1
Temat wolontariatu, od dawna związany z bezinteresownym niesienie pomocy tym, którzy jej najbardziej potrzebują, stał się przedmiotem reflekcji Myśliborskiego Seminarium Miłosierdzia zorganizowanego w Sanktuarium Miłosiedzia Bożego w Myśliborzy w dniu 13 lutego 2015 r.
Pojęcie wolontariatu od dawna już związało się z bezinteresownym niesieniem pomocy tym, którzy jej najbardziej potrzebują. Jest jednym z najszlachetniejszych przejawów postawy miłosierdzia, które tak wyraziście zostało nam przybliżone poprzez orędzie św. S. Faustyny, bł. ks. Michała Sopoćki i nade wszystko św. Jana Pawła II, który tak bardzo naznaczony był rysem miłosierdzia. Wszystkie te implikacje stały się kanwą kolejnego już ważnego sympozjum, które 13 lutego odbyło się w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Myśliborzu.
Idea spotkań rozsławiających Miłosierdzie Boże ma swoje korzenie w całokształcie 20 letniego funkcjonowania sanktuarium. Dwa lata temu w październiku 2013 roku odbył się tutaj również Kongres Miłosierdzia Bożego, który przyniósł bogatą refleksję nad różnymi aspektami dzieła krzewienia miłości wobec każdego człowieka. „Kongresy – jak mówi kustosz sanktuarium ks. Kan Janusz Zachęcki – odbywać się będą w cyklu 5 letnim, natomiast w międzyczasie, co roku będą miały miejsce seminaria, które pochylać się będą nad wybranymi kwestiami dzieła ogłoszonego światu przez św. S. Faustynę. Tegoroczne spotkanie w Myśliborzu zajęło się problematyką wolontariatu dostrzegając go w różnych znaczeniach tej postawy. Wybraliśmy, jako hasło sentencję: „ Tyle masz - ile dasz, wolontariat we współczesnym świecie”. Wpisuje się ten temat także w tegoroczne obchody 25 lecia istnienia dzieła Caritas Polska, w tym naszego diecezjalnego, gdzie posługa wolontariatu pełniona jest w bardzo szczególny sposób – podkreśla ks. kan. Janusz Zachęcki.”
Myśliborskie seminarium, które odbyło się w gościnnych pomieszczeniach przebudowanego i dostosowanego do spotkań wspólnotowych Domu Parafialnego podzielone było na dwa panele dyskusyjne i zgromadziło grono osób, które zaangażowane są w różnorodne formy realizacji wolontariatu. Istotnym aspektem spotkania była obecność młodzieży z myśliborskiego liceum, która pełni dzieło wolontariatu. Przedstawione referaty nacechowane były ukazaniem nurtu bezinteresownej służby drugiemu człowiekowi oraz wskazaniem nowych dróg udoskonalenia tej postawy. Moderatorem spotkania był ks. kan. dr Kazimierz Półtorak, który wprowadzał zebranych w dwa podtematy: 1) „Miłosierdzie Boże w społecznym działaniu – drogi wolontariatu, oraz 2) „Działalność duszpasterska i społeczna, bł. Ks. M. Sopoćki – wzór do działania na dziś”. Nad dziełem życia bł. ks. M. Sopoćki pochyliła się najpierw S. dr Dominika Steć ZSJM, która akcentując determinację jego kapłańskiej posługi przedstawiła niektóre fakty z życia błogosławionego ukazujące jego roztropność profetycznego myślenia, co do rozkrzewiania miłosierdzia a także ukazała konkretne wymiary rozumienia wolontariatu oraz jego praktycznego realizowania w codziennej posłudze duszpasterskiej, która ma się stać wzorcem dla współczesnej wizji pomocy bliźnim. Dyrektor Caritas ks. kan. Maciej Szmuc szeroko naświetlając wielowątkową pracę wolontariuszy w parafialnych zespołach przedstawił ciekawą charakterystykę ich postaw wymieniając pięć grup: od akcji, do towarzystwa, od biedy, na co dzień, profesjonaliści. Natomiast Dziekan Wydziału Humanistycznego US prof. Barbara Kromolicka oceniając postawy współczesnej młodzieży pozytywnie oceniając pracę wielu wolontariuszy przyznała, że jednak jest to mały procent tych, którzy mogliby naprawdę wykorzystać swój potencjał talentów mogących służyć dobru ogólnemu. Kolejnym mówcą był prof. Alberto Lozano Platonoff z US, który podkreślił i ukazał nowe drogi, jakie otwierają się przed rozumieniem wolontariatu wskazując przy tym na ważność permanentnej formacji przyszłych wolontariuszy począwszy od dziecka, poprzez szkołę aż do ukształtowania we współpracy z rodzicami trwałych postaw wolontariackich wśród szczególnie młodych ludzi. Podczas seminarium głos zabierali także samorządowcy: starosta powiatu myśliborskiego Arkadiusz Janowicz i burmistrz Myśliborza Piotr Sobolewski, którzy wskazywali na dobro niesione przez wszystkich wolontariuszy w wymiarze życia społecznego i dzieł realizowanych we współpracy z lokalnymi samorządami. Ukoronowaniem seminarium była uroczysta Msza św. koncelebrowana przez ks. bp. prof. Henryka Wejmana w kościele sanktuaryjnym. Dostojny Celebrans w wygłoszonym Słowie Bożym przypomniał najważniejsze cechy miłosierdzia podkreślając wagę tematyki seminarium a więc rozumienia idei wolontariatu i wypełniania go w codziennej czasem heroicznej służbie wobec drugiego człowieka.
ks. Robert Gołębiowski
/zdjęcia: ks. Robert Gołębiowski, ks. Janusz Zachęcki/
Arcybiskup Wiesław Śmigiel zainaugurował i poprowadził kolejny, szczeciński Orszak Trzech Króli, który przeszedł ulicami miasta, pomimo niesprzyjającej pogody, tradycyjną trasą od urzędu miasta aleją Jana Pawła II.
»Wydział Duszpasterstwa Rodzin Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej przy współpracy z Wydziałem Teologicznym US oraz Polskim Stowarzyszeniem Nauczycieli Naturalnego Planowania Rodziny zaprasza na cykl wykładów i zajęć warsztatowych w ramach Studium Życia Rodzinnego Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej.
»Rok Jubileuszowy rozpoczęto w Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej w miejscu pierwszego kościoła zbudowanego po misji św. Ottona w miejscu dzisiejszego Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. Było też uroczyste przejście przez otwarte drzwi katedry. „Niech ten rok będzie okazją do zmiany życia na lepsze”- mówił arcybiskup Wiesław Śmigiel w czasie mszy św. w Bazylice Archikatedralnej św. Jakuba.
Zdjęcia: Adam Szewczyk