1 Kurs Alfa | Kościół Szczecińsko-kamieński
Wtorek, 09 sierpnia 2022 r. imieniny: Klary, Romana, Rozyny Wtorek XIX tygodnia okresu zwykłego | Święto Św. Teresy Benedykty od Krzyża

Katedra na żywo

wiecej ...

Fundusze europejskie Wydział Wychowania Katolickiego Wydział Duszpasterstwa Rodzin Ochrona dzieci i młodzieży Duszpasterstwo ministrantów Archidiecezjalne Duszpasterstwo Trzeźwości Apostolat Chorych

Polecamy:

WSPÓLNOTY

WSPÓLNOTY 5 listopada 2008 00:34 wyświetleń: 10042

Kurs Alfa

Pierwszy raz w Szczecinie! Prezentacja połączona ze szkoleniem nowej praktycznej formy ewangelizacji. Jak skutecznie ewangelizować parafię? Jak ożywić duszpasterstwo młodzieży i studentów? Jak przekazać Ewangelię niewierzącym i budować Kościół?
 
Około 11 milionów ludzi w 163 krajach ukończyło Kurs Alfa. 
 

Czym jest ten Kurs?

 

Dlaczego jest tak popularny?

 

Jak go prowadzić?

 

Jak go rozwijać?

 

 

 

Termin: 6 grudnia 2008 (sobota)

 

Miejsce: Rzymskokatolicka parafia pw. Św. Stanisława Kostki w Szczecinie. Sala Jana Pawła II; wejście od Placu Matki Teresy z Kalkuty.

 
 

Zapisy: www.ICHTIS.info
Koszt: 10zł

 

Ilość miejsc: 100                                        

 

 

 
 
 
 
 
 

 

 
 
GODZ.
 
 
PROGRAM
 
09:00

Przywitanie i Modlitwa

09:30

Czym jest kurs Alfa?

10:00

Alfa na świecie i w Polsce

10:30

Podstawowe składniki Alfa

11:00
Przerwa
11:30

Streszczenie wykładów 1-4

12:00

Jak być gospodarzem Małej Grupy na Alfa?

13:00
Obiad
14:00

Streszczenie wykładów 5-7

14:30

Jak modlić się za ludzi na Alfa?

15:15
Przerwa
15:30

Pytania i odpowiedzi

16:00

Streszczenie wykładów 8-9

16:15

Modelowa sesja: Jak być napełnionym Duchem Świętym?

17:15
Przerwa
17:30

Streszczenie wykładów 11-15

18:00

Jak zacząć? – Plan działania

18:30

Modlitwa i zakończenie

 

 

 

Prowadzący:
Biuro Krajowe Stowarzyszenia Alfa Polska
ul. Kard. Stefana Wyszyńskiego 7/9, 87-100 TORUŃ
www.ALFAPOLSKA.or

 

Organizator:

 
 

Wydział Duszpasterski Kurii Metropolitalnej

 

Ks. Piotr Skiba, tel. 91/454 22 92 w. 124-125, e-mail: ks.piotr.skiba@gmail.com

 

 

 

 

 

 

 
 

Czym jest kurs Alfa?

 

Kurs oparty jest o kerygmat, czyli podstawowe prawdy wiary wspólne dla wszystkich nurtów chrześcijaństwa. Podczas poszczególnych spotkań omawiany jest Boży Plan Zbawienia dla każdego człowieka. Poruszane są także zagadnienia dotyczące modlitwy oraz Słowa Bożego, czyli Biblii. Jednak najważniejszym aspektem kursu jest umiłowanie Jezusa umarłego i zmartwychwstałego w życiu codziennym. Wiara jest dla chrześcijanina wartością, siłą i oparciem tu i teraz, a nie tylko po śmierci. Motto kursu Alfa brzmi: "Zaprzyjaźnij się z Chrystusem".

 

Jak przebiega kurs Alfa?

 

Kurs Alfa odbywa się raz w tygodniu i trwa przez kolejnych 10 tygodni. Rozpoczyna się uroczystą kolacją, po której następuje formowanie tzw. małych grupek obejmujących 10 do 12 osób. Cotygodniowe spotkanie zaczyna się od wspólnego posiłku, w czasie którego wszyscy mogą się bardziej poznać, wymienić poglądy i nowinki oraz otwierać na siebie nawzajem. W następnej kolejności odbywa się nauczanie, a po nim spotkania w małych grupkach. Właśnie spotkania w małych grupkach są czymś, co wyróżnia kurs Alfa spośród innych kursów ewangelizacyjnych. Jest to czas (którego niestety często nie wystarcza), w którym każdy może swobodnie wypowiedzieć swoje myśli i uwagi dotyczące wcześniej usłyszanego nauczania, dzielić się swoimi doświadczeniami i wątpliwościami tak jak zechce. Nikt do niczego nie jest przymuszany, animator grupy jedynie zachęca do aktywnego uczestnictwa. Chociaż właściwie należałoby powiedzieć, że uczestnicząc w tych spotkaniach współtworzy się kurs Alfa. Każdy jest inny. Każdy coś z siebie wnosi do grupki. Każdy jest potrzebny. Jest to czas otwierania się na Boga i przyjmowanie prawdy o Nim. Każdy na swój sposób.

 

Dla kogo przeznaczony jest kurs Alfa?

