DEKRET
erygujący Centrum Duchowości Fatimskiej w Szczecinie
Nieustannie dziękuję Bogu za to, że Arcybiskup Kazimierz Majdański, jako Pasterz Świętego Kościoła Szczecińsko-Kamieńskiego, włożył wiele wysiłku w to, by na Pomorzu Zachodnim była obecna i królowała w sercach wiernych Pani Fatimska oraz za to, że w dniu 1 stycznia 1986 r. ustanawił na Osiedlu Słonecznym w Szczecinie Jej Sanktuarium. O wyjątkowości tego miejsca świadczą fakty, z których niektóre warto przywołać:
1. Na to miejsce przybyła Figura Matki Bożej Fatimskiej wykonana i omodlona w Fatimie.
2. W drodze do nas zatrzymała się w Rzymie, gdzie została pobłogosławiona przez Sługę Bożego, Papieża Jana Pawła II, podczas audiencji w sali Klementyńskiej, w dniu 10 listopada 1985 r.
3. W Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki, 1 stycznia 1986 r., Arcybiskup Kazimierz Majdański, przy licznym udziale duchownych i wiernych świeckich, dokonał uroczystej intronizacji Figury Pani Fatimskiej na Osiedlu Słonecznym w Szczecinie, ogłaszając to miejsce Sanktuarium Pani Fatimskiej.
4. Arcybiskup Kazimierz Majdański zabiegał także o to, by wizerunek Pani Fatimskiej był ukoronowany "in nomine et auctoritate Summi Pontificis", na co uzyskał zgodę w dniu 4 kwietnia 1986 r. Przewidywana wizyta Jana Pawła II w Szczecinie stała się powodem przesunięcia terminu koronacji i podjęcia starań, aby sam Jan Paweł II osobiście dokonał koronacji, co też nastąpiło w dniu 11 czerwca 1987 r. Figura Matki Bożej Fatimskiej jest więc pierwszą w Polsce ukoronowaną Figurą Pani Fatimskiej przez Sługę Bożego Jana Pawła II.
5. Matka Boża, w tym znaku fatimskiej Figury, przez rok nawiedzała wszystkie parafie Diecezji Szczecińsko-Kamieńskiej, by ostatecznie w Uroczystość Wniebowzięcia, 15 sierpnia 1988 r., zakrólować w nowo wybudowanym Sanktuarium, gdzie jest nawiedzana przez coraz liczniejsze rzesze pielgrzymów, także z Polski i z zagranicy.
Uwzględniając powyższe fakty, a także rozpaczynane dziś uroczyście w naszej Archidiecezji dzieło Wielkiej Nowenny przed 100-ną rocznicą Objawień w Fatimie, na większą chwałę Boga Wszechmogącego, dla pożytku Kościoła Świętego i dobra duchowego wiernych, przy Sanktuarium Pani Fatimskiej Słonecznej Królowej w Szczecinie, z dniem dziejszym eryguję Centrum Duchowości Fatimskiej w Szczecinie.
Zadaniem powołanego Centrum jest propagowanie orędzia Fatimskiego, szczególnie aktualnego w naszych czasach. Dla realizacji tego celu należy wykorzystywać katechezy, kazania, konferencje, audycje radiowe i programy telewizyjne, publikacje prasowe i opracowania książkowe. Zadaniem własnym Centrum jest także troska o to, by w Sanktuarium i w jak najliczniejszych parafiach naszej Archidiecezji spełniane były prośby Matki Bożej Fatimskiej, mówiące o odmawianiu codziennego różańca, rozwijaniu kultu eucharystycznego, ożywianiu ducha ofiary i pokuty oraz nabożeństwie pierwszych sobót.
Odpowiedzialnym za realizację tych zadań jest Kustosz Sanktuarium Pani Fatimskiej Słonecznej Królowej w Szczecinie, we współpracy z duchownymi pełniącymi posługę duszpasterską w Sanktuarium. Dla realizacji tych zadań Kustosz może także korzystać ze współpracy członków instytutów życia konsekrowanego oraz stowarzyszeń życia apostolskiego, jak również wiernych świeckich, głownie katechetów.
Powołując do istnienia Centrum Duchowości Fatimskiej przy Sanktuarium Pani Fatimskiej Słonecznej Królowej w Szczecinie, oddaje je pod Jej matczyną opiekę i na realizację zadań z serca błogosławię
Szczecin, dnia 3 października 2009 r.,
w I-szą sobotę miesiąca października,
w dzień Inauguracji Wielkiej Nowenny Fatimskiej
w Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej.
Znak: B 1 - 1/2009
/-/ + Andrzej Dzięga
Arcybiskup Metropolita
Szczecińsko-Kamieński
/-/ ks. kan. dr Andrzej Maćkowski
Kanclerz Kuri