1
Słowo Księdza Arcybiskupa Andrzeja Dzięgi, Metropolity Szczecińsko-Kamieńskiego w związku z Deklaracją wiary lekarzy katolickich i studentów medycyny w przedmiocie płciowości i płodności ludzkiej, podpisaną przez kilka tysięcy lekarzy polskich.
OŚWIADCZENIE
Pragnę podziękować i pogratulować kilkudziesięciu lekarzom z naszej Archidiecezji, którzy – nie mając formalnego obowiązku w tym zakresie – wraz z kilkoma tysiącami lekarzy, pielęgniarek i farmaceutów z całej Polski zechcieli jednak dać dodatkowe, zewnętrzne świadectwo swojej osobistej wiary oraz płynących z niej powinności sumienia, i złożyli swoje podpisy pod dokumentem: Deklaracja wiary lekarzy katolickich i studentów medycyny w przedmiocie płciowości i płodności ludzkiej.
W niekatolickich mediach dokument ten wywołał w ostatnich dniach ostrą dyskusję oraz krytykę. Podstawą tej krytyki jest lansowana ostatnio w Polsce niebezpieczna teza, iż każdy lekarz musi wykonywać wszystkie zabiegi i procedury medyczne, dopuszczone prawem państwowym, o których wykonanie jest poproszony przez pacjenta, lub którego wykonanie jest mu zlecone przez pracodawcę, a jeśli odmawia, sam musi wskazać kolegę, który tej czynności dokona.
Wszystkim mniej zorientowanym przypominam, że we wspomnianym dokumencie lekarze ci podpisali jedynie zobowiązanie, iż będą konsekwentnie leczyli swoich pacjentów, czyli będą chronili życie i zdrowie każdego człowieka od poczęcia (co w praktyce oznacza: od momentu medycznego stwierdzenia zaistnienia życia człowieka) aż do jego naturalnej śmierci. Lekarze ci potwierdzają jednocześnie wolę stosowania niezmiennej od wieków podstawowej zasady etyki lekarskiej, iż nie będą świadomie współdziałać w zadawaniu śmierci komukolwiek, także przez podawanie środków śmiercionośnych, chociażby wpisane były one niesłusznie na listę lekarstw. Takie stanowisko, samo w sobie bardzo słuszne i oczywiste dla ogółu lekarzy, sygnatariusze dokumentu wspierają dodatkowo faktem wyznawania wiary katolickiej oraz przyjęcia rozumnej, zgodnej z nauką chrześcijańską, koncepcji człowieka.
Tak zwana klauzula sumienia, czyli prawna gwarancja wolności lekarza do odmowy zadawania śmierci, musi być respektowana przez każdy system mądrego prawa. Lekarze, pielęgniarki, położne, farmaceuci i wszyscy, od których zależy medyczna ochrona zdrowia i życia ludzkiego, mają prawo także do jej konsekwentnego stosowania w Polsce.
Modlę się za Was, nasi kochani lekarze i dziękuję Wam wszystkim za mądrość i za odwagę. Modlę się też za wszystkich, od których zależy promulgowanie oraz interpretacja prawa w Polsce, aby nie bali się być ludźmi dobrymi i mądrymi.
/-/ + Andrzej Dzięga
Arcybiskup Metropolita
Szczecińsko-Kamieński
Szczecin, dnia 31 maja 2014 roku
Arcybiskup Wiesław Śmigiel zainaugurował i poprowadził kolejny, szczeciński Orszak Trzech Króli, który przeszedł ulicami miasta, pomimo niesprzyjającej pogody, tradycyjną trasą od urzędu miasta aleją Jana Pawła II.
»Wydział Duszpasterstwa Rodzin Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej przy współpracy z Wydziałem Teologicznym US oraz Polskim Stowarzyszeniem Nauczycieli Naturalnego Planowania Rodziny zaprasza na cykl wykładów i zajęć warsztatowych w ramach Studium Życia Rodzinnego Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej.
»Rok Jubileuszowy rozpoczęto w Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej w miejscu pierwszego kościoła zbudowanego po misji św. Ottona w miejscu dzisiejszego Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. Było też uroczyste przejście przez otwarte drzwi katedry. „Niech ten rok będzie okazją do zmiany życia na lepsze”- mówił arcybiskup Wiesław Śmigiel w czasie mszy św. w Bazylice Archikatedralnej św. Jakuba.
Zdjęcia: Adam Szewczyk