 

Odpowiedź jest prosta - dla każdego. Jeżeli jesteś głęboko wierzącym i praktykującym chrześcijaninem, to będziesz mógł podzielić się swoim świadectwem o Jezusie z innymi. Jeżeli wierzysz w Boga, ale nurtują Cię pewne wątpliwości lub chciałbyś pogłębić swoją wiedzę i wiarę, to będziesz miał okazję. Jeżeli niewiele wiesz o Chrystusie to podczas kursu będziesz mógł Go poznać i doświadczyć Jego miłości. Jeżeli jesteś ateistą, to także na kursie Alfa jest dla Ciebie miejsce, będziesz mógł dowiedzieć się, co odrzucasz i dokonać świadomego wyboru. Kurs Alfa jest dla każdego.

 

 

Świadectwa z kursu                                            

 

Przyszłam na kurs Alfa nie dla siebie, nie dla wiary, lecz dla osoby, która mnie tam zaprosiła. Na trzecim spotkaniu coś się we mnie przełamało, otworzyło. I tak zaczęła się moja przygoda z Bogiem. Doświadczyłam miłości Boga jakiej przedtem nie umiałam odebrać, gdyż byłam zamknięta w sobie i swoim cierpieniu. Chciałabym oddać innym ludziom to co otrzymałam od prowadzących kurs. Zrobić coś dobrego. I chociaż w moim życiu nie układa się dobrze a na drodze leży dużo cierpienia i ostrych kamieni, wierzę, że nadejdzie czas, kiedy i ja pomogę innym tak jak Wy pomogliście mi. Dziękuję.

 

Małgosia - uczestnik kursu i spotkań "poalfowych"

 

Dla mnie pięknym doświadczeniem podczas kursu Alfa była świadomość, że to co dzieje się w życiu i sercach poszczególnych osób, jest tak naprawdę dziełem Ducha Świętego, który działa jak chce i kiedy chce w życiu każdego człowieka. Świadomość, że to nie nasze zdolności, umiejętności czy dar przekonywania miały wpływ na decyzje i zmiany w tych ludziach, ale działanie Boga. Bogu dziękuję, że mogłam być świadkiem przemiany wielu osób, tego, że zapraszają Jezusa Chrystusa do swojego życia jako swego Pana i Zbawiciela, że otwierają się na działanie Ducha Świętego, że przyjmują prawdę o Bogu, który jest miłością i nigdy nie rezygnuje z człowieka.

 

Jola - animator małej grupy

 
Kurs Alfa był dla mnie bardzo szczególnym przeżyciem. Spotkałem ludzi, których silna wiara otworzyła moje oczy na świat. W małych grupkach mogłem podzielić się moimi wątpliwościami, spostrzeżeniami dotyczącymi kursu i przemyśleniami. Pragnąłbym zachęcić każdego do uczestnictwa w tym kursie.


Paweł – uczestnik

 

Jestem bardzo wdzięczny Bogu za to, że trafiłem na kurs Alfa, który bardzo mnie ubogacił. Dzięki konferencjom i spotkaniom w grupach poczułem, że bardziej zbliżyłem się do Boga, lepiej Go poznałem. Spotkania pozwoliły mi również lepiej poznać samego siebie. Bardzo przeżyłem modlitwę o dary Ducha Świętego, kiedy grupa animatorów stała nade mną i prowadziła dialog z Bogiem.

 

Krzysztof - uczestnik

 

 

aktualizowano: 2013-01-29 13:36
Wszystkich rekordów:

Polecane:

Dożynki Archidiecezjalne – Choszczno 28.08.2022

Dożynki Archidiecezjalne odbędą się w niedzielę, 28 sierpnia, w parafii pw. Jadwigi Królowej w Choszcznie o godz. 15.00. Uroczystość ta obędzie się we współorganizacji z Burmistrzem i Gminą Choszczno. Podczas Dożynek Archidiecezjalnych, jako rodzina diecezjalna, będziemy dziękować wspólnie Bogu za tegoroczne plony i prosić Boga o błogosławieństwo dla wszystkich uprawiających ziemię. 

»

Dziękczynienie za Jubileusz Diecezji

Wspominając Liturgię z okazji Jubileuszu 50. lat istnienia Diecezji Szczecińsko-Kamieńskiej, którą Papież Paweł VI utworzył z wielkiej gorzowskiej Administratury Apostolskiej bullą Episcoporum Poloniae coetus 28 czerwca 1972 r., serdecznie dziękujemy za uczestnictwo i wspólną modlitwę podczas Głównej Uroczystości obchodów tego Jubileuszu we wtorek, 28 czerwca br., w Archikatedrze Szczecińskiej.

 

»

Synodalna synteza Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej

Podczas Uroczystej Mszy Świętej z okazji Jubileuszu 50-lecia istnienia diecezji, 28 czerwca w Archikatedrze Szczecińskiej zostały zakończone prace diecezjalnego etapu Synodu Biskupów.

»

Msze św., kościoły

Społeczność

projektowanie stron www szczecin, design, strony dla parafii

Kuria Metropolitalna Szczecińsko-Kamieńska

ul. Papieża Pawła VI nr 4 71-459 Szczecin, tel. +48/91-45-42-292, fax +48/91-45-36-908 2015 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone / Polityka prywatności