Ojciec Święty zlecił Ks. Arcybiskupowi Zygmuntowi Kamińskiemu posługę w charakterze Administratora Apostolskiego Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej od chwili ogłoszenia nominacji następcy do czasu kanonicznego objęcia przez Arcybiskupa Nominata urzędu biskupa diecezjalnego w Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej.
Wiadomość ta została ogłoszona przez Arcybiskupa Zygmunta Kamińskiego na dniu skupienia duchowieństwa archidiecezji w seminarium duchownym w Szczecinie o godz. 12.00 w sobotę 21 lutego br.
Biskup Andrzej Dzięga urodził się 14 grudnia 1952 roku w Radzyniu Podlaskim w rodzinie rolniczej. W 1971 roku rozpoczął studia w Wyższym Seminarium Duchownym w Siedlcach, które ukończył przyjmując w 1977 roku święcenia kapłańskie z rąk bp. Jana Mazura.
Po święceniach pracował w Diecezji Siedleckiej jako wikariusz parafialny w Malowej Górze i Radoryżu. W latach 1978-1980 był słuchaczem Zaocznego Studium Pastoralnego na KUL.
W roku 1982 został skierowany do odbycia studiów stacjonarnych na Wydziale Prawa Kanonicznego KUL. Licencjat uzyskał w roku 1985 na podstawie rozprawy Proces ustny w prawie kanonicznym Katolickich Kościołów Wschodnich, pisanej pod kierunkiem ks. prof. dr hab. Edmunda Przekopa. W roku 1988 uzyskał stopień naukowy doktora nauk prawnych w zakresie prawa kanonicznego na podstawie rozprawy Recepcja myśli Giuseppe Chiovendy w kościelnym procesie ustnym przygotowanej pod kierunkiem ks. prof. dr. hab. Jerzego Grzywacza. Od 1 września 1989 roku został skierowany do pracy naukowo-dydaktycznej w KUL.
Przed otrzymaniem sakry biskupiej pełnił następujące funkcje kościelne:
- 1987-1989: notariusz Sądu Biskupiego Siedleckiego;
- 1989-1991: wicepostulator w procesie beatyfikacyjnym Męczenników Podlaskich;
- 1989-2002: sędzia Sądu Biskupiego Siedleckiego;
- 1992-1995: Kanclerz Kurii Biskupiej Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego w Warszawie;
- 1993-2002: wikariusz sądowy Biskupa Drohiczyńskiego;
- 1994-1997: Promotor Pierwszego Synodu Diecezji Drohiczyńskiej.
W 1995 roku na podstawie rozprawy habilitacyjnej Strony sporu w kanonicznym procesie o nieważność małżeństwa uzyskał stopień naukowy doktora habilitowanego nauk prawnych w zakresie prawa kanonicznego. Od 1998 roku jest profesorem KUL. Prowadzi zajęcia z zakresu kościelnego prawa procesowego oraz polskiego prawa rodzinnego. W latach 1996-2008 Kierownik Katedry Kościelnego Prawa Procesowego. Od roku 1996 pełnił funkcję prodziekana, a później dziekana Wydziału Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji KUL.
7 października 2002 roku Ojciec Święty Jan Paweł II mianował go Biskupem Sandomierskim. Ingres do katedry sandomierskiej i święcenia biskupie odbyły się 24 listopada 2002 roku. Jako dewizę swojej posługi biskupiej przyjął słowa: Dominus Jesus (Panem jest Jezus).
W Konferencji Episkopatu Polski pełni następujące funkcje:
- Przewodniczący Rady Prawnej KEP;
- Członek Komisji Wspólnej Przedstawicieli Rządu Rzeczpospolitej Polskiej i Konferencji Episkopatu Polski;
- Członek Rady Stałej KEP;
- Członek Zespołu ds. Duszpasterskiej Troski o Radio Maryja;
- Członek Komisji Mieszanej: Biskupi - Wyżsi Przełożeni Zakonni;
- Członek Komisji Rewizyjnej;
- Członek Rady ds. Rodziny.