Już po raz drugi w pocysterskim opactwie w Kołbaczu, w dniu 1 lipca 2011 r., na chwilę skupienia, zadumy i modlitwy oraz merytorycznej formacji spotkali się sołtysi Archidiecezji Szczecińsko – Kamieńskiej. To ważne spotkanie organizowane ponownie przez Metropolitę Szczecińsko – Kamieńskiego oraz Marszałka Zachodniopomorskiego przy współudziale Zachodniopomorskiego Urzędu Marszałkowskiego miało na celu wzmocnienie jedności posłannictwa i profesjonalizmu działania wszystkich odpowiedzialnych za swoje społeczności sołeckie.
Zobacz galerię zdjęć
Rok temu ponad stu sołtysów przybyło do Kołbacza by podkreślić rangę i znaczenie tego najmniejszego w hierarchii organu władzy samorządowej. Po październikowych wyborach samorządowych i ukonstytuowaniu nowych sołtysów i rad sołeckich na kolejne 4 lata obecne spotkanie w Kołbaczu nabrało szczególnego znaczenia. Pojawiło się wielu nowych sołtysów, duża część pozostała dalej na swych stanowiskach. Była to więc dobra sposobność do najpierw wspólnej modlitwy a później do wymiany bogatych doświadczeń, które owocować mają ubogaceniem ich służby wobec swoich najbliższych. Podobnie jak w roku ubiegłym ważnym aspektem spotkania była obecność oprócz samych sołtysów także przedstawicieli władz odpowiedzialnych za sektor rolnictwa w naszym województwie. Podkreśla to wzajemną troskę o budowanie coraz godniejszego oblicza życia w wiejskich wspólnotach. Miłym akcentem była także obecność Józefa Chojnackiego ze Stuchowa, gm. Świerzno - Sołtysa Roku 2010, który zdobył ten zaszczytny tytuł w dowód zasług dla swojej społeczności.
Pielgrzymka sołtysów rozpoczęła się od przedstawienia miejscowości z których przybyli goście. Następnie ks. prof. US Wiesław Dyk dokonał wprowadzenia do liturgii Mszy Świętej przypominając najważniejsze wątki nauczania Jana Pawła II dotyczące misji rolników. Wskazał na znaczenie wierności tradycji Ojców, wartościom wyznaczającym pracę na roli i jej godność. Cytował również przykład świętych min. św. Izydora wymownie nawiązującego do ofiarności i mozołu pracy na roli. Koncelebrowanej Mszy Świętej przewodniczył Ksiądz Arcybiskup Andrzej Dzięga w asyście 20 kapłanów. Dostojny Celebrans w wygłoszonej homilii nawiązując do wymowy Uroczystości Najświętszego Serca Pana Jezusa wskazał na uwrażliwienie jakie powinno towarzyszyć ludzkiemu życiu, które ma być odzwierciedlaniem miłości, jaką obdarzył nas Bóg. Przypomniał także o rozpoczynającej się polskiej prezydencji w Unii Europejskiej a przez to o tym, że: „prawdziwa stolica to nie konkretne miasto ale serce człowieka, wolnego szczerego. Ma to być serce odzwierciedlenie serca kochającego w pełni każdego człowieka” Następnie zwracając się do sołtysów mocno uwypuklił Ksiądz Arcybiskup troskę i odpowiedzialność za wizerunek naszych zachodniopomorskich wsi: „Zostaliście wybrani z demokratycznego nadania byście jako sołtysi podchodzili z sercem do wszystkich obowiązków. W Wasze dłonie została złożona władza abyście zsynchronizowali wszystkie swoje poczynania. Sołtys ma rozpoznawać, dyskutować i przeprowadzać do skutku wszelkie inicjatywy. Ma również być głosem, w który wsłuchują się samorządy gminne a te z kolei mają z szacunkiem przekazywać postulaty oddolne władzom wojewódzkim by te na szczeblu krajowym zawsze zabiegały o dobro polskiego rolnika mówiąc o nim dobrze także zagranicą”. Ukoronowaniem Eucharystii było wystawienie Najświętszego Sakramentu i szczególnie odmówienie Aktu Zawierzenia Sołtysów Sercu Pana Jezusa. Wzruszającym zaś końcowym akordem modlitwy w kościele było wspólne wzięcie do rąk ofiarniczego chleba przez ks. dziekana Wolina Jana Ubermana oraz gospodarza wójta Starego Czarnowa Marka Wosia. Chleb ten później został sprawiedliwie połamany i rozdzielony pomiędzy zgromadzonymi.
Po Mszy Świętej, wszyscy uczestnicy liturgii, w asyście Orkiestry Dętej z Łobza oraz Zespołu Ludowego „ Poranek” z Tetynia przeszli w korowodzie do sali widowiskowej, gdzie odbyła się druga część spotkania, której głównym punktem po wypowiedziach Księdza Arcybiskupa, Marszałka Zachodniopomorskiego była konferencja pt. „ Fundusz sołecki w teorii i praktyce” który został wygłoszony przez Agatę Baran – skarbnika gminy Stare Czarnowo. Wykład ten ze zrozumiałych względów wzbudził ogromne zainteresowanie sołtysów, którzy zadali wiele ważnych pytań chcąc w ten sposób w jak najlepszy sposób zagospodarować swoje budżety sołeckie.
Tekst i zdjęcia: Ks. Robert Gołębiowski
Liturgią Mszy Wieczerzy Pańskie w Bazylice Archikatedralnej w Szczeciniej Arcybiskup Wiesław Śmigiel rozpoczął obchody Triduum Paschalnego. Podczas liturgii Ksiądz Arcybiskup umył nogi 12 mężczyznom, nawiązując do gestu Chrystusa Pana umywającego nogi 12 Apostołom. Na zakończenie liturgii Najświętszy Sakrament został przeniesiony do tzw. "ciemnicy" jako wspomnienie pojmania Jezusa w Ogrójcu i uwiezienia.
Zdjęcia: Franciszek Janczak
»
W wielkoczwartkowe przedpołudnie w Bazylice Archikatedralnej pw. św. Jakuba Apostoła w Szczecinie odprawiona została uroczysta Msza święta, w czasie której poświęcone zostały oleje: krzyżma, chorych i katechumenów. Liturgii przewodniczył Arcybiskup Wiesław Śmigiel. Podczas tej jedynej w roku liturgii kapłani odnowili swoje przyrzeczenia kapłańskie. Na zakończenie liturgii przedstawiciele Fundacji Małych Stópek złożyli kapłanom życzenia wręczając symboliczna czerwoną różę.
Posłuchaj również homilii Arcybiskupa Metropolity.
Fot. Adam Szewczyk
»
Zapraszamy do wspólnej modlitwy podczas uroczystych liturgii Triduum Paschalnego (17.04.-19.04.) pod przewodnictwem Księży Biskupów.
»