1
Tegoroczne Dni Katechetyczne przeżywaliśmy pod hasłem: Kto komu pomaga (…)? Nasze coroczne spotkanie odbyło się w Arcybiskupim Wyższym Seminarium Duchownym w Szczecinie. Pierwszego dnia, tj. w piątek, 31 sierpnia zgromadzili się księża proboszczowie, administratorzy, wikariusze i prefekci szkół, a w sobotę, 1 września siostry zakonne oraz katecheci świeccy.
Odpowiedź na tak postawione pytanie przybliżyli nam: o. prof. zw. dr hab. Andrzej Potocki, wybitny teolog i socjolog religii. Jest autorem pierwszej w polskiej socjologii trzytomowej monografii diecezji rzymskokatolickiej jako organizacji społecznej. Później jego badania dotyczyły katechezy w szkole i parafii, wychowania seksualnego, szkolnictwa katolickiego, duszpasterstwa młodzieży, wychowania religijnego w kontekście polskiej transformacji ustrojowej. Koncentrował uwagę na teologii i socjologii parafii i diecezji, duszpasterstwie rodzin, laikacie jako podmiocie duszpasterstwa, polskim kulcie maryjnym i jego przemianach. Autor ok. 270 publikacji (w tym 7 książek); głównie z zakresu socjologii wychowania i socjologii religii.
Drugi to ks. dr Grzegorz Strzelczyk z archidiecezji katowickiej, adiunkt w Katedrze Teologii Dogmatycznej i Duchowości Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego, moderator Archidiecezjalnego Centrum Formacji Pastoralnej i dyrektor Ośrodka Formacji Diakonów Stałych Archidiecezji Katowickiej. Autor m.in. książek „Traktat o Jezusie Chrystusie” „Teraz Jezus. Na tropach żywej chrystologii”; „Przyjaciel grzeszników. Boga portret własny”, „Po co Kościół”. Współautor m.in. książek „Ćwiczenia duszy, rozciąganie mózgu” (z Jerzym Vetulanim), „Niebo dla średnio zaawansowanych” (rozmowy prowadzone przez Szymona Hołownię) i „Wielkie tematy teologii”. Członek Zespołu Laboratorium „Więzi”, felietonista miesięcznika „W Drodze”.
Gościem specjalnych Dni Katechetycznych była rodzina z Brazylii Pereira De Oliviera, wśród której był chłopczyk Lucas - cudownie uzdrowiony za wstawiennictwem dwojga pastuszków – Franciszka i Hiacynty. Cud potwierdziła Stolica Apostolska! W marcu 2013 roku chłopiec wypadł przez okno na wysokości sześciu metrów i doznał urazu głowy. Prognozy lekarzy nie były optymistyczne. Twierdzili, że nawet jeśli dziecko przeżyje, będzie niepełnosprawne umysłowo. Kilka dni po zdarzeniu chłopiec obudził się i zaczął rozmawiać a niespełna dwa tygodnie po zdarzeniu wyszedł ze szpitala w pełni zdrowy.
Nasi Prelegenci przybliżyli nam tematykę świętych obcowania i wspólnie zastanawialiśmy się jak ożywiać w naszych parafiach kult świętych. Szukając odpowiedzi na pytanie: kto komu pomaga? rozważaliśmy czy pomaga autorytet świętości czy świętość autorytetowi? oraz jaka powinna być relacja szkoły do parafii i odwrotnie. Omówiliśmy również podstawowe kierunki realizacji polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2018/2019.
W Zespole Szkół Salezjańskich w Szczecinie, ul. Ku Słońcu, miało miejsce zorganizowane przez fundację Life Surfers charyzmatyczne VI Forum Ogień z Nieba, we współpracy z ruchami i stowarzyszeniami naszej Archidiecezji.
»Dnia 31 października 2024 r. ulicami Szczecina po raz kolejny przeszła procesja z relikwiami świętych i błogosławionych.
»We wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych, zwanych potocznie Zaduszkami, tradycyjnie odbyła się w Świnoujściu szczególna modlitwa za tych, którzy nie powrócili z mórz i oceanów. Mszy świętej w kościele pw. Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Morza oraz modlitwie nad morskim brzegiem przewodniczył Ksiądz Arcybiskup Wiesław Śmigiel. Podczas modlitwy odczytano nazwy statków na których zginęli polscy marynarze, rybacy i żołnierze. Pamięć o ofiarach symbolizował wielki krzyż ułożony ze zniczy na plaży.
Zdjęcia: Daniel Szysz