1
W adwentową noc z 14 na 15 grudnia br. kilkaset osób wzięło udział w nocnym czuwaniu młodych archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej, które miało miejsce w kościele Arcybiskupiego WYższego Seminarium Duchownego w Szczecinie. Na modlitwie była też reprezentacja Pomorza Zachodniego, która udaje się w styczniu na Światowe Dni Młodzieży do Panamy.
Tegoroczne czuwania w głównej mierze związane są z zakończonym już w Rzymie Synodem Biskupów, który poświęcony był w sposób szczególny młodzieży, wierze i rozeznawaniu powołania. Na początku spotkania s. Gracjana Woroniak – Uczennica Krzyża, powitała wszystkich przybyłych i wprowadziła w temat spotkania: „Wiara”. Następnie zostały wprowadzone relikwie patrona młodzieży – św. Stanisława Kostki, które przywiozła młodzież z parafii pw. św. Piotra z Międzyzdrojów. Później odśpiewaliśmy wspólnie Akatyst – starożytną pieśń ku czci NMP Bogurodzicy.
Po modlitewnym śpiewie odbyła się konferencja, którą poprowadził gość specjalny spotknia – bp warszawsko-praski Marek Solarczyk, który odpowiada w Episkopacie Polskim za młodzież i był uczestnikiem Synodu Biskupów w Rzymie. Bp Marek jako jedyny z grona polskich biskupów uczy jeszcze w szkole katechezy i bardzo ceni sobie możliwość takiego kontaktu z młodzieżą. Jak sam mówił, uczy jej nieprzerwanie od 26 lat. „Za każdym razem – a uczę obecnie III klasę gimnazjum –moje czwartkowe lekcje i dwie godziny z nimi to naprawdę niesamowite doświadczenie. Każdy dzień, każde spotkanie jest naprawdę wyjątkowe. Oni wiele rzeczy mnie uczą i ufam, że ja też będę potrafił nauczyć ich wielu rzeczy” - powiedział z uśmiechem na twarzy biskup katecheta, który jest też aktywny w mediach społecznościowych. Odpowiadał także żywo i z humorem na pytania zadawane przez młodzież na karteczkach w czasie czuwania.
W trakcie spotkania specjalne błogosławieństwo otrzymało 14 młodych ludzi, którzy już w styczniu wyjadą do Panamy i spotkają się z papieżem Franciszkiem i młodzieżą z różnych zakątków świata. Wśród nich była Zosia z Kołobrzegu i Mateusz z Międzyzdrojów, którzy podzielili się swoimi oczekiwaniami: „Po pierwsze chcę umocnienia w wierze, traktuję ten wyjazd jako pielgrzymkę i chciałabym to przeżyć bardzo osobiście i szukać Pana Boga coraz bardziej w swoim życiu” – podkreślała Zosia. Natomiast jeden z najmłodszych uczestników wyjazdu – Mateusz, mówił: „Spodziewam się nawiązania nowych znajomości, ale też poczucia bardziej bliskości Pana Jezusa, spotkania z młodymi ze świata i Papieżem. Czuję, że to będzie wyjątkowe doświadczenie wiary i przyjaźni. To wszystko pięknie się łączy i bez tego nie byłoby Światowych Dni Młodzieży” - dodaje młody międzyzdrojanin. Z kolei ks. Marcin Szczodry – archidiecezjalny duszpasterz młodzieży mówił, iż „będzie to bardzo mocne doświadczenie Kościoła powszechnego. Światowe Dni Młodzieży są po to, żeby zakosztować tej powszechności, różnorodności, piękna, wielości kultur i języków, ale też tej jedności Kościoła zgromadzonego wokół następcy św. Piotra”. Jak wspomniał dalej, Polska grupa będzie najliczniejszą z Europy podczas ŚDM. Do Panamy wybiera się ponad 3 tys. młodych Polaków.
Po nabożeństwie „Posłania”, zostaliśmy zaproszeni do Adoracji Najświętszego Sakramentu i Spowiedzi św., aby dobrze przygotować się do świąt Bożego Narodzenia. Po duchowym umocnieniu czekał na nas nocny posiłek i taneczna integracja w holu seminaryjnym.
Punktem centralnym czuwania była uroczysta Msza św. Roratnia, której przewodniczył ks. bp Marek Solarczyk wraz z kapłanami – opiekunami młodzieży. W homilii celebrans zachęcił nas do odważnego dawania świadectwa wiary, wzajemnego wsparcia i otwartości na działanie Ducha Świętego.
Następne nocne czuwanie młodych odbędzie się 8 marca 2019 – po powrocie młodzieży z Panamy.
ks.Tomasz Tylutki
W Zespole Szkół Salezjańskich w Szczecinie, ul. Ku Słońcu, miało miejsce zorganizowane przez fundację Life Surfers charyzmatyczne VI Forum Ogień z Nieba, we współpracy z ruchami i stowarzyszeniami naszej Archidiecezji.
»Dnia 31 października 2024 r. ulicami Szczecina po raz kolejny przeszła procesja z relikwiami świętych i błogosławionych.
»We wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych, zwanych potocznie Zaduszkami, tradycyjnie odbyła się w Świnoujściu szczególna modlitwa za tych, którzy nie powrócili z mórz i oceanów. Mszy świętej w kościele pw. Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Morza oraz modlitwie nad morskim brzegiem przewodniczył Ksiądz Arcybiskup Wiesław Śmigiel. Podczas modlitwy odczytano nazwy statków na których zginęli polscy marynarze, rybacy i żołnierze. Pamięć o ofiarach symbolizował wielki krzyż ułożony ze zniczy na plaży.
Zdjęcia: Daniel Szysz