1
O CHRZCIE W WIEKU DOROSŁYM SŁÓW KILKA
Często słyszy się o osobach, które demonstracyjnie opuszczają Kościół. „Apostata”, czyli człowiek, który w wieku dorosłym na własne życzenie wypisał się z Kościoła, to słówko ostatnio bardzo modne. Rzadko natomiast mówi się o tym, że są tacy dorośli, którzy świadomie podejmują drogę wejścia do Kościoła przez decyzję przyjęcia sakramentów inicjacji chrześcijańskiej (czyli chrztu, bierzmowania i Eucharystii). Dziś więc trochę o nich.
Każdy człowiek ma swoją drogę do Boga - są na niej różni ludzie, wydarzenia, miejsca szczególnie ważne, ale tak naprawdę dla każdego tą Drogą jest Jezus Chrystus prawdziwie obecny w sakramentach Kościoła. Kiedy dorosła osoba przychodzi prosić o chrzest, towarzyszą jej różne motywacje. Każda z nich jest dobra na początek. A później zaczyna się przygoda budowania relacji z Bogiem przez spotkania na katechezach wspólnych i indywidualnych, a przede wszystkim przez życie liczące się z Bożym Prawem – Prawem Miłości.
Katechumenat – czyli przygotowanie dorosłych do sakramentów inicjacji chrześcijańskiej – dzieli się na etapy. Pierwszym z nich jest prekatechumenat, czyli odkrywanie śladów Boga w dotychczasowym życiu. Na jakim poziomie jesteśmy: czy wierzymy w Boga, w Jego istnienie, czy wierzymy Bogu? A jest różnica! Czy wierzymy w Chrystusa, czy wierzymy Chrystusowi? Czy wierzymy w Kościół, czy wierzymy Kościołowi? Łącznikiem pomiędzy pierwszym i drugim etapem jest obrzęd przyjęcia do katechumenatu. W czasie tego obrzędu kandydat wzmacnia swoją osobistą wiarę, wiarą otrzymaną od Boga w Kościele. Przez naznaczenie znakiem krzyża zostaje włączony we wspólnotę Kościoła. Można go porównać do poczętego dziecka, które jeszcze się nie urodziło, ale już żyje i karmi się tym, co matka mu podaje do jedzenia – oczywiście w formie dla niego łatwo strawnej. Głównym pokarmem katechumenów jest Ewangelia, z której mają poznawać Jezusa, by móc Go naśladować. Ten okres trwa przynajmniej od Adwentu do Wielkiego Postu. Czasem jest przedłużany przez kolejne lata, by nie „wylać dziecka z kąpielą” i dać tyle czasu, ile każdy potrzebuje.
Na początku Wielkiego Postu Kościół z radością ogłasza imiona tych, którzy w najbliższą Wigilię Paschalną „narodzą się z wody i z Ducha”. Ma to miejsce w czasie obrzędu wybrania. Później już coraz intensywniejsze przygotowanie do „nowych narodzin”, w którym Kościół jako troskliwa Matka daje wybranym to, co ma najcenniejszego: Credo i Modlitwę Pańską.
Jeszcze tylko radosna Wielka Noc i zaczyna się nowe życie…
Życie w wolności dziecka Bożego, w Łasce, która pozwala wejść w świat Boga przez pełne uczestniczenie w Eucharystii i Liturgii Kościoła, życie pełne przygód polegających na szukaniu i odnajdywaniu woli Boga.
W czasie tego przygotowania chrześcijanie, słuchając swojego serca, uczą się stawiać Bogu pytania i cierpliwie czekać na odpowiedzi, budują relację, w której mogą odnaleźć pełne przyjęcie i siłę do stawania się coraz bardziej podobnym do Jezusa, by u kresu tej drogi – w chwili śmierci – usłyszeć z ust Ojca, że miłuje w nich to, co umiłował w swoim Synu.
Dlatego serdecznie zachęcamy tych, którzy chcą się przygotować do przyjęcia sakramentów chrztu, bierzmowania i Eucharystii do kontaktu z naszym Ośrodkiem Katechumenalnym. Wszelkie dane kontaktowe znajdują się na stronie internetowej: katechumenat.szczecin.pl Dla nas, ochrzczonych, towarzyszenie katechumenom jest również szansą dotarcia do skarbów, które złożył w nas nasz chrzest.
Odwagi! Wielu przeszło już tę drogę i są dziś zwykłymi – niezwykłymi chrześcijanami – ludźmi Chrystusa.
Arcybiskup Wiesław Śmigiel zainaugurował i poprowadził kolejny, szczeciński Orszak Trzech Króli, który przeszedł ulicami miasta, pomimo niesprzyjającej pogody, tradycyjną trasą od urzędu miasta aleją Jana Pawła II.
»Wydział Duszpasterstwa Rodzin Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej przy współpracy z Wydziałem Teologicznym US oraz Polskim Stowarzyszeniem Nauczycieli Naturalnego Planowania Rodziny zaprasza na cykl wykładów i zajęć warsztatowych w ramach Studium Życia Rodzinnego Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej.
»Rok Jubileuszowy rozpoczęto w Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej w miejscu pierwszego kościoła zbudowanego po misji św. Ottona w miejscu dzisiejszego Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. Było też uroczyste przejście przez otwarte drzwi katedry. „Niech ten rok będzie okazją do zmiany życia na lepsze”- mówił arcybiskup Wiesław Śmigiel w czasie mszy św. w Bazylice Archikatedralnej św. Jakuba.
Zdjęcia: Adam Szewczyk