1
Marketing i reklama wiekoformatowa w przestrzeni miejskiej, koncert, wieczory filmowe, plakaty, ulotki, portal interetowy, dzień sportu, a także czuwania modlitewne, katechezy i wreszcie przemarsz ulicami miasta oraz fastyn rodzinny - tak Maszewo przygotowuje się do kanonizacji Jana Pawła II. Program ewangelizacyjny trwa od 09 III do 18 V 2014 r.
Celem projektu ewangelizacyjnego jest dotarcie z nauką Jana Pawła II do ludzi znajdujących się na „peryferiach” Kościoła; pogłębienie osobistej więzi z Chrystusem poprzez poznanie i wierniejsze naśladowanie Go w codziennym życiu na wzór św. Jana Pawła II.
Wśród metod i środków programu ewangelizacyjnego wskazano – marketing i reklamę wieloformatową: tj. umieszczenie banerów z przesłaniem bł. Jana Pawła II w miejscach publicznych; ulotki ewangelizacyjne rozdawane w sklepach i roznoszone przez młodzież, plakaty, portale internetowe, smsy. Następnie czuwania modlitewne: w Wielkim Poście - Godzina czuwania z Jezusem w Getsemani, rekolekcje, drogi krzyżowe ulicami miasta – a w okresie wielkanocnym: Modlitwa z Maryją w Wieczerniku. Ponadto katecheza w parafii i w szkole; dzień sportu w parafii: bieg uliczny im. św. Jana Pawła II; wieczory filmowe: projekcje filmów o papieżu; koncert ewangelizacyjny – występ Magdy Welc – zwyciężczyni telewizyjnego programu „Mam talent”, a w samym dniu kanonizacji 27 IV 2014 r. - przemarsz wdzięczności ulicami miasta. Wierni idąc w milczeniu (lub w radosnym śpiewie) zatrzymują się by słuchać tekstów homilii i przemówień Jana Pawła II wygłaszanych przed laty do Polaków. Na zakończenie przemarszu wierni otrzymują świecę i tekst modlitwy rodzinnej, którą mają wspólnie odmówić w swoich domach o godz. 21.37. Akcja zakończy się festynem rodzinnym 18 V 2014 - w dzień urodzin Ojca Świętego.
Szczegóły oraz realizacja projektu ewangelizacyjnego maszewscy duszpasterze skonsultowali z wiernymi parafii. W Maszewie do projektu włączyły się wszystkie instytucje: Gmina Maszewo, szkoły, przedszkola, Dom Kultury, stowarzyszenia, powiat goleniowski, grupy religijne i wielu ludzi dobrej woli. Wspólnymi siłami zebrano środki finansowe na realizację całości pomysłu.
opracowano wg relacji Piotra Jarzyny
Arcybiskup Wiesław Śmigiel zainaugurował i poprowadził kolejny, szczeciński Orszak Trzech Króli, który przeszedł ulicami miasta, pomimo niesprzyjającej pogody, tradycyjną trasą od urzędu miasta aleją Jana Pawła II.
»Wydział Duszpasterstwa Rodzin Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej przy współpracy z Wydziałem Teologicznym US oraz Polskim Stowarzyszeniem Nauczycieli Naturalnego Planowania Rodziny zaprasza na cykl wykładów i zajęć warsztatowych w ramach Studium Życia Rodzinnego Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej.
»Rok Jubileuszowy rozpoczęto w Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej w miejscu pierwszego kościoła zbudowanego po misji św. Ottona w miejscu dzisiejszego Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. Było też uroczyste przejście przez otwarte drzwi katedry. „Niech ten rok będzie okazją do zmiany życia na lepsze”- mówił arcybiskup Wiesław Śmigiel w czasie mszy św. w Bazylice Archikatedralnej św. Jakuba.
Zdjęcia: Adam Szewczyk