1 Finał konkursu pt. „Polskie drogi do niepodległości 1914-1923” | Kościół Szczecińsko-kamieński
Wtorek, 17 kwietnia 2024 r. imieniny: Anicety, Klary, Rudolfina Środa III tygodnia okresu wielkanocnego

Katedra na żywo

wiecej ...

Fundusze europejskie Wydział Wychowania Katolickiego Wydział Duszpasterstwa Rodzin Ochrona dzieci i młodzieży Duszpasterstwo ministrantów Archidiecezjalne forum pastoralne Apostolat Chorych

Polecamy:

WSPÓLNOTY

WSPÓLNOTY 8 listopada 2018 12:03 wyświetleń: 9867 pf

Finał konkursu pt. „Polskie drogi do niepodległości 1914-1923”

7 listopada br., w auli Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Szczecińskiego, odbył się finał konkursu pt. „Polskie drogi do niepodległości 1914-1923”. Organizatorami przedsięwzięcia byli Zachodniopomorski Kurator Oświaty pani Magdalena Zarębska–Kulesza oraz Dyrektor Archiwum Państwowego w Szczecinie pan Krzysztof Kowalczyk, przy współpracy Wydziału Wychowania Katolickiego Kurii Metropolitalnej Szczecińsko-Kamieńskiej.

W wydarzeniu uczestniczył także Ksiądz Arcybiskup Andrzej Dzięga, Metropolita Szczecińsko-Kamieński oraz Doradca Wicewojewody Zachodniopomorskiego ds. Współpracy Międzynarodowej i Polityki Pamięci dr Artur Staszczyk.

Konkurs skierowany był do uczniów szkół ponadgimnazjalnych z województwa zachodniopomorskiego. Celem przedsięwzięcia była popularyzacja wśród młodzieży zachodniopomorskich szkół i placówek oświatowych wiedzy historycznej na temat wydarzeń, bohaterów i symboli związanych z dążeniem Polaków do odzyskania niepodległości w latach 1914–1923.

W konkursie wzięło udział 167. uczniów z 39. szkół ponadgimnazjalnych z województwa zachodniopomorskiego. Szkolny etap konkursy wyłonił najlepszych - kwalifikacje do etapu wojewódzkiego otrzymało 27. uczniów. Finał wydarzenia podzielony był na dwie części: pisemną i ustną. Do części ustnej konkursu zakwalifikowało się 21 uczniów.

Po części pisemnej konkursu wszyscy uczestnicy wzięli udział w prelekcji, której tematem była wystawa „Szczecińska droga do wolności. Strajki w 1988 roku”. Ekspozycja przygotowana została w 30. rocznicę wydarzeń sierpnia 1988 roku i jest hołdem dla strajkujących. Prelegentami byli Prezes Fundacji Polskich Wartości, uczestnik strajków pan Wojciech Woźniak oraz Kierownik Oddziału IV Archiwum Państwowego w Szczecinie pani Iga Bańkowska.

Laureatami konkursu zostali:

1 miejsce: Gabriel Ogorzałek z I Liceum Ogólnokształcącego w Stargardzie
2 miejsce: Michał Szymański z Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Integracyjnymi w Świnoujściu
3 miejsce: Sebastian Piasecki z I Liceum Ogólnokształcącego w Szczecinie
4 miejsce: Wojciech Szulkowski z I Liceum Ogólnokształcącego w Stargardzie
5 miejsce: Michał Lasota z Zespołu Szkół Technicznych w Szczecinku oraz Amelia Macewicz z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 4 z Oddziałami Dwujęzycznymi w Szczecinie.

Wszystkim zwycięzcom i uczestnikom serdecznie gratulujemy! Warto podkreślić, że Gabriel Ogorzałek jako jedyny zdobył maksymalną ilość punktów w teście oraz otrzymał najwięcej punktów w części ustnej.

Konkurs „Polskie drogi do niepodległości” zrealizowany został w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości. Patronat Honorowy nad wydarzeniem objęli: Minister Edukacji Narodowej pani Anna Zalewska, Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego pan prof. Piotr Gliński oraz Ksiądz Arcybiskup Andrzej Dzięga, Metropolita Szczecińsko-Kamieński. Patronat medialny objęli: TVP3 Szczecin, Polskie Radio Szczecin oraz Kurier Szczeciński.

aktualizowano: 2018-12-24 13:23
Wszystkich rekordów:

Polecane:

Marsz dla Życia 2024

W niedzielę 14 kwietnia 2024 r., z Jasnych Błoni w Szczecinie do Bazylika Archikatedralnej przeszedł Marsz dla Życia pod hasłem: "Życie nie zna granic". Uczestnicy nieśli przepisany na płótno dokument papieski, adhortację Jana Pawła II "Ecclesia in Europa". Na zakończenie Marszu, w Bazylice Archikatedralnej, uczestniczący w Marszu administrator apostolski, Biskup Zbigniew Zieliński odprawiona Msza święta, z możliwością podjęcia Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego.

Zdjęcia: Małgorzata Machowska-Szewczyk

 

»

Słowo i życzenia Biskupa Zbigniewa Zielińskiego na Wielkanoc 2024

Słowo i życzenia Biskupa Zbigniewa Zielińskiego, Administratora Apostolskiego Archidecezji Szczecińsko-Kamieńskiej, na Uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego 2024.

»

Liturgia Męki Pańskiej - Wielki Piątek 2024

W wielkopiątkowy wieczór Biskup Zbigniew Zieliński przewodniczył Liturgii Męki Pańskiej w Bazylice Archikatedralnej w Szczecinie. Centralnym punktem celebracji jest adoracja Krzyża Świętego, poprzedzona odśpiewaniem Pasji wg św. Jana Ewangelisty. Tego dnia nie sprawuje się Mszy świętej, a po liturgii, w uroczystej procesji, przenosi się Najświętszy Sakrament w monstrancji do symbolicznego Bożego grobu.

Zdjęcia: Jakub Józefowicz

 

 

»

Msze św., kościoły

Społeczność

projektowanie stron www szczecin, design, strony dla parafii

Kuria Metropolitalna Szczecińsko-Kamieńska

ul. Papieża Pawła VI nr 4 71-459 Szczecin, tel. +48/91-45-42-292, fax +48/91-45-36-908 2015 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone / Polityka prywatności