1 Dzień modlitwy i pokuty za grzech wykorzystywania seksualnego małoletnich - 24.02.2023 | Kościół Szczecińsko-kamieński
Piątek, 25 kwietnia 2025 r. imieniny: Jarosława, Marka, Wiki Piątek I tygodnia okresu wielkanocnego | Święto Św. Marka Ewangelisty

Katedra na żywo

wiecej ...

Fundusze europejskie Wydział Wychowania Katolickiego Wydział Duszpasterstwa Rodzin Ochrona dzieci i młodzieży Duszpasterstwo ministrantów Archidiecezjalne forum pastoralne Apostolat Chorych

Polecamy:

WSPÓLNOTY

WSPÓLNOTY 8 lutego 2023 13:26 wyświetleń: 2753 SZ

Dzień modlitwy i pokuty za grzech wykorzystywania seksualnego małoletnich - 24.02.2023

W pierwszy piątek Wielkiego Postu 2023 r., 24 lutego, kolejny raz będziemy przeżywać Dzień modlitwy i pokuty za grzech wykorzystywania seksualnego małoletnich.

Niech szeroko będą otwarte Drzwi Miłosierdzia w naszych diecezjach, parafiach, naszych domach i naszych sercach, aby przyjąć tych, którzy byli wykorzystywaniPapież Franciszek

Modlitwy w intencji osób skrzywdzonych odbędą się w Dzień modlitwy i pokuty za grzech wykorzystania seksualnego małoletnich w całej Polsce. W naszej Archdiecezji materiały duszpaterskie zostały przekazane do wszystkich parafii, aby modlitwa ta miała miejsce w ramach każdej parafialnej Drogi Krzyżowej dla dorosłych. W Bazylice Katedralnej pw. św. Jakuba Apostoła Msza święta w intencji przebłągania za grzech wykorzystania seksualnego zostanie odprawiona o godz. 18:00.

Pomoc w przeżyciu I piątku Wielkiego Postu we wszystkich wspólnotach parafialnych w Polsce stanowią przygotowane materiały duszpasterskie. Zachęcamy wszystkich Duszpasterzy, aby w tym Dniu wykorzystać materiały duszpasterskie przygotowane przez Delegata KEP ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży.

W tegorocznych materiałach na Dzień modlitwy i pokuty za grzech wykorzystania seksualnego małoletnich znajduje się rozważanie drogi krzyżowej, propozycja homilii, modlitwy wiernych oraz rozważania bolesnych tajemnic różańca. Dostępny jest również spis instytucji działających na rzecz osób małoletnich dotkniętych przemocą seksualną oraz ochrony dzieci i młodzieży w Kościele w Polsce.

Zachęcamy również wiernych do indywidualnego wykorzystania przygotowanych rozważań przez tych wszystkich, którzy nie będą mogli wziąć udziału w wieczornych nabożeństwach w kościołach.


Słowo Delegata KEP ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży
przed Dniem Modlitwy i Pokuty za grzech wykorzystania seksualnego:
Twórzmy wspólnotę ze Zranionymi!

Krzywda, której doświadczyły osoby zranione wykorzystaniem seksualnym, dotyka wielu aspektów ich życia. Działania sprawców wpływają na ich poczucie własnej wartości i godności, a nadszarpnięte zaufanie do drugiego człowieka utrudnia budowanie relacji z innymi. Cień tej krzywdy dotyka także przestrzeni wiary. Pojawiające się pytania – gdzie był wtedy Bóg? dlaczego nie uchronił mnie przed tym dramatem? czemu mimo błagania w modlitwie, by ten dramat się skończył, on nadal trwał? – są znakiem osamotnienia w tym cierpieniu. Dramat wykorzystania zakrywa przed skrzywdzonymi oblicze Boga pełnego miłości. Jakże trudno sercu przepełnionemu bólem uwierzyć, że Bóg jest po jego stronie i że można liczyć na towarzyszenie i wsparcie wspólnoty Kościoła.

W odpowiedzi na apel papieża Franciszka, Kościół w Polsce przeżywa co roku Dzień Modlitwy i Pokuty za grzech i przestępstwo wykorzystania seksualnego. Zachęcam wszystkich do włączenia się w modlitwę w pierwszy piątek Wielkiego Postu – 24 lutego br. – m.in. poprzez nabożeństwo drogi krzyżowej z przygotowanymi na ten dzień rozważaniami. Niczym św. Weronika ocierająca umęczone Oblicze Chrystusa, otrzyjmy chustą modlitwy i pokuty cierpiące twarze naszych sióstr i braci, których życie naznaczone jest dramatem wykorzystania. Pomocne materiały duszpasterskie znajdują się na stronie wspolnotazezranionymi.pl.

Wielkodusznie odpowiedzmy też na zachętę Ojca Świętego Franciszka, który na marzec tego roku wyznaczył intencję modlitewną za skrzywdzonych. Brzmi ona: „Módlmy się za tych, którzy cierpią z powodu zła zadanego im przez członków wspólnot kościelnych, aby w tym samym Kościele znaleźli konkretną odpowiedź na swój ból i cierpienie”. Naszą odpowiedzią niech będzie modlitwa, towarzyszenie i wrażliwość okazana osobom skrzywdzonym wykorzystaniem seksualnym. Twórzmy wspólnotę ze Zranionymi!

 

+ Wojciech Polak
Arcybiskup Metropolita Gnieźnieński, Prymas Polski
Delegat KEP ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży

aktualizowano: 2023-04-07 09:18
Wszystkich rekordów:

Polecane:

Msze św. dziękczynne i normy liturgiczne po śmierci śp. Papieża Franciszka

W Poniedziałek Wielkanocny dotarła do nas informacja o odejściu do wieczności umiłowanego Ojca Świętego Franciszka.

»

Odszedł Papież Franciszek

Zmarł papież Franciszek (Jorge Mario Bergoglio SJ). Odszedł w Poniedziałek Wielkanocny o godz. 7.35. Miał 88 lat. Był 266. Następcą Świętego Piotra i zasiadał na Stolicy Apostolskiej od 13 marca 2013 do 21 kwietnia 2025 r.

 

»

Liturgia Wigilii Paschalnej 2025 w szczecińskiej katedrze

Arcybiskup Wiesław Śmigiel udzielił 10 osobom dorosłych sakramentu chrztu i bierzmowania w czasie Wigilii Paschalnej w Bazylika Archikatedralna pw. Świętego Jakuba Apostoła w Szczecinie. Nocną celebrację Wigilii Paschalnej rozpoczął obrzęd poświęcenia ognia i zapalenia paschału, a zakończyła procesja rezurekcyjna.

»

Msze św., kościoły

Społeczność

projektowanie stron www szczecin, design, strony dla parafii

Kuria Metropolitalna Szczecińsko-Kamieńska

ul. Papieża Pawła VI nr 4 71-459 Szczecin, tel. +48/91-45-42-292, fax +48/91-45-36-908 2015 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone / Polityka prywatności