1 Droga Różańcowa w sanktuarium w Siekierkach | Kościół Szczecińsko-kamieński
Czwartek, 18 kwietnia 2024 r. imieniny: Apoloniusza, Bogusławy, Czwartek III tygodnia okresu wielkanocnego

Katedra na żywo

wiecej ...

Fundusze europejskie Wydział Wychowania Katolickiego Wydział Duszpasterstwa Rodzin Ochrona dzieci i młodzieży Duszpasterstwo ministrantów Archidiecezjalne forum pastoralne Apostolat Chorych

Polecamy:

WSPÓLNOTY

WSPÓLNOTY 24 kwietnia 2010 22:35 wyświetleń: 7784

Droga Różańcowa w sanktuarium w Siekierkach

W 65. rocznicę forsowania Odry pod Siekierkami, Arcybiskup Metropolita Andrzej Dzięga poświęcił Drogę Różańcową łączącą Sanktuarium NMP Królowej Pokoju z Cmentarzem Wojennym w Siekierkach. Po uroczystej Mszy Świętej odczytano apel poległych.

 
Różańcowa Droga w Sanktuarium Nadodrzańskiej Królowej Pokoju w Siekierkach
  
     Sobota 24 kwietnia 2010 roku na zawsze zapisze kolejną nową, ważną chwilę w historii Sanktuarium Nadodrzańskiej Królowej Pokoju w Siekierkach. To już 25 letnie funkcjonujące miejsce uwielbiania Maryi za dar pokoju i równocześnie za łaskę życia szeroko rozumianego przeżyło podniosłe uroczystości ustanowienia, otwarcia i poświęcenia a trzeba by pewnie dodać także przemodlenia nowej Drogi Różańcowej wiodącej od sanktuarium aż po wojskowy cmentarz w Łysogórkach. Ustanowione przez śp. Ks. abp Kazimierza Majdańskiego sanktuarium nawiązywać miało najpierw do dramatycznych wydarzeń z końca II wojny św. kiedy to w kwietniu 1945 roku forsowano tu z wielkim rozlewem polskiej żołnierskiej krwi Odrę w drodze na Berlin. Ta majestatyczna rzeka pochłonęła wówczas kilkanaście tysięcy ofiar tych, którzy walczyli o wolność i suwerenność Polski. Jednocześnie zaś u fundamentu najgłębszej natury wypełniania swej misji sanktuarium to miało stanowić memento wobec dramatu wojny i zarazem stać się miejscem nieustannej modlitwy zanoszonej do Boga i Matki Najświętszej o to, by już „ brat  nigdy nie zabijał brata”. Ta modlitwa od 25 lat z wielką pokorą przedstawiana jest u stóp Maryi tak głęboko prezentowanej w charyzmacie swej świętości w Obrazie królującym w kościele sanktuaryjnym. Przybywający tutaj pielgrzymi uczą się w tym tchnącym historią Ojczyzny i maryjnym przesłaniem miejscu wartości najwyższych – patriotyzmu i szacunku dla ludzkiego życia. Niedawno temu, 1 września ub. roku w 70 rocznicę wybuchu II wojny św. podczas całonocnego czuwania przed Obrazem Maryi o godz. 4.45 w chwili rozpoczęcia działań wojennych ks. abp Andrzej Dzięga poświęcił Dzwon Pokoju, symbol miłości i pojednania, znak przebaczenia i łączności w budowaniu trwałego, niezniszczalnego pokoju. Od tej pory dwa razy w roku dzwon ten będzie bił tyle razy ile obchodzić będziemy kolejne rocznice wybuchu i zakończenia wojny. W sobotę 24 kwietnia jego donośny dźwięk rozległ się 65 razy.
   Uroczystości w Siekierkach rozpoczęły się przed Sanktuarium gdzie metropolita Szczecińsko – Kamieński ks. abp Andrzej Dzięga dokonał poświęcenia brzozowego krzyża będącego symbolem łączności z tymi, którzy oddali życie w Katyniu 70 lat temu a także jako hołd ofiarom tragedii spod Smoleńska. Następnie w gronie kilkunastu księży oraz licznie zebranych pielgrzymów Ksiądz Arcybiskup dokonał poświęcenia pierwszej z dwudziestu stacji nowej Drogi Różańcowej. Jest to kolejna ważna inicjatywa, która wpisuje się w ubogacanie siekierkowskiego sanktuarium w bogaty dar różnorodnej formy modlitwy dla przybywających tu pielgrzymów. Istniejąca dotąd Kalwaria ze stacjami Drogi Krzyżowej od tej chwili zyskała nowe miejsce medytacji, modlitwy, skupienia i rozważania najistotniejszych prawd dotyczących zbawienia człowieka. Licząca blisko 4 km droga wśród malowniczego lasu usłana została co mniej więcej 200 metrów, 20 kapliczkami zapraszającymi do rozważania kolejnych tajemnic różańcowych we wszystkich 4 częściach: radosnej, światła, bolesnej i chwalebnej. Drogę tę w sobotę przebyli wszyscy zgromadzeni w Siekierkach uczestnicy spotkania a poszczególne kapliczki święcili kapłani naszej archidiecezji oraz kapelani wojskowi w tym także obrządku wschodniego. Pomiędzy kolejnymi stacjami tej Drogi Różańcowej rozważano tajemnice różańca nawiązując stosownie do dokonywanych poświęceń. Inicjatywa stworzenia tej Drogi jest dziełem Księdza Arcybiskupa Andrzeja Dzięgi oraz kustosza sanktuarium ks. Bogdana Przybysza, który z wielkim poświęceniem zrealizował materialnie powstanie całego szlaku różańcowego przy wsparciu władz samorządowych gminy Cedynia oraz także pomocy strażaków – ochotników. Jest już także w fazie koncepcji projekt stworzenia kolejnej drogi, która najprawdopodobniej zostanie poświęcona we wrześniu a upamiętniać będzie 108 błogosławionych męczenników II wojny św.
   Po zakończeniu różańcowego pielgrzymowania przed wejściem na cmentarz wojskowy odprawiana została koncelebrowana Msza święta pod przewodnictwem Metropolity Szczecińsko – Kamieńskiego z udziałem ks. bp Jana Gałeckiego a także władz samorządowych województwa, powiatu gryfińskiego, Sztabu Korpusu NATO w Szczecinie, Wojska Polskiego, kombatantów, służb mundurowych, pocztów sztandarowych, młodzieży i wielu przybyłych innych gości. Po Mszy świętej wszyscy zebrani przeszli na cmentarz wojskowy, gdzie z pełnym ceremoniałem wojskowym odbył się Apel Poległych.
 
