1 Medal dla księdza Piotra Prymy | Kościół Szczecińsko-kamieński
Wtorek, 26 września 2023 r. imieniny: Cypriana, Justyny, Łucji Wtorek XXVI tygodnia okresu zwykłego | Wspomnienie dowolne Świętych męczenników Kosmy i Damiana, świętych męczenników Wawrzyńca Ruiz i Towarzyszy

Katedra na żywo

wiecej ...

Fundusze europejskie Wydział Wychowania Katolickiego Wydział Duszpasterstwa Rodzin Ochrona dzieci i młodzieży Duszpasterstwo ministrantów Archidiecezjalne forum pastoralne Apostolat Chorych

Polecamy:

WSPÓLNOTY

WSPÓLNOTY 14 lutego 2007 14:00 wyświetleń: 8161

Medal dla księdza Piotra Prymy

Kilkunastoletnia działalność księdza Piotra Prymy w niesieniu pomocy bezdomnym i najbardziej potrzebującym została doceniona. W środę 14 lutego 2007 r o godz. 13:30 w gabinecie Prezydenta Miasta Szczecina ksiądz Piotr Pryma, długoletni dyrektor Caritas Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej, odebrał Medal za Zasługi dla Miasta Szczecin. Medal przyznała Rada Miasta Szczecina, a wręczenia dokonał Przewodniczący Rady p. Bazyli Baran w obecności Prezydenta Szczecina Piotra Krzystka i biskupa Mariana Błażeja Kruszyłowicza.
Wnioskując o nadanie Księdzu Piotrowi Prymie tego wyróżnienia Prezydent Szczecina p. Piotr Krzystek podkreślił, że „dzięki swemu zaangażowaniu i czynnemu udziałowi dał się poznać jako człowiek oddany sprawom najbardziej potrzebujących. Jestem przekonany, że uhonorowanie Księdza poprzez nadanie Medalu będzie wyrazem wyróżnienia i uznania przez Radę Miasta Szczecina człowieka, który swoje życie poświęca niosąc pomoc i nadzieję innym ludziom.”
Wręczenia Medalu odbędzie się w gabinecie Prezydenta Miasta Szczecina, a nie na sesji Rady Miasta ze względu na chorobę nowotworowa, z którą walczy ks. Piotr.
Również telewidzowie lokalnej TVP3, słuchacze Polskiego Radia Szczecin i czytelnicy szczecińskiego wydania Gazety Wyborczej, przyznali księdzu Piotrowi Prymie nagrodę Szczupaka za zasługi na polu działalności społecznej, potwierdzając tym samym słuszność decyzji Rady Miasta.
 
