1 Herb biskupa pomocniczego Henryka Wejmana | Kościół Szczecińsko-kamieński
Sobota, 11 stycznia 2025 r. imieniny: Feliksa, Honoraty, Marty Okres Narodzenia Pańskiego

Katedra na żywo

wiecej ...

Fundusze europejskie Wydział Wychowania Katolickiego Wydział Duszpasterstwa Rodzin Ochrona dzieci i młodzieży Duszpasterstwo ministrantów Archidiecezjalne forum pastoralne Apostolat Chorych

Polecamy:

WSPÓLNOTY

WSPÓLNOTY 17 grudnia 2014 23:24 wyświetleń: 32125
Tematy: bp Henryk Wejman (28) |

Herb biskupa pomocniczego Henryka Wejmana

Herb biskupa pomocniczego Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej prof. Henryka Wejmana odpowiada ogólnym wymogom heraldycznym stawianych herbom biskupim wg norm określonych przez papieża Pawła VI z 1969 r.

Najbardziej charakterystyczną oznaką godności w herbie duchowieństwa jest kapelusz. Kapelusz pontyfikalny, zwany prałackim lub herbowym wywodzi się z okrągłego, z dość szerokim rondem i sznurem zawiązywanym pod brodą czarnego kapelusza używanego powszechnie przez duchownych w czasie podróży i pielgrzymek. W XIII w. był uważany za charakterystyczne dla duchownych nakrycie głowy. Biskupi mają w herbie zielony kapelusz, sznur i 6 chwostów. Kolejną ważną oznaką w herbie biskupim jest krzyż, który umieszczano po przyjęciu sakry za tarczą herbową, przy czym zawsze był widoczny dolny fragment pionowej belki krzyża.

Treść godła herbowego umieszczono na czwórdzielnej w krzyż tarczy typu hiszpańskiego. Należy zaznaczyć, że sam krzyż pełni tu rolę, nie tylko elementu dzielącego tarczę, ale w systematyce heraldycznej stanowi figurę zaszczytną. Równoramienny krzyż jest głównym elementem nawiązującym do historycznego herbu biskupstwa kamieńskiego. Najstarszy, dokładny wizerunek herbu biskupstwa kamieńskiego uwieczniony został na zachowanej do dziś w wirydarzu kamieńskiej katedry płycie nagrobnej biskupa Jana I księcia von Sachsen-Lauenburg (1343-1370). Także w herb biskupa Martina Caritha (1498-1521) z 1498 roku w lewej górnej i dolnej prawej części tarczy herbowej elementy herbu biskupstwa kamieńskiego.

Inne figury występujące w herbie zaliczane są przez heraldyków do mobiliów. W lewym górnym polu zamieszczona została ryba z wychodzącymi promieniami czerwonym i białym. Figura ta oznacza Miłosierdzie Boże. W symbolice chrześcijańskiej ryba jest ikoną Jezusa Chrystusa. Skrót „Ichtis” powstał w wyniku połączenia symbolu graficznego z abrewiacją wyrażenia Iesous Christos Theu ‘Yios Soter - „Jezus Chrystus Syn Boży Zbawiciel”. Promienie czerwone i białe nawiązują do wizji św. siostry Faustyny Kowalskiej z 22 lutego 1931 r., gdzie, jak sama relacjonuje to w Dzienniczku:  ujrzałam Pana Jezusa ubranego w szacie białej. Jedna ręka wzniesiona do błogosławieństwa, a druga dotykała szaty na piersiach. Z uchylenia szaty na piersiach wychodziły dwa wielkie promienie, jeden czerwony, a drugi blady (Dz. 47). Sam Jezus w kolejnych wizjach wyjaśnia: Te dwa promienie oznaczają krew i wodę. Blady promień oznacza wodę, która usprawiedliwia dusze; czerwony promień oznacza krew, która jest życiem dusz... – Te dwa promienie wyszły z wnętrzności miłosierdzia Mojego wówczas, kiedy konające  serce  Moje  zostało włócznią  otwarte  na krzyżu (Dz. 299).