 ks. Robert Gołębiowski
aktualizowano: 2013-01-13 22:09
Wszystkich rekordów:

Polecane:

Marsz dla Życia 2024

W niedzielę 14 kwietnia 2024 r., z Jasnych Błoni w Szczecinie do Bazylika Archikatedralnej przeszedł Marsz dla Życia pod hasłem: "Życie nie zna granic". Uczestnicy nieśli przepisany na płótno dokument papieski, adhortację Jana Pawła II "Ecclesia in Europa". Na zakończenie Marszu, w Bazylice Archikatedralnej, uczestniczący w Marszu administrator apostolski, Biskup Zbigniew Zieliński odprawiona Msza święta, z możliwością podjęcia Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego.

Zdjęcia: Małgorzata Machowska-Szewczyk

 

»

Słowo i życzenia Biskupa Zbigniewa Zielińskiego na Wielkanoc 2024

Słowo i życzenia Biskupa Zbigniewa Zielińskiego, Administratora Apostolskiego Archidecezji Szczecińsko-Kamieńskiej, na Uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego 2024.

»

Liturgia Męki Pańskiej - Wielki Piątek 2024

W wielkopiątkowy wieczór Biskup Zbigniew Zieliński przewodniczył Liturgii Męki Pańskiej w Bazylice Archikatedralnej w Szczecinie. Centralnym punktem celebracji jest adoracja Krzyża Świętego, poprzedzona odśpiewaniem Pasji wg św. Jana Ewangelisty. Tego dnia nie sprawuje się Mszy świętej, a po liturgii, w uroczystej procesji, przenosi się Najświętszy Sakrament w monstrancji do symbolicznego Bożego grobu.

Zdjęcia: Jakub Józefowicz

 

 

»

Msze św., kościoły

Społeczność

projektowanie stron www szczecin, design, strony dla parafii

Kuria Metropolitalna Szczecińsko-Kamieńska

ul. Papieża Pawła VI nr 4 71-459 Szczecin, tel. +48/91-45-42-292, fax +48/91-45-36-908 2015 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone / Polityka prywatności