Gdy w roku 1991 dekretem Ks. Biskupa Kazimierza Majdańskiego został powołany CARITAS Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej, pierwszym dyrektorem został Ks. Piotr Pryma. Na przestrzeni 15 lat zbudował struktury działalności Caritas, którego celem jest niesienie pomocy drugiemu człowiekowi. By   dotrzeć   do jak   największej   ilości   osób propagowała powołał   Parafialnych Zespołów   Caritas,   które prowadzone są przez wolontariuszy przy współpracy z proboszczami parafii.
Był propagatorem opieki nad bezdomnymi. Podczas swej długoletniej służby utworzył Centrum Socjalne Caritas dla osób bezdomnych przy ul, Strzałowskiejw Szczecinie, w ramach którego działa już tylko w Szczecinie 10 schronisk i noclegowni dla bezdomnych obejmujące swoja opieka w roku 2006 1673 osoby i wydając 122.312 obiadów. Schroniska te są w stanie w okresie zimowym przyjąć ok. 600 osób na nocleg. Podobne instytucje powstają także poza Szczecinem.W Stargardzie Szczecińskim pomocą służy Ognisko św. Brata Alberta wraz z Domem Opieki św. Józefa w Witkowie.
Szczeciński Caritas współpracuje także z innymi instytucjami kościelnymi zajmującymi się bezdomnymi, prowadzonymi przez zakony (np. Matki Teresy z Kalkuty) czy przez różne stowarzyszenia kościelne. Ich hospicja, schroniska i ośrodki terapii dla bezdomnych obejmują dalsze 300 miejsc noclegowych oraz wydały w ubiegłym roku 62.400 obiadów.
Warto zauważyć, że w ostatnich latach nie było w Szczecinie przypadku zamarznięcia bezdomnego, mino pojawienia się silnych mrozów (w zeszłym roku nawet -18°C a w tym roku już kilkakrotnie słupek rtęci w nocy wskazał - 8°C). Zdarzają się przypadki przyjazdów bezdomnych z innych miejscowości właśnie do Szczecina, aby przeczekać najtrudniejszy czas zimy.
Poza bezpośrednią pomocą osobom dorosłym, kierowany przez ks. Piotra Prymę Szczeciński Caritas założył, na potrzeby dzieci, 16 Świetlic Zajęć Pozalekcyjnych, zarówno w Szczecinie. jak i na terenie Diecezji, obejmując opieka ponad 560 dzieci. W Szczecinie działa 6 świetlic tj. przy ul. Wieniawskiego, Barnima, Szczecińskiej, Kościelnej, Ostrobramskiej, Słowiczej i Sławomira.
Ks Piotr Pryma był też głównym organizatorem wypoczynku letniego oraz rozpowszechnił ideę Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom. Włączał się w każdą akcję w kraju i na świecie wspieraną przez Caritas Polska.
 
Ksiądz Piotr Pryma urodził się 17. maja 1961 roku 14. grudnia 1986 r. przyjął święcenia kapłańskie. Po przyjęciu święceń kapłańskich pełnił obowiązki wikariusza w parafii NSPJ w Gryficach oraz parafii św. Rodziny i św. Ottona w Szczecinie. Sprawował też funkcję kapelana Ks. Biskupa Kazimierza Majdańskiego. Od 1.lipca 1991r. do 1.lipca 1993 r. petnił funkcję dyrektora ekonomicznego Arcybiskupiego Wyższego Seminarium Duchownego w Szczecinie. 1. sierpnia 1993r. został powołany na proboszcza parafii św. Trójcy w Szczecinie.
aktualizowano: 2013-01-29 16:02
Wszystkich rekordów:

Polecane:

Szkoła Liturgicznego Animatora Muzycznego 2023/24

Centrum Formacji Świeckich przy Wspólnocie Sióstr Uczennic Krzyża zaprasza osoby, które pragną bardziej duchowo przeżywać Eucharystię, łączyć harmonijnie śpiew z liturgią, na roczny kurs (jedna sobota w miesiącu) związany z animacją śpiewu podczas liturgii.

»

Archidiecezjalna Pielgrzymka na Jasną Górę 2023

W dniach 22 - 23 września 2023 roku miała miejsce coroczna Archidiecezjalna Pielgrzymka na Jasną Górę. Rozpoczęła się Apelem Jasnogórskim, po którym odbyło się czuwanie, prowadzone przez wspólnotę Arcybiskupiego Wyższego Seminarium Duchownego. O północy odprawiona została uroczysta Eucharystia w Bazylice Jasnogórskiej, której przewodniczył Biskup Henryk Wejman. Całonocne czuwanie pielgrzymów zakończone zostało poranną Drogą Krzyżową na Jasnogórskich Wałach.

Zdjęcia: Wojciech Kłosowski

»

Pielgrzymi dotarli na Jasną Górę

Niektórzy pielgrzymowali od 25 lipca. 13 sierpnia zostali powitani na Jasnej Górze. Fot. Archiwum. 

»

Msze św., kościoły

Społeczność

projektowanie stron www szczecin, design, strony dla parafii

Kuria Metropolitalna Szczecińsko-Kamieńska

ul. Papieża Pawła VI nr 4 71-459 Szczecin, tel. +48/91-45-42-292, fax +48/91-45-36-908 2015 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone / Polityka prywatności