W prawym górnym rogu herbu biskupiego znajduje się figura przedstawiająca księgę i unoszącą się nad nią białą gołębicę. Księga jest synonimem wiedzy. Gołąb w symbolice chrześcijańskiej jest ikoną Ducha Świętego i uosabia też Jego dary, a w tym przypadku, w sposób szczególny dar mądrości. Reasumując wymowę tejże figury heraldycznej, możemy stwierdzić, że Duch Święty jest Tym, który naszą ludzką wiedzę unosi na wyższy poziom mądrości pozwalający nam przybliżać się do Boga. Poza kontekstem teologicznym, mamy tu też akcent osobisty, poprzez który Biskup pragnie ukazać, że bliskie było i jest mu środowisko akademickie.

W przypadku górnych pól herbowych należy zwrócić uwagę na ich dynamizm - Miłosierdzia Bożego i wiary.

W lewym dolnym rogu widniej figura chimeryczna przedstawiająca gryfa szczecińskiego – godło Miasta Szczecin. Umieszczenie figury wywodzącej się z bestiariusza ma charakter typowo topograficzny i łączy osobę Biskupa z ziemią zachodniopomorską. Biskup tutaj się urodził, tutaj ukształtował się duchowo, tutaj wzrastał w wierze, tutaj dojrzewał w badaniach teologicznych i w służbie duszpasterskiej i tutaj będzie pełnił swoją posługę biskupią.

Natomiast w prawym dolnym polu tarczy herbowej umieszczony został monogram  „M”, który jest motywem Maryjnym, od czasów pontyfikatu papieża Jana Pawła II przyjętym w heraldyce kościelnej. Jest to też najpopularniejsze godło maryjne w polskiej heraldyce kościelnej. Na umieszczenie tegoż symbolu na tarczy herbowej wpłynął osobisty kult maryjny Biskupa.

Wśród barw heraldycznych użytych w godle herbowym jest w dolnych polach barwa czysta – błękit, symbol pobożności, przede wszystkim pobożności maryjnej oraz symbol marynistyczny. W górnych polach użyto metalu – złota, oddanego za pomocą barwy żółtej, który jest symbolem królowania i mądrości.

Wymowę ideową herbu biskupa Henryka Wejmana konstatuje motto umieszczone na wstędze: „Służyć Bogu Miłosierdzia”.

Graficzne opracowania herbu: ks. kan. Marek Cześnin. Konsultacja heraldyczna: ks. dr Robert Masalski.

aktualizowano: 2017-05-24 15:55
Wszystkich rekordów:

Polecane:

Orszak Trzech Króli 2025 przeszedł ulicami Szczecina

Arcybiskup Wiesław Śmigiel zainaugurował i poprowadził kolejny, szczeciński Orszak Trzech Króli, który przeszedł ulicami miasta, pomimo niesprzyjającej pogody, tradycyjną trasą od urzędu miasta aleją Jana Pawła II.

»

Studium Życia Rodzinnego Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej 2025/26

Wydział Duszpasterstwa Rodzin Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej przy współpracy z Wydziałem Teologicznym US oraz Polskim Stowarzyszeniem Nauczycieli Naturalnego Planowania Rodziny zaprasza na cykl wykładów i zajęć warsztatowych w ramach Studium Życia Rodzinnego Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej.

»

Rok Jubileuszowy 2025 w Archidiecezji rozpoczęty

Rok Jubileuszowy rozpoczęto w Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej w miejscu pierwszego kościoła zbudowanego po misji św. Ottona w miejscu dzisiejszego Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. Było też uroczyste przejście przez otwarte drzwi katedry. „Niech ten rok będzie okazją do zmiany życia na lepsze”- mówił arcybiskup Wiesław Śmigiel w czasie mszy św. w Bazylice Archikatedralnej św. Jakuba.

Zdjęcia: Adam Szewczyk

»

Msze św., kościoły

Społeczność

projektowanie stron www szczecin, design, strony dla parafii

Kuria Metropolitalna Szczecińsko-Kamieńska

ul. Papieża Pawła VI nr 4 71-459 Szczecin, tel. +48/91-45-42-292, fax +48/91-45-36-908 2015 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone / Polityka prywatności