1
W święto Ofiarowania Pańskiego, 2 lutego 2022 r., w Bazylice Archikatedralnej św. Jakuba w Szczecinie obchodzono XXVI Światowy Dzień Życia Konsekrowanego, ustanowiony przez św. Jana Pawła II. Osoby Życia Konsekrowanego trwały na modlitwie przed Najświętszym Sakramentem, a następnie uczestniczyły w uroczystej procesji i Eucharystii, której przewodniczył Ks. Biskup Henryk Wejman.
Podczas mszy św. odnowione zostały śluby i zobowiązania rad ewangelicznych: czystości, ubóstwa i posłuszeństwa, przez które osoby konsekrowane w sposób szczególny poświęcone są Bogu. Kościół łączy Święto Ofiarowania Pańskiego z Dniem Życia Konsekrowanego i zaznacza, że konsekracja zakonna, to bardziej radykalna realizacja zobowiązań płynących z chrztu świętego. Radykalizm życia konsekrowanego polega na tym, że cały człowiek oddaje się do dyspozycji Temu, który ukochał go aż do końca. Podczas uroczystości miało miejsce rozpoczęcie peregrynacji relikwii błogosławionego Prymasa Stefana Kardynała Wyszyńskiego po naszej Ojczyźnie pod patronatem Katolickiego Stowarzyszenia Civitas Christiana. Przy śpiewie hymnu beatyfikacyjnego relikwie zostały uroczyście wprowadzone do Katedry przez s. Nullę Uczennicę Krzyża, uzdrowioną za Jego przyczyną. Na zakończenie uroczystości zgromadzeni wysłuchali świadectwa s. Nulli dotyczącego cudu uzdrowienia.
W naszej Archidiecezji posługuje 156 sióstr zakonnych z 19 zgromadzeń oraz 167 księży i braci zakonnych z 10 zgromadzeń.
Zdjęcia: S. Michaela Szczepańska
W Zespole Szkół Salezjańskich w Szczecinie, ul. Ku Słońcu, miało miejsce zorganizowane przez fundację Life Surfers charyzmatyczne VI Forum Ogień z Nieba, we współpracy z ruchami i stowarzyszeniami naszej Archidiecezji.
»Dnia 31 października 2024 r. ulicami Szczecina po raz kolejny przeszła procesja z relikwiami świętych i błogosławionych.
»We wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych, zwanych potocznie Zaduszkami, tradycyjnie odbyła się w Świnoujściu szczególna modlitwa za tych, którzy nie powrócili z mórz i oceanów. Mszy świętej w kościele pw. Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Morza oraz modlitwie nad morskim brzegiem przewodniczył Ksiądz Arcybiskup Wiesław Śmigiel. Podczas modlitwy odczytano nazwy statków na których zginęli polscy marynarze, rybacy i żołnierze. Pamięć o ofiarach symbolizował wielki krzyż ułożony ze zniczy na plaży.
Zdjęcia: Daniel Szysz