Wnioskując o nadanie Księdzu Piotrowi Prymie tego wyróżnienia Prezydent Szczecina p. Piotr Krzystek podkreślił, że „dzięki swemu zaangażowaniu i czynnemu udziałowi dał się poznać jako człowiek oddany sprawom najbardziej potrzebujących. Jestem przekonany, że uhonorowanie Księdza poprzez nadanie Medalu będzie wyrazem wyróżnienia i uznania przez Radę Miasta Szczecina człowieka, który swoje życie poświęca niosąc pomoc i nadzieję innym ludziom.”
Wręczenia Medalu odbędzie się w gabinecie Prezydenta Miasta Szczecina, a nie na sesji Rady Miasta ze względu na chorobę nowotworowa, z którą walczy ks. Piotr.
Również telewidzowie lokalnej TVP3, słuchacze Polskiego Radia Szczecin i czytelnicy szczecińskiego wydania Gazety Wyborczej, przyznali księdzu Piotrowi Prymie nagrodę Szczupaka za zasługi na polu działalności społecznej, potwierdzając tym samym słuszność decyzji Rady Miasta.
Gdy w roku 1991 dekretem Ks. Biskupa Kazimierza Majdańskiego został powołany CARITAS Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej, pierwszym dyrektorem został Ks. Piotr Pryma. Na przestrzeni 15 lat zbudował struktury działalności Caritas, którego celem jest niesienie pomocy drugiemu człowiekowi. By dotrzeć do jak największej ilości osób propagowała powołał Parafialnych Zespołów Caritas, które prowadzone są przez wolontariuszy przy współpracy z proboszczami parafii.
Był propagatorem opieki nad bezdomnymi. Podczas swej długoletniej służby utworzył Centrum Socjalne Caritas dla osób bezdomnych przy ul, Strzałowskiejw Szczecinie, w ramach którego działa już tylko w Szczecinie 10 schronisk i noclegowni dla bezdomnych obejmujące swoja opieka w roku 2006 1673 osoby i wydając 122.312 obiadów. Schroniska te są w stanie w okresie zimowym przyjąć ok. 600 osób na nocleg. Podobne instytucje powstają także poza Szczecinem.W Stargardzie Szczecińskim pomocą służy Ognisko św. Brata Alberta wraz z Domem Opieki św. Józefa w Witkowie.
Szczeciński Caritas współpracuje także z innymi instytucjami kościelnymi zajmującymi się bezdomnymi, prowadzonymi przez zakony (np. Matki Teresy z Kalkuty) czy przez różne stowarzyszenia kościelne. Ich hospicja, schroniska i ośrodki terapii dla bezdomnych obejmują dalsze 300 miejsc noclegowych oraz wydały w ubiegłym roku 62.400 obiadów.
Warto zauważyć, że w ostatnich latach nie było w Szczecinie przypadku zamarznięcia bezdomnego, mino pojawienia się silnych mrozów (w zeszłym roku nawet -18°C a w tym roku już kilkakrotnie słupek rtęci w nocy wskazał - 8°C). Zdarzają się przypadki przyjazdów bezdomnych z innych miejscowości właśnie do Szczecina, aby przeczekać najtrudniejszy czas zimy.
Poza bezpośrednią pomocą osobom dorosłym, kierowany przez ks. Piotra Prymę Szczeciński Caritas założył, na potrzeby dzieci, 16 Świetlic Zajęć Pozalekcyjnych, zarówno w Szczecinie. jak i na terenie Diecezji, obejmując opieka ponad 560 dzieci. W Szczecinie działa 6 świetlic tj. przy ul. Wieniawskiego, Barnima, Szczecińskiej, Kościelnej, Ostrobramskiej, Słowiczej i Sławomira.
Ks Piotr Pryma był też głównym organizatorem wypoczynku letniego oraz rozpowszechnił ideę Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom. Włączał się w każdą akcję w kraju i na świecie wspieraną przez Caritas Polska.
Ksiądz Piotr Pryma urodził się 17. maja 1961 roku 14. grudnia 1986 r. przyjął święcenia kapłańskie. Po przyjęciu święceń kapłańskich pełnił obowiązki wikariusza w parafii NSPJ w Gryficach oraz parafii św. Rodziny i św. Ottona w Szczecinie. Sprawował też funkcję kapelana Ks. Biskupa Kazimierza Majdańskiego. Od 1.lipca 1991r. do 1.lipca 1993 r. petnił funkcję dyrektora ekonomicznego Arcybiskupiego Wyższego Seminarium Duchownego w Szczecinie. 1. sierpnia 1993r. został powołany na proboszcza parafii św. Trójcy w Szczecinie.