1
W dniach 22-25 maja br. gościła w Szczecinie blisko stuosobowa grupa pielgrzymów z partnerskiej archidiecezji w Bambergu. Pielgrzymom przewodziło dwóch Arcybiskupów: obecnie urzędujący Herwig Gössl i emerytowany Ludwig Schick.
Oficjalne wizyty duchowieństwa i wiernych z Bambergu mają już swoją wieloletnią tradycję, a związane są najczęściej z rocznicami ottonowymi. W tym roku pielgrzymi zwiedzili najpierw miejsca działalności św. Ottona po wschodniej stronie Odry: Demmin, Wolgast i Usedom. Następnie przybyli do Kamienia Pomorskiego i Wolina. Najważniejszym punktem duchowym wyjazdu była Msza Święta w szczecińskiej katedrze z udziałem Kapituły Katedralnej i wiernych. Ponadto nasi goście zostali przyjęci przez Prezydenta Miasta Piotra Krzystka w Willi Lentza oraz modlili się w kościele św. Jana Pawła II na Warszewie, który został pobudowany jak wotum na 900-lecie chrystianizacji Pomorza. Pielgrzymi zwiedzili również Stargard i Kołbacz, a przy baptysterium św. Ottona w Pyrzycach odnowili przyrzeczenia chrzcielne.
Zdjęcia: Adam Szewczyk
W Zespole Szkół Salezjańskich w Szczecinie, ul. Ku Słońcu, miało miejsce zorganizowane przez fundację Life Surfers charyzmatyczne VI Forum Ogień z Nieba, we współpracy z ruchami i stowarzyszeniami naszej Archidiecezji.
»Dnia 31 października 2024 r. ulicami Szczecina po raz kolejny przeszła procesja z relikwiami świętych i błogosławionych.
»We wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych, zwanych potocznie Zaduszkami, tradycyjnie odbyła się w Świnoujściu szczególna modlitwa za tych, którzy nie powrócili z mórz i oceanów. Mszy świętej w kościele pw. Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Morza oraz modlitwie nad morskim brzegiem przewodniczył Ksiądz Arcybiskup Wiesław Śmigiel. Podczas modlitwy odczytano nazwy statków na których zginęli polscy marynarze, rybacy i żołnierze. Pamięć o ofiarach symbolizował wielki krzyż ułożony ze zniczy na plaży.
Zdjęcia: Daniel Szysz