1
Do naszej archidiecezji powracają rekolekcje dla małżeństw - programy dialogowe Na Miłość i Życie, które swoje źródło mają w Instytucie Świętej Rodziny w Łomiankach. Współautorem jest kapłan naszej archidiecezji ks. Jarosław Szymczak.
Programy oparte są one na zasadzie: Łaska buduje na naturze i z tego daru płynie misja. Dedykowane są dla małżeństw, niezależnie od tego ile czasu upłynęło od przysięgi, którą małżonkowie złożyli sobie wzajemnie przed Bogiem. Korzystają z nich osoby, które przeżywają kryzys w małżeństwie, jak i przede wszystkim małżeństwa, które zwyczajnie chcą umocnić swój dialog i relację. Jak informują autorzy: Programy mają formę weekendowych warsztatów, składających się z 6 części tematycznych. Zagadnienia zostały opracowane na podstawie problemów i głównych obszarów trudności zgłaszanych przez małżonków szukających pomocy. Mogą także służyć zwyczajnie rozwojowi i wzmocnieniu relacji męża i żony.
Tematy Programu nr 1 JA+TY=MY:
Idealistyczne wizje a rzeczywistość
Szacunek i akceptacja różnic
Dar zamiast roszczeń
Czas dla nas
Dialog i komunikacja
Pieczęć daru – życie seksualne
Każdy temat składa się z ok. godzinnego: wykładu, wspólnej pracy warsztatowej i indywidualnej pracy małżonków. Wykłady są prowadzone z ogromną dozą humoru i pragmatyzmu. Część warsztatowa pozwala doświadczyć w praktyce treści wykładowych. Rozmowa we dwoje przy kawie pozwala dotknąć tematów i odnieść je do własnej relacji. Uczestnicy otrzymują profesjonalne i przejrzyste materiały warsztatowe, wśród których znajdują się konspekty wykładów, testy osobowości, praktyczne wskazówki oraz materiały do samodzielnego pogłębienia. Warsztaty odbywają się w grupach prowadzonych dla 4-6 par.
W naszej archidiecezji dysponujemy już pięcioma parami prowadzącymi warsztaty, które podobnie jak kapłan prowadzący wykłady - konferencje, nie pobierają za to żadnego wynagrodzenia. Kosztami ponoszonymi przez uczestników są koszty materiałów na warsztaty, skrypt wykładowy, organizacyjne (obiad i miejsce) oraz opłata licencyjna.
Program nr 1 Ja + Ty = My planowany jest na 5-6.10.2024 r. w Szczecinie.
Informacje: 504 760 504
Zgłoszenia:
https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSe1HCrRCvfkYSo92tBVb79sBKxE1E1Us_FkUnFOSZu5Z_qcog/viewform
Dnia 31 października 2024 r. ulicami Szczecina po raz kolejny przeszła procesja z relikwiami świętych i błogosławionych.
»We wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych, zwanych potocznie Zaduszkami, tradycyjnie odbyła się w Świnoujściu szczególna modlitwa za tych, którzy nie powrócili z mórz i oceanów. Mszy świętej w kościele pw. Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Morza oraz modlitwie nad morskim brzegiem przewodniczył Ksiądz Arcybiskup Wiesław Śmigiel. Podczas modlitwy odczytano nazwy statków na których zginęli polscy marynarze, rybacy i żołnierze. Pamięć o ofiarach symbolizował wielki krzyż ułożony ze zniczy na plaży.
Zdjęcia: Daniel Szysz
W Uroczystość Wszystkich Świętych w Kaplicy Głównej na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie zostały odprawione Msze św. o godz. 9.00, 12.00 i 15.00. Głównej Mszy św. o godz. 12.00 przewodniczył ks. abp Wiesław Śmigiel, metropolita szczecińsko-kamieński, a homilię wygłosił ks. bp. Henryk Wejman. Po Mszy św. wyruszyła procesja modlitewna za zmarłych zakończona przy grobowcu kapłańskim.
Fot. ks. Daniel Majchrzak
»