki zgromadzenia Boromeuszek w Polsce.

Po dotarciu na Jasną Górę, podczas swojej uroczystej Mszy Świętej o godz. 17.00, pielgrzymi rowerowi złożyli na ołtarzu pod Cudownym Obrazem księgę intencji, z którymi zmierzali w tym roku. Eucharystii przewodniczył ks. Paweł Niewiadomski, natomiast homilię wygłosił ks. Adam Krzykała.

„Tutaj czujemy się tak samo, jak czuł się Mojżesz na pustyni, kiedy Jahwe mówił do niego: ‘zdejmij sandały’. Bo to miejsce, ziemia, po której chodzisz jest święta – mówił ks. Adam Krzykała podczas homilii - I człowiek tego doświadcza tutaj od młodych lat, kiedy pielgrzymuje czy na rowerze, czy pieszo, czy niewiadomo jeszcze czym. Ziemia, po której stąpamy jest święta, uświęcona królami, władcami tego świata, i oto stajesz ty, władca swego życia. To, co masz najcenniejszego, to jest twoje życie, nie masz cenniejszego daru, jesteś władcą swojego życia i jako władca stajesz na tej ziemi, by spojrzeć na to oblicze nieodgadnione, w którym to obliczu odnajdziesz wszystko, tylko trzeba się dobrze przyjrzeć”.

Część z uczestników z Częstochowy udała się dalej do Zakopanego, aby zakończyć pielgrzymowanie pod krzyżem na Giewoncie, zamykając swoistą trasę „od Bałtyku po gór szczyty”.

Główną intencją tegorocznej pielgrzymki była modlitwa o świętość rodzin. Te swoiste rekolekcje w drodze były znakomitym czasem kontemplacji, modlitwy, wyciszenia i służby bliźniemu.

Szczecińska Rowerowa Pielgrzymka na Jasną Górę należy do najstarszych pielgrzymek rowerowych w Polsce. Co roku rośnie liczba jej uczestników. Biorą w niej udział nie tylko pielgrzymi z województwa zachodniopomorskiego, ale specjalnie przyjeżdżają na nią rowerzyści z innych części kraju, i nawet z zagranicy. W tym roku uczestniczył w niej także specjalny gość - ksiądz misjonarz z Afryki (Kongo).

Znany jest już termin przyszłorocznej pielgrzymki. Odbędzie się ona w dniach 9-15 lipca 2012 roku.

 

 

/z relacji Biura Prasowego Jasnej Góry/

aktualizowano: 2011-08-18 23:33
Wszystkich rekordów:

Polecane:

Marsz dla Życia 2024

W niedzielę 14 kwietnia 2024 r., z Jasnych Błoni w Szczecinie do Bazylika Archikatedralnej przeszedł Marsz dla Życia pod hasłem: "Życie nie zna granic". Uczestnicy nieśli przepisany na płótno dokument papieski, adhortację Jana Pawła II "Ecclesia in Europa". Na zakończenie Marszu, w Bazylice Archikatedralnej, uczestniczący w Marszu administrator apostolski, Biskup Zbigniew Zieliński odprawiona Msza święta, z możliwością podjęcia Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego.

Zdjęcia: Małgorzata Machowska-Szewczyk

 

»

Słowo i życzenia Biskupa Zbigniewa Zielińskiego na Wielkanoc 2024

Słowo i życzenia Biskupa Zbigniewa Zielińskiego, Administratora Apostolskiego Archidecezji Szczecińsko-Kamieńskiej, na Uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego 2024.

»

Liturgia Męki Pańskiej - Wielki Piątek 2024

W wielkopiątkowy wieczór Biskup Zbigniew Zieliński przewodniczył Liturgii Męki Pańskiej w Bazylice Archikatedralnej w Szczecinie. Centralnym punktem celebracji jest adoracja Krzyża Świętego, poprzedzona odśpiewaniem Pasji wg św. Jana Ewangelisty. Tego dnia nie sprawuje się Mszy świętej, a po liturgii, w uroczystej procesji, przenosi się Najświętszy Sakrament w monstrancji do symbolicznego Bożego grobu.

Zdjęcia: Jakub Józefowicz

 

 

»

Msze św., kościoły

Społeczność

projektowanie stron www szczecin, design, strony dla parafii

Kuria Metropolitalna Szczecińsko-Kamieńska

ul. Papieża Pawła VI nr 4 71-459 Szczecin, tel. +48/91-45-42-292, fax +48/91-45-36-908 2015 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone / Polityka prywatności