1 Dziękczynienie za plony w Pyrzycach | Kościół Szczecińsko-kamieński
Niedziela, 24 listopada 2024 r. imieniny: Emmy, Flory, Romana XXXIV Niedziela okresu zwykłego | Wspomnienie obowiązkowe Świętych męczenników Andrzeja Dung-Lac i Towarzyszy

Katedra na żywo

wiecej ...

Fundusze europejskie Wydział Wychowania Katolickiego Wydział Duszpasterstwa Rodzin Ochrona dzieci i młodzieży Duszpasterstwo ministrantów Archidiecezjalne forum pastoralne Apostolat Chorych

Polecamy:

WSPÓLNOTY 31 sierpnia 2015 14:39 wyświetleń: 14363

Dziękczynienie za plony w Pyrzycach

Patrząc na dojrzewające zboże, dostrzegamy dynamizm życia, ukryty w małym ziarnie, którego człowiek nie jest w stanie wyprodukować, ponieważ jego rozwój zależy od Boga Stwórcy i Dawcy Życia. Każdy rolnik, pochylający się nad polską ziemią, doskonale wyczuwa to, że życie jest święte, że pogoda, rozwój ziarna, plony, a ostatecznie każdy bochen codziennego chleba są darami Boga.  To przekonanie gromadzi gospodarzy i gospodynie, którzy do świątyń przynoszą chleb i żniwne wieńce, warzywa i owoce, kwiaty i zioła, stanowiące ukoronowanie ich ciężkiej pracy, aby podczas Mszy św. dziękować Bogu za opiekę, pogodę, plony ziemi i prosić o błogosławieństwo dla pracy, rodzin i gospodarstw. Taka właśnie była intencja modlitewna pełnego głębokich symboli spotkania na placu przy kościele NMP Bolesnej w Pyrzycach, których gospodarzem stał się kolejny dziekan pyrzycki ks. kan. dr Grzegorz Harasimiak.

     Pyrzyckie dożynkowe uwielbienie Boga za szczęśliwe i błogosławione zakończenie tegorocznych zbiorów żniwnych rozpoczęło się od prezentacji przywiezionych wieńców żniwnych, której głównym animatorem był diecezjalny duszpasterz rolników ks. kan. Waldemar Gasztkowski. Każda delegacja ukazywała przed ołtarzem swój wytwór nie tylko dokonując swego przedstawienia się, ale także starając się przybliżyć taki a nie inny wymiar symboliki wieńca żniwnego.  W ten sposób powstała imponująca mozaika fascynujących i zadziwiających swym pięknem wieńców oraz niezapomniana opowieść o ich tworzeniu. Eucharystii przewodniczył ks. bp Henryk Wejman w koncelebrze z 30 kapłanami. Obecni byli również szczecińscy parlamentarzyści, przedstawiciele władz wojewódzkich, władz samorządowych powiatów i gmin, służb mundurowych, rektorzy wyższych uczelni Szczecina, reprezentanci świata pracy. Przybyłych gości powitał ks. kan. Waldemar Gasztkowski a następnie Starostowie Dożynek Ewa i Sławomir Bylicowie z Kozielic k/ Pyrzyc, prowadzący 26-hektarowe gospodarstwo. Przynieśli do ołtarza chleb ofiarowując go celebransowi, prosząc jednocześnie o odprawienie Mszy św. w intencji rolników oraz sprawiedliwego dzielenia chleba przez cały rok. W homilii ks. bp H. Wejman nawiązując do wymowy symbolu chleba ukazał niezwykle głęboką prawdę o pracy i powołaniu każdego rolnika do współpracy z Panem Bogiem nad przetwarzaniem darów nieba. Przypomniał słowa św. Jana Pawła II: „Rolnik chlebem wyjętym z serca Ziemi – Rodzicielki karmi nie tylko ludzi, ale i Kościół. Stąd godność i prawa rolników mają zasadnicze znaczenie”.  Bp H. Wejman zwrócił uwagę, że żmudna i ciężka praca, której najwyraźniejszym znakiem jest symbol chleba pozwala nam wszystkim żyć w pokoju i bez obawy o codzienne pożywienie. Gdyby nie bezgraniczny trud i poświęcenie bylibyśmy pozbawieni tego podstawowego pokarmu. Tę wdzięczność należy okazywać codziennie. Ta uroczystość skłania do zwrócenia uwagi na prawa rolników. Rolnik polski w stosunku do innych europejskich ciągle musi poświęcać więcej czasu i troski, aby utrzymać się na rynku i przetrwać. Niskie ceny za zboże i inne produkty przy wysokich cenach pośredników obrażają rolników i naród. Chleb polski tworzyły pokolenia. Rolnik powinien pracę na roli łączyć z modlitwą do Boga. Fundamentem życia rolnika są wartości ewangeliczne. Dzięki nim sami stajemy się chlebem.

     Po homilii ksiądz biskup dokonał poświęcenia wszystkich wieńców, chlebów i darów ofiarnych. Podniosły charakter miała także procesja z darami, w której do ołtarza przyniesiono tegoroczne dary żniwne: chleb, owoce, warzywa a także runo leśne. Pod koniec Mszy św. słowa pozdrowień do zgromadzonych rolników przekazali przedstawiciele władz samorządowych. Ostatnim zaś akordem uroczystej Mszy św. było tradycyjne przekazanie chlebów przez delegacje rolników przedstawicielom poszczególnych środowisk m.in. władzom samorządowym, policji, wojsku, strażakom, profesorom, nauczycielom, stoczniowcom, którzy dzielili się nim ze wszystkimi przybyłymi na dożynki delegacjami parafii naszej archidiecezji.

 

 

Ks. Robert Gołębiowski

aktualizowano: 2015-09-03 12:54
Wszystkich rekordów:

Polecane:

VI Forum Ogień z Nieba w Szczecinie

W Zespole Szkół Salezjańskich w Szczecinie, ul. Ku Słońcu, miało miejsce zorganizowane przez fundację Life Surfers charyzmatyczne VI Forum Ogień z Nieba, we współpracy z ruchami i stowarzyszeniami naszej Archidiecezji. 

»

Procesja ze świętymi - Szczecin 2024

Dnia 31 października 2024 r. ulicami Szczecina po raz kolejny przeszła procesja z relikwiami świętych i błogosławionych. 

»

Morskie Zaduszki w Świnoujściu 2024

We wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych, zwanych potocznie Zaduszkami, tradycyjnie odbyła się w Świnoujściu szczególna modlitwa za tych, którzy nie powrócili z mórz i oceanów. Mszy świętej w kościele pw. Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Morza oraz modlitwie nad morskim brzegiem przewodniczył Ksiądz Arcybiskup Wiesław Śmigiel. Podczas modlitwy odczytano nazwy statków na których zginęli polscy marynarze, rybacy i żołnierze. Pamięć o ofiarach symbolizował wielki krzyż ułożony ze zniczy na plaży.

Zdjęcia: Daniel Szysz

»

Msze św., kościoły

Społeczność

projektowanie stron www szczecin, design, strony dla parafii

Kuria Metropolitalna Szczecińsko-Kamieńska

ul. Papieża Pawła VI nr 4 71-459 Szczecin, tel. +48/91-45-42-292, fax +48/91-45-36-908 2015 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone / Polityka prywatności