1
Ulicami niemal 180 miast - w tym w Szczecinie - 6 stycznia 2014 przeszły Orszaki Trzech Króli. Szczeciński Orszak ropocznie się o godz. 12:00 na Placu Armi Krajowej. Świąteczne pochody odbędą się także poza granicami Polski: w Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych czy we Włoszech. W roku ubiegłym uroczystość Objawienia Pańskiego świętowało na ulicach ponad 200 tys. osób w 92 miejscowościach.
Zobacz tegoroczną galerię zdjęć
Zobacz również relacje innych mediów
Zobacz galerie zdjęć z poprzenich Szczecińskich Orszaków: 2011, 2012 i 2013
Orszak Trzech Króli 2014 był czwartym w skali ogólnopolskiej. W pierwszym - w 2011 roku - wzięło udział sześć miast. W kolejnym roku były to już 24 miejscowości, natomiast w roku ubiegłym pochody przeszły przez 92 miasta, miasteczka i wsie. Piotr Wysocki z Fundacji Orszak Trzech Króli wyjaśnił, że ideą wydarzenia jest pokazanie tego, co w chrześcijaństwie najlepsze, a więc otwartości na innych. „To jest dzień, w którym każdy może przyjść do stajenki poznać Jezusa Chrystusa, pokłonić się Mu, być może się nawrócić albo po prostu miło spędzić czas z innymi, śpiewając przy okazji kolędy” - stwierdził Wysocki. Na obywatelski charakter Orszaków zwrócił z kolei uwagę prezes Fundacji Orszak Trzech Króli Maciej Marchewicz. „To inicjatywa oddolna, nie tworzymy żadnej struktury, która sztywno wpływa na Orszaki w całej Polsce. Orszaki są przez nas wspomagane, ale największą siłą Orszaków są ich organizatorzy” - powiedział.
W tym roku Orszaki Trzech Króli przeszły ulicami aż 180 miejscowości. Po raz drugi w historii pochody odbyły się także poza granicami kraju: w Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych, Włoszech, na Ukrainie, w Niemczech. Był też Orszak transgraniczny, który wyruszył z Goerlitz do Zgorzelca. Każda miejscowość, która chciała włączyć się w Orszak, otrzymała od Fundacji materiały: śpiewniki, korony oraz scenariusz przemarszu. Na tegoroczne motto scenariusza wybrano słowa „Wiele dróg prowadzi do Boga: Dobro, Prawda, Piękno”, inspirowane jednym z kazań bożonarodzeniowych bł. Jana Pawła II. By wszystko przebiegało jednak w jak najlepszym porządku, od połowy października trwały specjalne szkolenia dla miast organizatorów. Poszczególne miejscowości mają jednak pełną dowolność w wykorzystaniu zaproponowanego materiału. Na Dolnym Śląsku Trzej Królowie przyjechali na motocyklach, w Katowicach pojawili się templariusze i bożogrobcy, w Gdańsku samuraje i wikingowie. W Płocku pochód miał charakter ekumeniczny, dołączyli do niego wierni wspólnoty prawosławnej. Przed dwoma tygodniami rozstrzygnięto ogólnopolski konkurs na wielbłąda. Głosy można było oddawać w internecie, a miejscowość, która otrzymała ich najwięcej, otrzymywała od Fundacji gwarancję, że na miejscu pojawi się para wielbłądów z Cyrku Zalewski. Zwyciężyły Dziemiany na Kaszubach oraz Rzeszów. 6 stycznia Orszak pojawił się nawet na placu św. Piotra w Watykanie. Na miejscu wolontariusze Fundacji Orszak Trzech Króli rozdali uczestnikom południowej modlitwy „Anioł Pański” 10 tys. koron.
Orszak to także programy edukacyjne. W kilku miastach powstały kluby rycerskie, organizowane są spotkania z misjonarzami, odbywa się także zbiórka makulatury, dzięki czemu będzie można wybudować studnię w Sudanie Południowym. Prócz tego organizowane są konkursy: fotograficzne i szopek. W Warszawie 5 i 6 stycznia odbywać się będą nawet gry miejskie. „Kacper” - przeznaczona dla najmłodszych, „Melchior” - dla gimnazjalistów oraz „Baltazar” - dla licealistów i studentów. Od trzech edycji w ramach Orszaku odbywa się zbiórka na rzecz programu stypendialnego Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. W roku ubiegłym taka zbiórka prowadzona była w 12 miastach, dzięki czemu udało się zebrać 40 tys. zł - poinformował ks. Dariusz Kowalczyk, członek zarządu Fundacji DNT. Tym razem zbiórka odbywała się będzie w 22 miejscowościach. Fundacja Orszak Trzech Króli szacuje, że w roku ubiegłym w świątecznych pochodach w 92. miejscowościach wzięło udział ponad 200 tys. osób - w samej tylko Warszawie ok. 45 tys. Tym razem liczba to może być dwukrotnie wyższa.
/źródło: KAI/
Arcybiskup Wiesław Śmigiel zainaugurował i poprowadził kolejny, szczeciński Orszak Trzech Króli, który przeszedł ulicami miasta, pomimo niesprzyjającej pogody, tradycyjną trasą od urzędu miasta aleją Jana Pawła II.
»Wydział Duszpasterstwa Rodzin Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej przy współpracy z Wydziałem Teologicznym US oraz Polskim Stowarzyszeniem Nauczycieli Naturalnego Planowania Rodziny zaprasza na cykl wykładów i zajęć warsztatowych w ramach Studium Życia Rodzinnego Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej.
»Rok Jubileuszowy rozpoczęto w Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej w miejscu pierwszego kościoła zbudowanego po misji św. Ottona w miejscu dzisiejszego Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. Było też uroczyste przejście przez otwarte drzwi katedry. „Niech ten rok będzie okazją do zmiany życia na lepsze”- mówił arcybiskup Wiesław Śmigiel w czasie mszy św. w Bazylice Archikatedralnej św. Jakuba.
Zdjęcia: Adam Szewczyk