1
W Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej przez niemal 20 lat uroczystości dożynkowe organizowano w Pyrzycach; w dwóch ubiegłych latach miały miejsce w Gryfinie. W tym roku odbyły się w liczących 3,5 tys. mieszkańców, położonych w powiecie gryfińskim Mieszkowicach.
Uroczystą Mszę Świętą dziękczynną za plony, sprawowaną w kościele pw. Przemienienia Pańskiego pod przewodnictwem abp. Andrzeja Dzięgi w asyście wielu księży, poprzedziła prezentacja wieńców dożynkowych, przygotowanych z tegorocznych zbóż, owoców, ziół i kwiatów przez rolników, a także – co ciekawe – działkowców, którzy również pragną w ten sposób dziękować Bogu za dar zbiorów, a rolnikom za ich ciężką pracę.
Przed rozpoczęciem Eucharystii list Prezydenta RP Andrzeja Dudy, skierowany do pracujących na roli oraz wszystkich uczestników Archidiecezjalnych Dożynek w Mieszkowicach, odczytał wojewoda zachodniopomorski Tomasz Hinc. Podziękowania dla rolników za ich codzienny trud skierował również Premier Mateusz Morawiecki – odczytał je poseł nas Sejm RP IX kadencji Michał Jach. Wśród gości biorących udział w uroczystościach byli także przedstawiciele władz samorządowych województwa zachodniopomorskiego, służb mundurowych oraz delegacje związkowe i reprezentanci różnych rzemiosł i zawodów naszego regionu.
Abp Andrzej Dzięga przypomniał, w jak szczególnym czasie przychodzi nam świętować czas zakończenia żniw. Mimo pandemii, mimo dotkliwej w okresie wiosennym suszy, udało się zebrać plony nie gorsze od ubiegłorocznych. Pan Bóg wysłuchuje naszych próśb i mamy Mu naprawdę za co dziękować – mówił metropolita. W swym słowie odniósł się także do współczesnej sytuacji naszego kraju, w którym, dzięki ofiarności obrońców odradzającego się państwa w początkach lat 20. ubiegłego wieku, a także orędowników powrotu wolnej Polski skupionych wokół idei „Solidarności” z przełomowego roku 1980, możemy dziś w poczuciu wolności i bezpieczeństwa uprawiać rolę, siać i zbierać plony ziemi. To wielki Boży dar dla nas wszystkich. Abp Dzięga w trakcie śpiewu Litanii loretańskiej do Matki Bożej pobłogosławił wszystkie wieńce dożynkowe – symbole rolniczego trudu i błogosławienia Boga za dar chleba. Podczas liturgii wierni kierowali do Boga prośby o błogosławieństwo dla wszystkich pracujących na roli oraz o urodzaj na polskiej ziemi. Prosili także, by rządzący naszym krajem podejmowali decyzje wypływające z głębokiej troski o dobro ojczyzny.
Tekst i foto: Adam Szewczyk
W sobotę, 18 stycznia 2025 r., rozpoczniemy Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan, przeżywany pod hasłem: „Czy wierzysz w to?” (J 11, 26). Tradycją ostatnich lat jest obchodzony dzień wcześniej Dzień Judaizmu.
»Arcybiskup Wiesław Śmigiel zainaugurował i poprowadził kolejny, szczeciński Orszak Trzech Króli, który przeszedł ulicami miasta, pomimo niesprzyjającej pogody, tradycyjną trasą od urzędu miasta aleją Jana Pawła II.
»Wydział Duszpasterstwa Rodzin Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej przy współpracy z Wydziałem Teologicznym US oraz Polskim Stowarzyszeniem Nauczycieli Naturalnego Planowania Rodziny zaprasza na cykl wykładów i zajęć warsztatowych w ramach Studium Życia Rodzinnego Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej.
»